Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Dolský mlýn leží v Národním parku Českém Švýcarsku poblíž obce Jetřichovice.. Patří Občanského sdružení pro záchranu a konzervaci kulturní památky Dolský.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Dolský mlýn leží v Národním parku Českém Švýcarsku poblíž obce Jetřichovice.. Patří Občanského sdružení pro záchranu a konzervaci kulturní památky Dolský."— Transkript prezentace:

1

2 Dolský mlýn leží v Národním parku Českém Švýcarsku poblíž obce Jetřichovice.. Patří Občanského sdružení pro záchranu a konzervaci kulturní památky Dolský mlýn..

3

4 První písemné zmínky o mlýnu pocházejí z roku 1515. Jednalo se o trojkolový mlýn, přičemž dvě kola poháněla mlecí zařízení a třetí pilu. Od roku 1696 do roku 1910 byl mlýn majetkem rodu Pohlů. Ti jej několikrát přestavovali, v roce 1727 barokně, později pak ještě v letech 1819 a 1845. Díky tomu že majitelé nemohli mlít obilí, bylo jim povoleno vyrábět pivo a pálenku. Od roku 1881 zde byla zahájena přeprava na lodičkách Ferdinandovou soutěskou a tím se zvýšil turistický ruch. Mlýn byl po roce 1945 opuštěn a od té doby chátral. Mlýn můžeme spatřit v pohádkách Pyšná princezna, Ztracený princ a Peklo s princeznou. Díky Natalii Bellisové dnes má mlýn nové kolo a vydlážděný náhon.

5 Nachází se ve skalním masivu tyčící se nad řekou Kamenicí.

6 Je prvním kamenným mostem přes řeku Kamenici.

7 Tereza Čadková Martina Karlíková Michala Hornová


Stáhnout ppt "Dolský mlýn leží v Národním parku Českém Švýcarsku poblíž obce Jetřichovice.. Patří Občanského sdružení pro záchranu a konzervaci kulturní památky Dolský."

Podobné prezentace


Reklamy Google