Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

5. ROČNÍK KOSTRA. FUNKCE KOSTRY Spolu se svaly umožňuje pohyb. Pevná schránka a opora pro vnitřní orgány. Zásobárna minerálních látek (Ca, P, Na). Na.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "5. ROČNÍK KOSTRA. FUNKCE KOSTRY Spolu se svaly umožňuje pohyb. Pevná schránka a opora pro vnitřní orgány. Zásobárna minerálních látek (Ca, P, Na). Na."— Transkript prezentace:

1 5. ROČNÍK KOSTRA

2 FUNKCE KOSTRY Spolu se svaly umožňuje pohyb. Pevná schránka a opora pro vnitřní orgány. Zásobárna minerálních látek (Ca, P, Na). Na kostru se upínají svaly. Místo tvorby červených krvinek (kostní dřeň). Kostní dřeň je v mládí červená, později žloutne kvůli tukům. Krvetvorbu zajišťují krátké kosti. Lidská kostra má asi 206 kostí

3 TVARY KOSTÍ 1.Dlouhé (na končetinách) 2.Krátké (obratle, kosti ruky) 3.Ploché (lopatka, pánevní kost, kosti lebky) Ke správnému vývoji přispívá výživa bohatá na vápník a vitamín D

4 KOSTNATĚNÍ Proces, kdy vzniká kostra. Kosti se vytváří už před narozením dítěte z vaziva nebo chrupavky. Po narození probíhá kostnatění až do 18 let. Kosti rostou do šířky a do délky.

5 SPOJENÍ KOSTÍ 2 TYPY SPOJENÍ KOSTÍ 1. Pevné a) srůstem (kost pánevní) b) chrupavkou (spojení žeber s kosti hrudní) c) vazivem (švy lebky)

6

7

8 2. Pohyblivé – kloub – skládá se z kloubní hlavice, jamky a chrupavky – ta vytváří tekutinu (maz)

9

10

11 OPAKOVÁNÍ – 10.5.2013 Co bude v testu? 1)Funkce kostry 2)Co je kostnatění 3)Typy spojení kostí 4)Kostra - popis


Stáhnout ppt "5. ROČNÍK KOSTRA. FUNKCE KOSTRY Spolu se svaly umožňuje pohyb. Pevná schránka a opora pro vnitřní orgány. Zásobárna minerálních látek (Ca, P, Na). Na."

Podobné prezentace


Reklamy Google