Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0188 Název projektu: Moderní škola Autor: Mgr. Marek Smutný Název materiálu: Kostra pánve Označení materiálu: VY_32_INOVACE_SOMPR.MU1.1009.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0188 Název projektu: Moderní škola Autor: Mgr. Marek Smutný Název materiálu: Kostra pánve Označení materiálu: VY_32_INOVACE_SOMPR.MU1.1009."— Transkript prezentace:

1 Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0188 Název projektu: Moderní škola Autor: Mgr. Marek Smutný Název materiálu: Kostra pánve Označení materiálu: VY_32_INOVACE_SOMPR.MU1.1009 Datum vytvoření: 30.1.2014 Vzdělávací oblast: Morfologie pohybového systému Ročník: První – rekondiční a sportovní masér Název školy: Střední škola, základní škola a mateřská škola pro zrakově postižené, Brno, Kamenomlýnská 2

2 Anotace Základní anatomický popis kostry pánve Základní anatomický popis kostry pánve

3 Metodické pokyny Materiál slouží k výuce nové látky a zopakování učiva na konci hodiny. K využití materiálu je nutný počítač s programem MS PowerPoint a projektor. Materiál slouží k výuce nové látky a zopakování učiva na konci hodiny. K využití materiálu je nutný počítač s programem MS PowerPoint a projektor.

4 Zdroje 1) Obr. 1, 3, 4. Http://commons.wikimedia.org [online]. [cit. 2014-01- 31]. Dostupné z: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Gray241.png 2) Obr. 2, 5. Http://commons.wikimedia.org/wiki [online]. [cit. 2014-01-31]. Dostupné z: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Skeletpelvis- pubis.jpg 3) IVAN DYLEVSKÝ. Základy anatomie pro maséry. Praha: Triton, 2003. ISBN 80-7245-275-3.

5 Pletenec dolní končetiny - pánev

6 Pletenec dolní končetiny je tvořen jedinou kostí – kostí pánevní (pelvis, os coxae) Obr. 1

7 Kost pánevní Je spojena nepohyblivým tuhým kloubem s kostí křížovou Je spojena nepohyblivým tuhým kloubem s kostí křížovou Skládá se ze tří kostí: Skládá se ze tří kostí: kost kyčelní - os ilium kost kyčelní - os ilium kost stydká - os pubis kost stydká - os pubis kost sedací - os ischii kost sedací - os ischii Všechny tyto tři kosti se spolu stýkají svou mohutnější částí v acetabulu (kloubní jamka kyčelního kloubu), kde je za růstu od sebe odděluje chrupavka tvaru tiskacího písmene Y. Všechny tyto tři kosti se spolu stýkají svou mohutnější částí v acetabulu (kloubní jamka kyčelního kloubu), kde je za růstu od sebe odděluje chrupavka tvaru tiskacího písmene Y.

8 Kosti pánve 1 –kost křížová 2 – kost kyčelní 3 – kost sedací 4 – kost stydká 6 - acetábulum Obr. 2.

9 Kost kyčelní Tvoří horní část kosti pánevní, je párová. Tvoří horní část kosti pánevní, je párová. Vybíhá nad acetabulum lopatou kosti kyčelní. Vybíhá nad acetabulum lopatou kosti kyčelní. Její horní okraj se nazývá hřeben lopaty kosti kyčelní - crista iliaca - na člověku je hmatný a často i viditelný, upínají se na něm svaly břišní stěny. Její horní okraj se nazývá hřeben lopaty kosti kyčelní - crista iliaca - na člověku je hmatný a často i viditelný, upínají se na něm svaly břišní stěny.

10 Přední ukončení hřebene se nazývá přední kyčelní trn horní - spina iliaca anterior superior. Přední ukončení hřebene se nazývá přední kyčelní trn horní - spina iliaca anterior superior. Několik centimetrů pod ním na ventrálním okraji je přední kyčelní trn dolní - spina iliaca anterior inferior. Několik centimetrů pod ním na ventrálním okraji je přední kyčelní trn dolní - spina iliaca anterior inferior. Obě spiny slouží k úponu svalů. Obě spiny slouží k úponu svalů.

11 Dorzálně je hřeben lopaty kosti kyčelní ukončen zadním kyčelním trnem horním - spina iliaca posterior superior. Dorzálně je hřeben lopaty kosti kyčelní ukončen zadním kyčelním trnem horním - spina iliaca posterior superior. Zevní plocha lopaty kosti kyčelní slouží k úponu hýžďových svalů. Zevní plocha lopaty kosti kyčelní slouží k úponu hýžďových svalů. Vzadu za jámou kyčelní nacházíme styčnou plochu pro spojení s kostí křížovou. Vzadu za jámou kyčelní nacházíme styčnou plochu pro spojení s kostí křížovou. V dolní rozšířené části kosti pánevní je otvor - ucpaný otvor - foramen obturatum. V dolní rozšířené části kosti pánevní je otvor - ucpaný otvor - foramen obturatum. Tento otvor lemuje nahoře a vpředu kost stydká a vzadu sedací kost. Tento otvor lemuje nahoře a vpředu kost stydká a vzadu sedací kost.

12 Crista iliaca Lopata kosti kyčelní Spina iliaca anterior superior Foramen obturatum Obr. 3

13 Kost sedací – os oschi Párová kost pánve. Párová kost pánve. Na zadním rameni kosti sedací je velký hrbol - sedací hrbol - tuber ischiadicum. Na zadním rameni kosti sedací je velký hrbol - sedací hrbol - tuber ischiadicum. Je to místo, o které se při sezení opíráme. Je to místo, o které se při sezení opíráme. Upínají se zde svaly zadní plochy stehna. Upínají se zde svaly zadní plochy stehna.

14 Obr. 4. Os ischi Tuber ischiadicum

15 Kost stydká – os pubis Párová kost. Párová kost. Stydké kosti jsou spojeny chrupavčitou sponou stydkou – symfýza. Stydké kosti jsou spojeny chrupavčitou sponou stydkou – symfýza. To, že spojení mezi kostmi není zkostnatělé, je důležité zvláště u žen - při porodu se vlivem hormonů chrupavka mírně povolí a umožní tak roztažení pánve a snazší porod. To, že spojení mezi kostmi není zkostnatělé, je důležité zvláště u žen - při porodu se vlivem hormonů chrupavka mírně povolí a umožní tak roztažení pánve a snazší porod.

16 Obr. 5. Os pubis Symfýza

17 Opakování Latinský název kosti kyčelní? Os ilium Latinský název kosti sedací? Os ischi Latinský název kosti stydké? Os pubis

18 Crista iliaca je? Crista iliaca je? Přední horní spina Přední horní spina Hřeben lopaty kosti kyčelní Hřeben lopaty kosti kyčelní Spojení kostí stydkých Spojení kostí stydkých Symfýza je? Symfýza je? Spojení kostí stydkých Spojení kostí stydkých Sedací hrbol Sedací hrbol Francouzská národní píseň Francouzská národní píseň


Stáhnout ppt "Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0188 Název projektu: Moderní škola Autor: Mgr. Marek Smutný Název materiálu: Kostra pánve Označení materiálu: VY_32_INOVACE_SOMPR.MU1.1009."

Podobné prezentace


Reklamy Google