Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Látky mohou mít tři skupenství: 1. 1.Pevné 2. 2.Kapalné 3. 3.Plynné.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Látky mohou mít tři skupenství: 1. 1.Pevné 2. 2.Kapalné 3. 3.Plynné."— Transkript prezentace:

1

2 Látky mohou mít tři skupenství: 1. 1.Pevné 2. 2.Kapalné 3. 3.Plynné

3 Látka jakéhokoliv skupenství se skládá z částic - molekul, atomů nebo iontů. Důkaz: Křemík pod mikroskopem Prostor, který těleso z dané látky zaujímá, není těmito částicemi beze zbytku vyplněný. Látka má nespojitou (diskrétní) struktúru.

4 Model pevné látky: - většina má částice pravidelně uspořádané, - přitažlivé síly mezi částicemi způsobují stálý tvar a objem těles z pevné látky, - částice kmitají okolo rovnovážnych poloh, - potenciální energie soustavy molekul je větší než celková kinetická energie částic.

5 Kmitavý pohyb atomů v molekule. Částice na sebe navzájem působí přitažlivými a současně odpudivými silami. Důkaz:

6 2. Částice v látce se pohybují, jejich pohyb je neustá- lý a neuspořádaný (chaotický). Důkaz: Difúze - samovolné pronikání částic jedné látky mezi částice druhé látky.

7 Brownův pohyb- částice konají třaslavý pohyb Částice v látce se pohybují, jejich pohyb je neustá- lý a neuspořádaný (chaotický). Důkaz:

8 Model kapalné látky: - kapaliny se vyznačují jistou uspořádaností, ale pouze na krátkou vzdálenost, - poloha molekuly kapaliny se s časem mění, čím je teplota kapaliny vyšší, tím častěji, - přeskoky molekul při působení vnější síly jsou převážně ve směru působící síly. Proto je kapalina tekutá a nezachováva si svůj tvar. - potenciální energie soustavy molekul je porovnatel- ná s jejich celkovou kinetickou energiou.

9 Částice v látce se pohybují, jejich pohyb je neustá- lý a neuspořádaný (chaotický). Pohyb molekul plynu při nižší teplotě Pohyb molekul plynu při vyšší teplotě

10 Energie soustavy molekul zahrnuje kinetickou energii posuvného, otáčivého a kmitavého pohybu. Model plynné látky Pohyb víceatomových molekul... posuvný otáčivý kmitavý

11 posuvný + otáčivý + kmitavý Model plynné látky Pohyb víceatomových molekul... Energie soustavy molekul zahrnuje kinetickou energii posuvného, otáčivého a kmitavého pohybu.


Stáhnout ppt "Látky mohou mít tři skupenství: 1. 1.Pevné 2. 2.Kapalné 3. 3.Plynné."

Podobné prezentace


Reklamy Google