Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Opěrná soustava Úvod. opěrná soustava je tvořena kostní tkání Kolik kostí tvoří opěrnou soustavu dospělého člověka? Zopakujte si stavbu kostní tkáně.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Opěrná soustava Úvod. opěrná soustava je tvořena kostní tkání Kolik kostí tvoří opěrnou soustavu dospělého člověka? Zopakujte si stavbu kostní tkáně."— Transkript prezentace:

1 Opěrná soustava Úvod

2 opěrná soustava je tvořena kostní tkání Kolik kostí tvoří opěrnou soustavu dospělého člověka? Zopakujte si stavbu kostní tkáně.

3 Jaké jsou funkce opěrné soustavy? tvoří pevnou oporu těla upínají se na ni svaly na některých místech těla tvoří ochranná pouzdra pro orgány

4 Porovnejte kostru šimpanze a člověka. Jaké výrazné změny nastaly?

5 Porovnejte kostru šimpanze a člověka. vzpřímená postava dvakrát esovitě prohnutá páteř horní končetiny nejsou přizpůsobeny k chůzi vyvíjí se ruka mozková část lebky je větší než obličejová hrudník je zepředu a zezadu zploštělý Znáte odborný název pro tyto znaky?

6 Vznik a růst kostí většina kostí vzniká z chrupavky, některé z vaziva přeměna těchto tkání v kost = kostnatění (osifikace) do chrupavky vniknou cévy, kolem kterých se vytvoří kostitvorné buňky růst dlouhých kostí do délky zajišťují chrupavčité růstové ploténky

7 Růst dlouhých kostí 2–růstové chrupavky Kdy je ukončen růst? Které látky jsou důležité pro správný růst kostí?

8 Stavba kosti 1-houbovitá kostní tkáň 2-okostice 3-hutná kost 4-kostní dřeň Co víte o kostní dřeni?

9 Spojení kostí A) nepohyblivé – pomocí švů (lebka) pohled na temenní část lebky

10 Spojení kostí B) pohyblivé – pomocí kloubů, které jsou uzavřeny v kloubním pouzdře - kloubní jamka - kloubní hlavice - chrupavka - maz

11 Kostra člověka se skládá z: kostry hlavy kostry trupu kostry končetin

12 Zdroje: http://msjensen.cehd.umn.edu/ http://gify.nou.cz http://ms.gymspgs.cz:5050/ http://www.kamama.estranky.cz/ http://upload.wikimedia.org/ http://cs.wikipedia.org/ http://sbio.info/ http://www.fysioweb.nl/ Kvasničková, D. Ekologický přírodopis 8. Praha: Fortuna, 2000.


Stáhnout ppt "Opěrná soustava Úvod. opěrná soustava je tvořena kostní tkání Kolik kostí tvoří opěrnou soustavu dospělého člověka? Zopakujte si stavbu kostní tkáně."

Podobné prezentace


Reklamy Google