Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0188 Název projektu: Moderní škola Autor: Mgr. Marek Smutný Název materiálu: Kostra lebky Označení materiálu: VY_32_INOVACE_SOMOR.MU1.1003.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0188 Název projektu: Moderní škola Autor: Mgr. Marek Smutný Název materiálu: Kostra lebky Označení materiálu: VY_32_INOVACE_SOMOR.MU1.1003."— Transkript prezentace:

1 Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0188 Název projektu: Moderní škola Autor: Mgr. Marek Smutný Název materiálu: Kostra lebky Označení materiálu: VY_32_INOVACE_SOMOR.MU1.1003 Datum vytvoření: 13. 10. 2013 Vzdělávací oblast: Morfologie pohybového systému Ročník: První – rekondiční a sportovní masér Název školy: Střední škola, základní škola a mateřská škola pro zrakově postižené, Brno, Kamenomlýnská 2

2 Anotace Základní anatomický popis lebky Základní anatomický popis lebky

3 Metodické pokyny Materiál slouží k výuce nové látky a zopakování učiva na konci hodiny. K využití materiálu je nutný počítač s programem MS PowerPoint a projektor. Materiál slouží k výuce nové látky a zopakování učiva na konci hodiny. K využití materiálu je nutný počítač s programem MS PowerPoint a projektor.

4 Zdroje 1) Obr.1: Http://commons.wikimedia.org [online]. [cit. 2013-10- 13]. Dostupné z: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Human_skull_- _lateral_view.png 2) Obr.2: Http://commons.wikimedia.org [online]. [cit. 2013-10- 13]. Dostupné z: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Human_skull_- _anterior_view.png 3) Obr.3: Http://commons.wikimedia.org [online]. [cit. 2013-10- 13]. Dostupné z: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Human_skull_- _posterior_view.png

5 4) Obr.4: Http://commons.wikimedia.org [online]. [cit. 2013- 10-13]. Dostupné z: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Base_of_skull_21.jpg 5) IVAN DYLEVSKÝ. Základy anatomie pro maséry. Praha: Triton, 2003. ISBN 80-7245-275-3.

6 Kostra lebky

7 Lebka - cranium Je tvořena 22 kostmi. Je tvořena 22 kostmi. Jsou spojeny nepohyblivě pomocí chrupavek nebo vaziva. Jsou spojeny nepohyblivě pomocí chrupavek nebo vaziva. Vazivové spojení se nazývá šev, sutura, švy v pozdějším věku postupně mizí, přecházejí ve srůst. Vazivové spojení se nazývá šev, sutura, švy v pozdějším věku postupně mizí, přecházejí ve srůst. Jedině dolní čelist je připojena kloubně. Jedině dolní čelist je připojena kloubně. Rozlišujeme: Rozlišujeme: Mozková část = neurocranium Mozková část = neurocranium Obličejová část = splanchnocranium Obličejová část = splanchnocranium

8 1) Mozková část Je uložená nahoře a více vzadu, má tvar vejce, uloženého širším koncem dozadu a užším dopředu. Je uložená nahoře a více vzadu, má tvar vejce, uloženého širším koncem dozadu a užším dopředu. Tvoří ochranné pouzdro pro mozek. Tvoří ochranné pouzdro pro mozek. Tvoří ji 8 kostí, dělí se na 2 oddíly: Tvoří ji 8 kostí, dělí se na 2 oddíly: Dolní spodinu - bázi lební – basis cranii – dno mozkové části Dolní spodinu - bázi lební – basis cranii – dno mozkové části Horní lebeční klenbu - calva cranii Horní lebeční klenbu - calva cranii

9 Kosti lebky – boční pohled Obr. 1 Temenní kost Týlní kost Dolní čelist Čelní kost Lícní kost Spánková kost

10 Kosti lebky – zadní pohled Kost týlní Kost temenní Obr. 3

11 Kost čelní - os frontale – tvoří podklad čela a také část očnice. Kost čelní - os frontale – tvoří podklad čela a také část očnice. Kosti temenní - os parietale – párové, tvoří vrchol klenby lební, miskovitý tvar. Kosti temenní - os parietale – párové, tvoří vrchol klenby lební, miskovitý tvar.

12 Kost týlní - os occipitale Uzavírá lebku vzadu a dole. Uzavírá lebku vzadu a dole. Tvoří část spodiny lebeční, je v ní velký týlní otvor. Tvoří část spodiny lebeční, je v ní velký týlní otvor. Po stranách se nachází 2 kloubní tylní hrboly (kondyly) pro spojení hlavy s prvním krčním obratlem. Po stranách se nachází 2 kloubní tylní hrboly (kondyly) pro spojení hlavy s prvním krčním obratlem. Na zevní straně za uchem se nachází zevní tylní hrbol – od něho se táhnou směrem k týlnímu otvoru horní šíjové čáry = linea nuchae superiores. Na zevní straně za uchem se nachází zevní tylní hrbol – od něho se táhnou směrem k týlnímu otvoru horní šíjové čáry = linea nuchae superiores. O něco níže jsou dolní šíjové čáry = linea nuchaes inferiores. O něco níže jsou dolní šíjové čáry = linea nuchaes inferiores.

