Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Místo, které bych chtěl navštívit

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Místo, které bych chtěl navštívit"— Transkript prezentace:

1 Místo, které bych chtěl navštívit
České Švýcarsko (NP) Místo, které bych chtěl navštívit

2 České Švýcarsko - informace
Nejnovější národní park v ČR (rok 2000) Nachází se zde mnoho přirodních památek; Pravčická brána Mariina skála Dolský mlýn Edmundova soutěska a další

3 Něco o Pravčické bráně Národní přírodní památka Pravčická brána je skalní brána vzniklá v kvádrových pískovcích křídového stáří.  Nachází se na území Národního parku České Švýcarsko (od v první zóně NP České Švýcarsko. S rozpětím 26,5 metrů a výškou 16 metrů se jedná o největší pískovcovou skalní bránu v Evropě. Je jedním z nejnavštěvovanějších míst a zároveň symbolem Národního parku České Švýcarsko. Pravčická brána byla navštěvována již od konce 18. století. Pravčická brána se v roce 2009 dostala do užšího kola ankety New7Wonders o sedm přírodních divů světa, když postoupila mezi 71 semifinalistů. Do užšího výběru 28 finalistů se ale již neprobojovala

4 Mariina skála (vyhlídka)
je pískovcový skalnatý kopec v Českém Švýcarsku. Nachází se severně nad obcí Jetřichovice a je vysoký 428 metrů nad mořem. V roce 1856 nechal na vrcholku postavit Ferdinand Bonaventura, 7. kníže Kinský chatku, která sloužila jako pozorovatelna protipožárním hlídkám. V devatenáctém století také získal kopec své současné jméno, když byl pojmenován po Marii Anně Kinské, manželce majitele panství. Předtím nesl kopec jméno Velký Ostrý (německy Grosser Spitziger).

5 Dolský mlýn První písemné zmínky o mlýnu pocházejí z roku 1515. Jednalo se o trojkolový mlýn, přičemž dvě kola poháněla mlecí zařízení a třetí pilu. Od roku 1696 do roku 1910 byl mlýn majetkem rodu Pohlů. Ti jej několikrát přestavovali, v roce 1727 barokně, později pak ještě v letech 1819 a 1845. Kamenice byla využívána k splavování dřeva Mlýn byl po roce 1945 opuštěn a od té doby chátrá. Budova už je jen torzo z obvodových zdí. Po ostatních staveních zbyly už jen základy. Mlýn je možno ve své funkční podobě spatřit v pohádce Pyšná princezna.

6 Edmundova soutěska Patří k nejcennějším a nejzajímavějším částem Českého Švýcarska. Je pojmenovaná po knížeti Edmundu Clary-Aldringenovi. K typickým obyvatelům soutěsky patří také ledňáček říční, skorec vodní, konipas horský, čáp černý, netopýr vodní, vzácně též vydra říční. Z bezobratlých živočichů se zde vyskytují druhy charakteristické pro horské a inverzní polohy. Část rokle je přístupná pouze jízdou na pramicích, jejichž provoz byl zahájen roku 1890.


Stáhnout ppt "Místo, které bych chtěl navštívit"

Podobné prezentace


Reklamy Google