Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

MIKROSKOP Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Gymnázium Sušice – Brána vzdělávání Mgr. Ladislav Fedor Gymnázium Sušice prima osmiletého studia.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "MIKROSKOP Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Gymnázium Sušice – Brána vzdělávání Mgr. Ladislav Fedor Gymnázium Sušice prima osmiletého studia."— Transkript prezentace:

1

2 MIKROSKOP Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Gymnázium Sušice – Brána vzdělávání Mgr. Ladislav Fedor Gymnázium Sušice prima osmiletého studia 1 vyučovací hodina

3 Mikroskop byl v historii bezpochyby nejdůležitějším nástrojem pokroku vědeckého bádání. Zlatá doba mikroskopického bádání nastala v 17. století, kdy Nizozemci Antony van Leeuwenhoek a Jan Swammerdam, Ital Marcello Malpighi a Angličan Robert Hooke uviděli a jiným zpřístupnili svět drobnohledných dimenzí.

4 Svět mikroskopických dimenzí I

5 Svět mikroskopických dimenzí II

6 Přehlídka mikroskopů

7 Popis mikroskopu OKULÁR OKULÁR TUBUS TUBUS OBJEKTIV OBJEKTIV STOLEK STOLEK SVORKY SVORKY MAKROŠROUB MAKROŠROUB MIKROŠROUB MIKROŠROUB CLONA CLONA KONDENZOR KONDENZOR ZDROJ SVĚTLA (ZRCÁTKO) ZDROJ SVĚTLA (ZRCÁTKO) STATIV STATIV

8 ŠKOLNÍ MIKROSKOP

9

10 Zvetšení mikroskopu zvětšení okuláruzvětšení objektivu x 5 x 40 = 200 10 x 100 = 1000

11 Lupa

12 Elektronový mikroskop Optický (paprskový) mikroskop dosáhl ve 30. letech své teoretické hranice. Ta je limitována 500násobným nebo 1000násobným (2000násobným) zvětšením a rozlišením 0,2 mikrometru. Vědci však chtěli vidět detaily buněk. To vyžadovalo zvětšení řádově 10 000 násobné. Bylo tedy nutno zkonstruovat mikroskop na jiném principu. Místo světelného paprsku se zde využívá elektronový paprsek (tok rychlých elektronů), místo skleněné čočky čočka magnetická. První mikroskop na tomto principu byl vyvinut v Německu v roce 1931 a zasloužili se o to především Max Knoll a Ernst Ruska.

13 Byl to tzv. prozařovací elektronový mikroskop (TEM – Transmission Electron Microscope), kdy elektronové paprsky procházely zkoumaným předmětem (urychlovací napětí až 20 kV) a vytvořily stínový obraz (jako např. při promítání diapozitivu). Druhý typ elektronového mikroskopu, tzv. skenovací (SEM – Scanning Electron Microscope), se objevil v roce 1942, komerčně však byl požíván až kolem roku 1965, kdy se podařilo zvládnout skenování (postupné bombardování elektrony) vzorku (podobně jako např. při skenování fotografií). U tohoto typu mikroskopu je nutné urychlovací napětí pro elektrony 60 až 80 kV a jejich zvětšení je 30 000 násobné a s kombinací s mikroskopem optickým až 100 000 násobné. Byl to tzv. prozařovací elektronový mikroskop (TEM – Transmission Electron Microscope), kdy elektronové paprsky procházely zkoumaným předmětem (urychlovací napětí až 20 kV) a vytvořily stínový obraz (jako např. při promítání diapozitivu). Druhý typ elektronového mikroskopu, tzv. skenovací (SEM – Scanning Electron Microscope), se objevil v roce 1942, komerčně však byl požíván až kolem roku 1965, kdy se podařilo zvládnout skenování (postupné bombardování elektrony) vzorku (podobně jako např. při skenování fotografií). U tohoto typu mikroskopu je nutné urychlovací napětí pro elektrony 60 až 80 kV a jejich zvětšení je 30 000 násobné a s kombinací s mikroskopem optickým až 100 000 násobné.

14 ELEKTRONOVÝ MIKROSKOP

15 Přemýšlíte již o své budoucí profesi ?

16 Přemýšlíte dobře …tak ať se vám daří !


Stáhnout ppt "MIKROSKOP Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Gymnázium Sušice – Brána vzdělávání Mgr. Ladislav Fedor Gymnázium Sušice prima osmiletého studia."

Podobné prezentace


Reklamy Google