13 Kost spánková - os temporale Je párová, uzavírá dutinu lebeční zespodu a zboku. Je párová, uzavírá dutinu lebeční zespodu a zboku. Skládá se: Skládá se: ze spánkové šupiny - nachází na zevní straně, je tenká ze spánkové šupiny - nachází na zevní straně, je tenká z kosti skalní (os petrosum) - je nejtvrdší kost v těle má uvnitř vnitřní ucho a rovnovážné ústrojí z kosti skalní (os petrosum) - je nejtvrdší kost v těle má uvnitř vnitřní ucho a rovnovážné ústrojí z kosti bubínkové (os tympanicum) z kosti bubínkové (os tympanicum)

14 Nacházíme na ní 2 výběžky: Nacházíme na ní 2 výběžky: bradavkovitý výběžek - processus mastoideus - hmatný za ušním boltcem bradavkovitý výběžek - processus mastoideus - hmatný za ušním boltcem bodcovitý výběžek - processus styloideus – je na něm zavěšena jazylka bodcovitý výběžek - processus styloideus – je na něm zavěšena jazylka

15 Kost klínová - os sphenoidale Je před kostí týlní ve střední části lebky. Je před kostí týlní ve střední části lebky. Tělo je vraženo jako klín mezi kost čelní a spánkovou. Tělo je vraženo jako klín mezi kost čelní a spánkovou. Je vněm párová dutina - turecké sedlo - v něm je uložena hypofýza - podvěsek mozkový. Je vněm párová dutina - turecké sedlo - v něm je uložena hypofýza - podvěsek mozkový.

16 Kosti lebky – spodina lebeční Kost klínová Kost spánková Kost týlní Kost čelní Obr. 4.

17 2) Obličejová část Tvoří podklad obličeje. Tvoří podklad obličeje. Kosti, ze kterých se skládá ohraničují ústní dutinu, zčásti i dutinu nosní a očnice. Kosti, ze kterých se skládá ohraničují ústní dutinu, zčásti i dutinu nosní a očnice. Tvoří ji 14 kostí, dělí se: Tvoří ji 14 kostí, dělí se: horní část – fixní, pevná horní část – fixní, pevná dolní část – pohyblivá dolní část – pohyblivá

18 Kosti lebky – čelní pohled Obr. 2 Os frontalis Os temporalis Os nasalis mandibula Os zigomaticus Os parietale maxila

19 Horní část Horní čelist – maxilla Horní čelist – maxilla Největší párová kost, je spojená se všemi obličejovými kostmi, kromě dolní čelisti. Největší párová kost, je spojená se všemi obličejovými kostmi, kromě dolní čelisti. Tvoří dolní, laterální a mediální stěnu očnice. Tvoří dolní, laterální a mediální stěnu očnice. Obsahuje zubní lůžka, patrový výběžek, dutinu čelistní. Obsahuje zubní lůžka, patrový výběžek, dutinu čelistní. Kost nosní - os nasale Kost nosní - os nasale Párová, kůstky sahají do poloviny nosu. Párová, kůstky sahají do poloviny nosu.

20 Kost čichová - os ethmoidale Kost čichová - os ethmoidale Párová, tvoří vnitřní část očnice, pneumatická, mnoho komůrek. Párová, tvoří vnitřní část očnice, pneumatická, mnoho komůrek. Její součástí je dírkovaná ploténka, která tvoří strop dutiny nosní. Její součástí je dírkovaná ploténka, která tvoří strop dutiny nosní. Jsou v ní vedlejší dutiny nosní. Jsou v ní vedlejší dutiny nosní. Kost lícní - os zygomaticum Kost lícní - os zygomaticum Párová, má tělo a 3 výběžky – čelistní, čelní a spánkový, který se spojuje s výběžkem lícním spánkové kosti v tzv. jařmový oblouk – vytváří zevní obrys a tvar obličeje. Párová, má tělo a 3 výběžky – čelistní, čelní a spánkový, který se spojuje s výběžkem lícním spánkové kosti v tzv. jařmový oblouk – vytváří zevní obrys a tvar obličeje.

21 Kost patrová - os palatinum Kost patrová - os palatinum Párová, podklad tvrdého patra. Párová, podklad tvrdého patra. Kost radličná - vomer Kost radličná - vomer Rozděluje nos, tvoří přepážku. Rozděluje nos, tvoří přepážku. Kost slzná - os lacrimale Kost slzná - os lacrimale Párová, u vnitřního koutku, prochází jí slzný kanálek, obsahuje jamku pro slzný váček. Párová, u vnitřního koutku, prochází jí slzný kanálek, obsahuje jamku pro slzný váček.

22 Dolní část Dolní čelist – mandibula Dolní čelist – mandibula Podkovovitá, obsahuje zubní lůžka. Podkovovitá, obsahuje zubní lůžka. Kloubně spojená s kostmi spánkovými. Kloubně spojená s kostmi spánkovými. Jazylka – hyoidea Jazylka – hyoidea Má podkovovitý tvar. Má podkovovitý tvar. Upínají se na ní svaly polykací a jazyka. Upínají se na ní svaly polykací a jazyka. Je zavěšena vazy na bodcovitém výběžku kosti spánkové. Je zavěšena vazy na bodcovitém výběžku kosti spánkové.

23 Dutiny lebky Cavum crani - mozkovna, její velikost je přímo úměrná velikosti mozku Cavum crani - mozkovna, její velikost je přímo úměrná velikosti mozku Cavum nasí - dutina nosní Cavum nasí - dutina nosní Orbita - očnice Orbita - očnice Cavum oris - dutina ústní Cavum oris - dutina ústní


Stáhnout ppt "Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0188 Název projektu: Moderní škola Autor: Mgr. Marek Smutný Název materiálu: Kostra lebky Označení materiálu: VY_32_INOVACE_SOMOR.MU1.1003."

Podobné prezentace


Reklamy Google