Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Historie – první zmínky.  První zmínky již z dob Rožmberků, kteří nejspíše byli zakladateli mlýna. Výřez z mapy třeboňského panství z roku 1709.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Historie – první zmínky.  První zmínky již z dob Rožmberků, kteří nejspíše byli zakladateli mlýna. Výřez z mapy třeboňského panství z roku 1709."— Transkript prezentace:

1

2 Historie – první zmínky.  První zmínky již z dob Rožmberků, kteří nejspíše byli zakladateli mlýna. Výřez z mapy třeboňského panství z roku 1709

3 Historie – rozkvět a pád mlýna  Dalším majitelem mlýna je rod Walldsteinů až do roku 1899, kdy poslední majitelé již přestali mlýn udržovat. Výřez z Mapy Mezimostí z roku 1828

4 Historie – meziobdobí - betonářská výroba  1899 – 1908 Pan Honsa krátkodobý majitel – mlýn stále nefunkční. Výřez z mapy císařských otisků stabilního katastru z roku 1850

5 Historie – náš rod na mlýně  25. 5. 1910 nástup našeho rodu na mlýn, který je v majetku až na krátké přestávky, zapříčiněné komunistickou vládou, doposud.  V listopadu 1910 došlo ke spuštění nového hlavního pohonu mlýna (již včetně elektrárny). Bývalým pohonem mlýna je, až doposud fungující, soustrojí Francisovi vertikální turbíny (výrobce J. Kohout Praha Smíchov).  V roce 1919 byla vystavěna nová pilnice na elektrický pohon (také funkční dodnes) a v roce 1938 parní pekárna až na 300 kg chleba.  Turbína poháněla mlýnské stroje pomocí transmise. Mlýn mlel obilí až do zákazu využívání těchto mlýnů, který vyšel výnosem komunistické vlády v roce 1950.  Až do roku 1955 turbína vyráběla proud pro blízkou obec Drahov.  Cca v roce 1960 začali využívat kapacitu pily Jihočeské dřevařské závody.  Po roce 1989 se opět stal hlavním příjmem pořez kulatiny.

6 Současné uspořádání mlýna Legenda: -Prostory Penziónku -Technické provozy (pila, dílna, elektrárna) -Prostory skladu (stáj před rekonstrukcí) -Byt mlynáře (zatím před rekonstrukcí) -Mlýnské technologie (zatím nefunkční)

7 Historie – postkomunistická éra  V roce 1995 byla spuštěna repasovaná turbína.  V letech 2006 až 2009 postupně docházelo ke zmenšování počtu zakázek na pile a zaměstnanci pomáhali s rekonstrukcí budov mlýna.  V roce 2009 následně po rekonstrukci fasády obytného křídla následovala rekonstrukce vnitřní části s cílem jeho pronájmu pro krátkodobé rekreační ubytování. Byly zřízeny první dva apartmány (zelný a oranžový).  V roce 2011 byl doplněn třetí apartmán (modrý), v roce 2013 společenská místnost (později Hospůdka).  Na letošní rok připravujeme zprovoznění čtvrtého apartmánu (rudého).  Aktuálně jsme obdrželi stavební povolení na kořenovou ČOV, čekáme na možné dotace na tuto stavbu.  Do budoucnosti plánujeme rozsáhlejší opravu hlavní budovy, hlavní účel nově rekonstruovaných prostor zatím nemáme přesně vymyšlený.

8 Opravené fasády

9 Apartmány na Penziónku I. Oranžový apartmán – rekonstrukce v roce 2009

10 Apartmány na Penziónku II. Zelený apartmán – rekonstrukce v roce 2009

11 Apartmány na Penziónku III. Modrý apartmán – rekonstrukce v roce 2011

12 Hospůdka na Penziónku Společenská místnost později Hospůdka – rekonstrukce v roce 2013

13 Apartmány na Penziónku IV. Rudý apartmán – před dokončením rekonstrukce

14 Konec prezentace Děkuji za pozornost Bližší info na: www.mlyn-krkavec.cz.


Stáhnout ppt "Historie – první zmínky.  První zmínky již z dob Rožmberků, kteří nejspíše byli zakladateli mlýna. Výřez z mapy třeboňského panství z roku 1709."

Podobné prezentace


Reklamy Google