Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

GREŠLOVÉ MÝTO. Původ názvu vesnice V obci se nachází barokní most se sochou sv. Mikuláše. Na tomto mostě se v minulosti platilo MÝTNÉ jedna GREŠLE (první.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "GREŠLOVÉ MÝTO. Původ názvu vesnice V obci se nachází barokní most se sochou sv. Mikuláše. Na tomto mostě se v minulosti platilo MÝTNÉ jedna GREŠLE (první."— Transkript prezentace:

1 GREŠLOVÉ MÝTO

2 Původ názvu vesnice V obci se nachází barokní most se sochou sv. Mikuláše. Na tomto mostě se v minulosti platilo MÝTNÉ jedna GREŠLE (první zmínky jsou ze 17. století).

3 MÝTNÉ je poplatek za použití mostu (přejetí či přejití). V současné době se na mostě se sv. Mikulášem nejezdí. Pro auta se používá nový modernější most. Mýtné se dnes už neplatí.

4 GREŠLE byly stříbrné či měděné peníze (mince), kterými se v té době platilo.

5 Zajímavosti o mé vesnici Sídliště nad Mírovcem - archeologické naleziště. Bylo to opevněné hradiště z doby kamenné. Nálezy můžete vidět např. v muzeu v Moravských Budějovicích. V dnešní době na místě hradiště najdeme jenom les a přírodu.

6 Zajímavosti o mé vesnici Obcí vedla významná trasa „Císařská cesta“, Praha – Vídeň, po které jezdili císařové ze svého sídla ve Vídni do Prahy.

7 Zajímavosti o mé vesnici Barokní most – most se sochou sv. Mikuláše pochází z roku 1766. Protéká pod ním řeka Jevišovka. Dnes už po něm můžeme jenom pěšky.

8 Zajímavosti o mé vesnici Formanská pošta – na císařské cestě, bylo potřeba přepřahat koně, tak vznikla hospoda Formanská pošta, kde formani (ti kdo jezdili s kočáry) dostali jídlo, mohli přenocovat nebo vyměnit koně. V současné době je tam restaurace.

9 Zajímavosti o mé vesnici Vlakové nádraží – kousek za vesnicí je vlakové nádraží, které vede směrem na Znojmo a Moravské Budějovice.

10 Zajímavosti o mé vesnici Kaplička – pochází z roku 1817.

11 Staré pohlednice vesnice

12

13

14

15 Děkuji za pozornost


Stáhnout ppt "GREŠLOVÉ MÝTO. Původ názvu vesnice V obci se nachází barokní most se sochou sv. Mikuláše. Na tomto mostě se v minulosti platilo MÝTNÉ jedna GREŠLE (první."

Podobné prezentace


Reklamy Google