Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Autor výukového materiálu: Petra Majerčáková Datum vytvoření výukového materiálu: duben 2013 Ročník, pro který je výukový materiál určen: IX Vzdělávací.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Autor výukového materiálu: Petra Majerčáková Datum vytvoření výukového materiálu: duben 2013 Ročník, pro který je výukový materiál určen: IX Vzdělávací."— Transkript prezentace:

1 Autor výukového materiálu: Petra Majerčáková Datum vytvoření výukového materiálu: duben 2013 Ročník, pro který je výukový materiál určen: IX Vzdělávací oblast: Člověk a příroda Vzdělávací obor: Chemie Tématický okruh: Organická chemie Téma: Deriváty uhlovodíků Anotace: Prezentace slouží žákům jako osnova probíraného učiva. Obsahuje základní údaje k tématu – vznik derivátu, uhlovodíkového zbytku (radikál), jeho pojmenování, přehled základních skupin derivátů. Text slouží i jako zápis do sešitu. Prezentaci lze využít i v učebně bez interaktivní tabule. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Petra Majerčáková. Tvorba materiálu je financována z ESF a státního rozpočtu ČR.

2 DERIVÁTY UHLOVODÍKŮ

3 Deriváty vznikají nahrazením jednoho nebo více atomů vodíku jiným atomem nebo skupinou atomů. Uhlovodíkový zbytek = radikál Vznikne odtržením vodíku z řetězce uhlovodíku. Jeho název se tvoří od názvu uhlovodíku přidáním koncovky – yl.

4 Rovnice vzniku radikálu methyl ethyl propyl butyl

5 Přehled derivátů 1. halogenderiváty Vodík je nahrazen atomem halogenu. Které prvky patří mezi halogeny? Vypiš jejich značky a názvy. fluor F chlor Cl brom Br jod I

6 2. kyslíkaté deriváty hydroxylové v řetězci je vázána hydroxylová skupina –OH alkoholy – skupina OH na přímém řetězci Fenoly – skupina OH na benzenovém jádře karbonylové aldehydy ketony karboxylové karboxylová skupina - COOH

7 3. Dusíkaté deriváty nitrosloučeniny skupina - NO 2 aminosloučeniny skupina - NH 2

8 Zdroje: Přehled chemie pro základní školy: Doc. RNDr. Hana Čtrnáctková, CSc., Prof. Ing. Karel Kolář, CSc., PaedDr. Miloslava Svobodová, RNDr. František Zemánek, vydalo v Praze roku 2006 SPN – pedagogické nakladatelství, a.s., ISBN Přehled středoškolské chemie – Prof. RNDr. Jiří Vacík, DrSc., Doc. RNDr. Jana Barthová, CSc., Prof. RNDr. Josef Pacák, DrSc., Doc., RNDr. Bohuslav Strauch, CSc., PaedDr. Miloslava Svobodová, RNDr. František Zemánek, SPN Praha 1995, ISBN Základy praktické chemie 2 – doc. RNDr. Pavel Beneš, CSc., PhDr. Václav Pumpr, CSc., doc. RNDr. Jiří Banýr, CSc., nakladatelství Fortuna, 2000, ISBN


Stáhnout ppt "Autor výukového materiálu: Petra Majerčáková Datum vytvoření výukového materiálu: duben 2013 Ročník, pro který je výukový materiál určen: IX Vzdělávací."

Podobné prezentace


Reklamy Google