Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Autor:Ing. Libuše Sušická Předmět/vzdělávací oblast:Požární ochrana Tematická oblast:Zdravotnická příprava Téma:Stavba kloubu Ročník:2. Datum vytvoření:únor.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Autor:Ing. Libuše Sušická Předmět/vzdělávací oblast:Požární ochrana Tematická oblast:Zdravotnická příprava Téma:Stavba kloubu Ročník:2. Datum vytvoření:únor."— Transkript prezentace:

1 Autor:Ing. Libuše Sušická Předmět/vzdělávací oblast:Požární ochrana Tematická oblast:Zdravotnická příprava Téma:Stavba kloubu Ročník:2. Datum vytvoření:únor 2013 Název:VY_32_INOVACE_09.1.03.ZDP Anotace: Charakteristika, stavba, druhy kloubu. Metodický pokyn: Materiál je primárně určen pro přípravu žáků oboru Požární ochrana. Jeho názornost a využití interaktivních prvků prezentace usnadňují porozumění a povzbuzují zájem žáků. Ke zvýšení interaktivity lze k opakování využít interaktivní tabuli. Struktury Smart Artu můžeme v tištěné podobě využít i k písemnému zkoušení. Prezentace je určena pro výklad v hodině, ale díky své názornosti může být využita i k samostudiu a pro distanční formu vzdělávání. Materiál vyžaduje použití multimediálních prostředků – PC, projektor, popř. interaktivní tabule.

2 STAVBA KLOUBU

3 CHARAKTERISTIKA KLOUBU je pohyblivé spojení kostí je tvořen dvěma i více kostmi slouží k zajištění pohybu těla největší kloub těla – kolenní kloub Obrázek 1

4 STAVBA KLOUBU A.kloubní pouzdro vazivová vrstva – vnější pevný obal; vazy jsou hlavně v namáhaných místech pouzdra synoviální vrstva – vystýlka kloubní dutiny, tenká blanka zvlhčená mazací tekutinou, tvořenou z krevní plazmy; Tekutina (synovie) chrání kloub, zvlhčuje třecí plochy kloubu a vyživuje chrupavku. Kloubní pouzdro je dobře prokrvené, zásobené nervovými vlákny a při poranění velmi silně bolí.

5 STAVBA KLOUBU B. kloubní hlavice a jamky kontaktní plochy kloubu potaženy chrupavkou, která je vyživována synovií, jestliže dojde k jejímu poškození, prakticky se neobnovuje. vnitrokloubní chrupavčité destičky – vyrovnávají nestejné zakřivení hlavic a jamek, jsou vloženy mezi kloubními konci kostí (menisky, disky)

6 DRUHY KLOUBŮ podle stupně pohyblivosti nepohyblivé klouby lebeční spoje částečně pohyblivé klouby obratle dobře pohyblivé klouby klouby končetin

7 DRUHY KLOUBŮ podle počtu kostí, které je spojují jednoduché klouby spojují dvě kosti (ramenní kloub) složené klouby spojují více než dvě kosti nebo dvě kosti a vsunuté menisky (kolenní kloub)

8 DRUHY KLOUBŮ podle tvaru kloubních ploch kulový pohyb kloubu možný všemi směry válcový pohyb možný pouze ve směru ohybu vejčitý hlavice jedné kosti má vejčitý tvar, v druhé je eliptická dutina sedlový spojované kosti mají vypouklé i duté kosti čepový výběžek jedné kosti se točí v kruhové m otvoru jiné

9 DRUHY KLOUBŮ Kulový kloubElipsoidní kloub Sedlový kloub Válcovitý kloubČepový kloub (ramenní, kyčelní) (spojení vřetenní kosti) (záprsní kosti palce) (klouby článků prstů)(spojení nosiče a čepovce) Obrázek 2

10 OTÁZKY K PROCVIČENÍ 1) Jakou funkci v těle plní kloub ? Kloub slouží k zajištění pohybu těla. 2) Z jakých částí se skládá kloub? Kloub se skládá z kloubního pouzdra, kloubní hlavice a jamky. 3) Z jakých vrstev se skládá kloubní pouzdro? Kloubní pouzdro se skládá z vrstvy vazivové a synoviální. 4) Vysvětli pojem synovie. Synovie – tekutina, která se nachází v kloubu. Jejím úkolem je chránit kloub, „promazává“ kloub, zvlhčuje třecí plochy kloubních konců a také vyživuje kloubní chrupavku.

11 OTÁZKY K PROCVIČENÍ 5) Víte, proč kloubní pouzdro při poranění prudce bolí? Protože kloubní pouzdro je bohatě zásobené nervovými vlákny a dobře prokrvené. 6) Jaký význam plní vnitrokloubní chrupavčité destičky a jak se nazývají? Destičky mohou být vloženy mezi kloubními konci kostí, aby vyrovnávaly nestejné zakřivení hlavic a jamek. Jsou to menisky a disky. 7) Vyjmenujte druhy kloubů podle počtu kostí, které je spojují a uveďte ke každému příklad. Jednoduché klouby (ramenní) a složené (kolenní).

12 Použité zdroje: DYLEVSKÝ, Ivan. Somatologie. Olomouc: EPAVA, 2000 ISBN 80 - 86297 - 05 - 5. Obrázek 1: MAGNUS MANSKE. Wikimedia Commons [online]. [cit. 5.2.2013]. Dostupný na WWW: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Gray331.pnghttp://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Gray331.png Obrázek 2: PRODUNIS. Wikimedia Commons [online]. [cit. 6.2.2013]. Dostupný na WWW: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Gelenke_Zeichnung01.jpg


Stáhnout ppt "Autor:Ing. Libuše Sušická Předmět/vzdělávací oblast:Požární ochrana Tematická oblast:Zdravotnická příprava Téma:Stavba kloubu Ročník:2. Datum vytvoření:únor."

Podobné prezentace


Reklamy Google