Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Gymnázium, Obchodní akademie a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Hodonín Poptávka.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Gymnázium, Obchodní akademie a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Hodonín Poptávka."— Transkript prezentace:

1 Gymnázium, Obchodní akademie a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Hodonín Poptávka

2 Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0266 Číslo materiáluVY_32_INOVACE_BuL_PEK_4OA_12 AutorIng. Ludmila Bulová Tematický celek Pravidla stylizace dopisů a dokumentů (pravidla normalizované úpravy písemností, dle ČSN 50 6411nácvik úpravy dopisů podle ČSN 01 6910 na dopisní předtisk) RočníkTřetí, čtvrtý (opakování k MZ) Datum tvorby14. 4. 2013 AnotacePísemná a elektronická komunikace Metodický pokyn Prezentace slouží k výuce ve třetím ročníku a opakování učiva ve čtvrtém ročníku v předmětu písemná a elektronická komunikace. K prezentaci je nutný PC a dataprojektor.

3 POPTÁVKA (DOTAZ) Obchodní dopis, kterým kupující hledá nejvhodnějšího prodávajícího.

4 Rozdíl mezi poptávkou a dotazem Poptávka po…obsahuje více údajů. V poptávce můžeme např. vypsat jednotlivé druhy zboží nebo služeb, doplnit nákresem nebo vzorkem výrobku. Dotaz na… je stručný, všeobecný, s jeho pomocí hledáme pouze možnost dodávky.

5 POZOR! Poptáváme se po něčem Poptávka po … Dotazujeme se na něco Dotaz na …

6 Náležitosti poptávky 1.- druh zboží, množství (jakost), nebo se zde popíše služba o kterou má kupující zájem. 2.- kupující se ptá na cenu, dodací a platební podmínky nebo si vyžádá (poprosí o…) vzorky popřípadě katalog.

7 Odstavce Každý obchodní dopis musí být logicky (podle významu) rozdělen minimálně do 3 odstavců!

8 První odstavec = úvod. V úvodu napíšete způsob získání informací o dodavateli, nebo důvod poptávky (podle zadání, může být i oboje).

9 Příklady úvodních vět Z Vašeho inzerátu v Hospodářských novinách jsme se dozvěděli, že nabízíte… Na základě dřívější spolupráce máme zájem o pravidelné dodávky… Z Vašeho inzerátu na internetových stránkách jsme se dozvěděli, že vyrábíte…

10 Druhý odstavec Popis zboží nebo služby o které máme zájem. Vyžádání cen, dodacích a platebních podmínek, vzorků nebo katalogů.

11 Příklady Sdělte nám prosím, co nejkratší dodací termín. Zajímá nás mj. výše rabatu. Sdělte nám cenu a platební podmínky. Prosíme Vás také o sdělení dodacích lhůt a dalších dodacích a platebních podmínek.

12 Třetí odstavec Závěr dopisu V závěru poptávky se zmíníme (požádáme) o zaslání nabídky.

13 Příklady Vaše brzká nabídka usnadní naše rozhodnutí. Těšíme se na budoucí úspěšnou spolupráci a očekáváme Vaši nabídku. Pokud nám nemůžete vyhovět, prosíme o doporučení jiného dodavatele. K nabídce přiložte prosím katalog všech Vašich výrobků.

14 1.Rozhledy časopis pro písemnou a elektonickou komunikaci, Ročník 79, září 2003, číslo 1. Vydavatel. Národní ústav odborného vzdělávání v Praze. 2.AUTOR. SOŠP Trutnov, s. r. o. (2006) Dostupné na: http://projekty.sosptu.cz/obk/poptavka.html 3.ČSN 01 6910 – Úprava písemností zpracovaných textovými editory Normu vydal Český normalizační institut v dubnu 2007. Použité zdroje


Stáhnout ppt "Gymnázium, Obchodní akademie a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Hodonín Poptávka."

Podobné prezentace


Reklamy Google