Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Opakování opěrná soustava 1)Jak rozdělujeme kosti podle tvaru? 2)Co umožňuje kosti růst do délky a co do šířky? 3)K čemu slouží kostní dřeň? 4)Co ovlivňuje.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Opakování opěrná soustava 1)Jak rozdělujeme kosti podle tvaru? 2)Co umožňuje kosti růst do délky a co do šířky? 3)K čemu slouží kostní dřeň? 4)Co ovlivňuje."— Transkript prezentace:

1

2 Opakování opěrná soustava 1)Jak rozdělujeme kosti podle tvaru? 2)Co umožňuje kosti růst do délky a co do šířky? 3)K čemu slouží kostní dřeň? 4)Co ovlivňuje růst kostí? 5)Proč je houbovitá kostní tkáň uspořádána do trámců? 6)Kde najdeme pevné spojení kostí chrupavkou? 7)Z jakých částí se skládá kloub? 8)Z jakých částí je tvořena kostra trupu? 9)Kolik zakřivení je na lidské páteři a která to jsou? 10)Proč jsou krční obratle menší než bederní?

3 11)Co negativně ovlivňuje páteř? 12)Jak rozdělujeme žebra? 13)Jaké oddíly rozlišujeme na kostře končetiny? 14)Jaké kosti tvoří předloktí? 15)V jakém oddílu končetin najdeme kost pánevní? 16)Jaké kůstky tvoří kostru nohy? 17)Co umožňuje člověku pružnou chůzi? 18)Napiš tři kosti klenby lebeční. 19)K čemu slouží fontanely? 20)Která kost je na lebce připojena kloubem?

4 Otázky a odpovědi 1)Jak rozdělujeme kosti podle tvaru? - dlouhé, krátké, ploché 2)Co umožňuje kosti růst do délky a co do šířky? - do šířky okostice, do délky růstové chrupavky 3)K čemu slouží kostní dřeň? - tvoří se zde krvinky a krevní destičky 4)Co ovlivňuje růst kostí? - růstové hormony, pohlavní hormony, štítná žláza, pohyb, vápník, fosfor, jód, vitamín D 5)Proč je houbovitá kostní tkáň uspořádána do trámců? - odolává lépe tlaku a tahu 6)Kde najdeme pevné spojení kostí chrupavkou? - spojení žeber s hrudní kostí, spona stydká 7)Z jakých částí se skládá kloub? - kloubní hlavice, kloubní jamka, kloubní pouzdro, kloubní dutina 8)Z jakých částí je tvořena kostra trupu? - páteř, žebra, hrudní kost 9)Kolik zakřivení je na lidské páteři a která to jsou? - 4: krční lordóza, hrudní kyfóza, bederní lordóza, křížová kyfóza 10)Proč jsou krční obratle menší než bederní? - nenesou takovou tíhu

5 11)Co negativně ovlivňuje páteř? - jednostranné zatěžování, nesprávné sezení, nedostatek pohybu a tím malé osvalení 12)Jak rozdělujeme žebra? - pravá, nepravá, volná 13)Jaké oddíly rozlišujeme na kostře končetiny? - pletenec a volnou končetinu 14)Jaké kosti tvoří předloktí? - kost loketní a kost vřetenní 15)V jakém oddílu končetin najdeme kost pánevní? - pletenec dolní končetiny 16)Jaké kůstky tvoří kostru nohy? - zanártní (7), nártní (5), články prstů 17)Co umožňuje člověku pružnou chůzi? - příčná a podélná klenba 18)Napiš tři kosti klenby lebeční. - kost čelní, kosti temenní, kost týlní, kosti spánkové, kosti klínové 19)K čemu slouží fontanely? - vazivové plochy umožňující deformaci lebky při porodu a růst lebky po porodu 20)Která kost je na lebce připojena kloubem? - dolní čelist


Stáhnout ppt "Opakování opěrná soustava 1)Jak rozdělujeme kosti podle tvaru? 2)Co umožňuje kosti růst do délky a co do šířky? 3)K čemu slouží kostní dřeň? 4)Co ovlivňuje."

Podobné prezentace


Reklamy Google