Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

VY_32_INOVACE_9C4 OPĚRNÁ SOUSTAVA. 1) 1)Funkce opěrné soustavy jsou: a) a)______ b) b)______ c) c)______ 2) Tvary kostí mohou být: a) a)_______, které.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "VY_32_INOVACE_9C4 OPĚRNÁ SOUSTAVA. 1) 1)Funkce opěrné soustavy jsou: a) a)______ b) b)______ c) c)______ 2) Tvary kostí mohou být: a) a)_______, které."— Transkript prezentace:

1 VY_32_INOVACE_9C4 OPĚRNÁ SOUSTAVA

2 1) 1)Funkce opěrné soustavy jsou: a) a)______ b) b)______ c) c)______ 2) Tvary kostí mohou být: a) a)_______, které jsou tvořené střední rourkovitou částí (______) a rozšířenými konci (______) b) b)_______ - kosti ruky a nohy c) c)_______ - kosti lebky, lopatka

3 3) Stavba kosti a) Vazivová blána na povrchu kosti kromě kloubních ploch se nazývá ________. Umožňuje růst do _______. b) Další vrstvou je kostní tkáň tvořená kostními buňkami (_______) a _______ _________. Prvním druhem kostní tkáně, která je tvořena křížícími se obloukovitými trámci a je uložena v hlavicích dlouhých kostí nebo uvnitř kostí plochých a krátkých, je tkáň _________.

4 Druhým druhem kostní tkáně, kterou tvoří trubicové a plášťové lamely a která je umístěna v tělech dlouhých kostí a povrchové vrstvě kostí krátkých a plochých, je tkáň _______. c) Ve dřeňové dutině těla dlouhých kostí nebo v dutinkách mezi tkání houbovitou u kostí krátkých a plochých najdeme ______________.

5 4) Kosti se vyvíjí v průběhu nitroděložního vývoje při procesu kostnatění (______) – buď z _______ a nebo z _______. 5) Kostnatění začíná od ______ ______. 6) Růst kosí do délky zajišťují _____ _____, které jsou mezi ______ a _____.

6 7) Spojení kostí může být _______ nebo _________. 8) Druhy pevného spojení jsou: a) a)_______ - švy na lebce b) b)_______ - spojení žeber a hrudní kosti c) c)_______ - kost křížová 9) Kloub je tvořen kloubními plochami – vypouklá se nazývá kloubní _______, dutá se nazývá kloubní ________.

7 Kloubní plochy jsou po obvodu spojeny vazivovým kloubním ________. Jeho vnitřní vrstva produkuje _______ ____, který má tyto funkce: ___________ ____________ V kloubu jsou někdy přítomny ______ ________, které vyrovnávají zakřivení styčných ploch.

8 10) Podle počtu styčných kostí dělíme klouby na: a) a)________ - styk 2 kostí b) b)________ - styk více než 2 kostí 11) Podle tvaru zakřivení styčných ploch dělíme klouby na: a) a)________ b) b)________ c) c)________

9 ŘEŠENÍ

10 1) 1)Funkce opěrné soustavy jsou: a) a)Pevná opora těla b) b)Pohyb (upínají se na ni svaly) c) c)Ochranná pouzdra pro jiné orgány 2) Tvary kostí mohou být: a) a)dlouhé, které jsou tvořené střední rourkovitou částí (diafýza) a rozšířenými konci (epifýza) b) b)krátké - kosti ruky a nohy c) c)ploché - kosti lebky, lopatka

11 3) Stavba kosti a) Vazivová blána na povrchu kosti kromě kloubních ploch se nazývá okostice. Umožňuje růst do šířky. b) Další vrstvou je kostní tkáň tvořená kostními buňkami (osteocyty) a mezibuněčnou hmotou. Prvním druhem kostní tkáně, která je tvořena křížícími se obloukovitými trámci a je uložena v hlavicích dlouhých kostí nebo uvnitř kostí plochých a krátkých, je tkáň houbovitá (spongiózní).

12 Druhým druhem kostní tkáně, kterou tvoří trubicové a plášťové lamely a která je umístěna v tělech dlouhých kostí a povrchové vrstvě kostí krátkých a plochých, je tkáň hutná (kompaktní). c) Ve dřeňové dutině těla dlouhých kostí nebo v dutinkách mezi tkání houbovitou u kostí krátkých a plochých najdeme kostní dřeň.

13 4) Kosti se vyvíjí v průběhu nitroděložního vývoje při procesu kostnatění (osifikace) – buď z chrupavky a nebo z vaziva. 5) Kostnatění začíná od osifikačního centra. 6) Růst kosí do délky zajišťují růstové chrupavky, které jsou mezi epifýzou a diafýzou.

14 7) Spojení kostí může být pevné nebo pohyblivé. 8) Druhy pevného spojení jsou: a) a)vazivo - švy na lebce b) b)chrupavka - spojení žeber a hrudní kosti c) c)kost - kost křížová 9) Kloub je tvořen kloubními plochami – vypouklá se nazývá kloubní hlavice, dutá se nazývá kloubní jamka.

15 Kloubní plochy jsou po obvodu spojeny vazivovým kloubním pouzdrem. Jeho vnitřní vrstva produkuje kloubní maz, který má tyto funkce: zmenšování tření výživa chrupavky přilnutí kl. ploch V kloubu jsou někdy přítomny chrupavčité destičky, které vyrovnávají zakřivení styčných ploch.

16 10) Podle počtu styčných kostí dělíme klouby na: a) a)jednoduché - styk 2 kostí b) b)složené - styk více než 2 kostí 11) Podle tvaru zakřivení styčných ploch dělíme klouby na: a) a)kulovité b) b)válcovité c) c)kladkové

17 Gymnázium a Střední odborná škola, Lužická 423, 551 23 Jaroměř   Projekt: Škola v digitálním světě aneb Uchop svoji šanci   Registrační číslo: CZ.1.07/1.5.00/34.0210   Číslo DUM: VY_32_INOVACE_9C4   Jméno autora: Mgr. Kateřina Bajnárková   Název práce: Opěrná soustava   Předmět: Biologie   Ročník: 3. ročník čtyřletého gymnázia   Časová dotace: 15 minut   Vzdělávací cíl: zopakování poznatků týkajících se opěrné soustavy   Pomůcky: prezentace vytvořená v programu Powerpoint, PC, dataprojektor   Poznámka: -   Inovace: využití výpočetní techniky při tvorbě a frontálním promítání otázek   Datum vytvoření: 3.2.2012


Stáhnout ppt "VY_32_INOVACE_9C4 OPĚRNÁ SOUSTAVA. 1) 1)Funkce opěrné soustavy jsou: a) a)______ b) b)______ c) c)______ 2) Tvary kostí mohou být: a) a)_______, které."

Podobné prezentace


Reklamy Google