Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

UČÍME V PROSTORU Název předmětu: Název a ID tématu: Zpracoval(a): Pozemní stavby Zemní práce a pažení STA32 Ing. Zdeněk Pšeja STAVEBNICTVÍ.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "UČÍME V PROSTORU Název předmětu: Název a ID tématu: Zpracoval(a): Pozemní stavby Zemní práce a pažení STA32 Ing. Zdeněk Pšeja STAVEBNICTVÍ."— Transkript prezentace:

1 UČÍME V PROSTORU Název předmětu: Název a ID tématu: Zpracoval(a): Pozemní stavby Zemní práce a pažení STA32 Ing. Zdeněk Pšeja STAVEBNICTVÍ

2 ROUBENÍ A PAŽENÍ »Roubení »Roubení s pažením je dočasná stavební konstrukce, která chrání stěny výkopu proti sesuvu. »Druh roubení se volí podle hloubky výkopu, hladiny podzemní vody a geologického zatřídění horniny. »Pažení »Pažení je plochá výplň roubení, která je v přímém styku se zeminou. »Stěny výkopu je nutno zajistit pažením dříve, než nastane uvolnění zeminy svislých stěn výkopů vzniklé působením povětrnostních podmínek nebo tlaků zemin.

3 ROUBENÍ A PAŽENÍ »Druhy roubení »s vodorovným příložným pažením - vhodné pro pažení stavebních rýh do hloubky 6 m bez přítomnosti podzemní vody, »se svislým příložným pažením - vhodné pro pažení stavebních rýh do hloubky 5 m bez přítomnosti podzemní vody, »se spouštěným, zátažným nebo hnaným pažením - starší způsoby pažení, v současnosti se běžně nepoužívané, nahrazené záporovým pažením nebo štětovnicovými stěnami, »se záporovým pažením - vhodné pro pažení stěn v širokých a hlubokých stavebních jamách v soudržných i nesoudržných zeminách bez přítomnosti podzemní vody, »se štětovnicovými stěnami - vhodné pro pažení v silně stlačených horninách a v nesoudržných horninách pod hladinou podzemní vody.

4 ROUBENÍ A PAŽENÍ »Roubení se záporovým pažením »Zaberanění ocelových I profilů se pomocí beranidla po obvodu stavební jámy v osové vzdálenosti délky pažin »Provedení výkopu stavební jámy na hloubku jednoho pracovního záběru »Očištění přírub I profilů a zasunutí dřevěných pažnic za příruby »Zajištění pažnic dřevěnými klíny a doplnění horniny mezi líc stěny výkopu a stěny pažnic »Výkop dalšího pracovního záběru »Jednotlivé kroky se dále opakují až po dosažení požadované hloubky výkopu stavební jámy

5 ROUBENÍ A PAŽENÍ »Roubení s pažením štětovnicovými stěnami »Pro beranění ocelových štětovnic se požívají vibroberanidla, která dovedou štětovnice nejen zaberanit, ale po dokončení stavebních konstrukcí a zásypu stavební jámy i vytáhnout. »Štětovnicové stěny umožňují vytvoření vodotěsného pažení stavební jámy. »Štětovnicové stěny lze beranit prakticky bez omezení, pokud nemá nízká teplota vliv na rozpojitelnost zeminy a provozuschopnost mechanizmů. »Štětovnice jsou vzájemně spojeny nasouváním do zámků. »Beranění nebo vytahování štětovnic lze provádět pouze za přirozeného denního osvětlení.

6 ROUBENÍ A PAŽENÍ »Stabilita pažení Zajištění zle provádět těmito způsoby: »Rozepření »Kotvení »Rozepření stěn pažení »Je vhodný pouze pro zajištění u stavebních jam malých půdorysných rozměrů »Rozpěry omezují vnitřní pracovní prostor jámy »Kotvení stěn pažení »Půdorysné rozměry jámy nedovolují rozepření »Ve stavební jámě musí zůstat volný prostor


Stáhnout ppt "UČÍME V PROSTORU Název předmětu: Název a ID tématu: Zpracoval(a): Pozemní stavby Zemní práce a pažení STA32 Ing. Zdeněk Pšeja STAVEBNICTVÍ."

Podobné prezentace


Reklamy Google