Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková ANOTACE Prezentace je určena k výkladu tématu „Měření fyzikálních veličin.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková ANOTACE Prezentace je určena k výkladu tématu „Měření fyzikálních veličin."— Transkript prezentace:

1 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková ANOTACE Prezentace je určena k výkladu tématu „Měření fyzikálních veličin – Měření hmotnosti“, je doplněna obrázky k tématu a obsahuje otázky a úkoly k procvičení daného tématu. Druh učebního materiáluDUM Očekávané výstupy Žák je seznámen s pojmy – hmotnost, měření hmotnosti, jednotka hmotnosti, druhy vah, postup při měření hmotnosti. Zná jednotky hmotnosti používané v praxi a vztahy mezi nimi, umí určit hmotnost pevného a kapalného tělesa. V rámci procvičení učiva vyhledává chybné výrazy, odpovídá na otázky. Pro koho je materiál určen Žáci 6. ročníku ZŠ Autor Ing. Jana Homolková Datum vzniku 25. 2. 2013 Vzdělávací oblast Člověk a příroda Měření fyzikálních veličin – Měření hmotnosti Fyzika, 6. ročník VY_32_INOVACE_158, 8. sada, F

2 MĚŘENÍ FYZIKÁLNÍCH VELIČIN Měření hmotnosti Fyzika – 6. ročník Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.

3 Měření hmotnosti hmotnost tělesa můžeme porovnávat měření hmotnosti – porovnáváme hmotnosti tělesa se zvolenou jednotkou hmotnosti značka hmotnosti - m Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.

4 Rovnoramenné váhy hmotnost tělesa můžeme porovnávat rovnoramenné váhy – porovnávání hmotnosti a měření hmotnosti Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.

5 Jednotky hmotnosti základní jednotka – kilogram (kg) odvozené jednotky – miligram (mg), gram (g), dekagram (dkg), metrický cent (q), tuna (t) jednotky dekagram a metrický cent se používají v praxi t > q > kg > dkg > g > mg 1 t = 1000 kg1 q = 100 kg 1 kg = 1000 g 1 g = 1000 mg1 dkg = 10 g Závaží – tělesa z různých kovů; na každém závaží je vyznačena hmotnost Váhy – rozsah stupnice Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.

6 Váhy Váhy – různé druhy jednomiskové mechanické váhy digitální laboratorní váhy obchodní váhy (s tiskem) průmyslové váhy např. pro nákladní automobily, pošta, … Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.

7 Mechanické váhy Poštovní váha Osobní váhy Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková. Obchodní váhy Ukázky vah

8 Měření hmotnosti pevného a kapalného tělesa Postup: na rovnoramenných vahách - součet hmotností všech závaží na misce se rovná hmotnosti váženého tělesa jiné váhy Kapalné těleso nejdříve vyvážíme prázdnou nádobu do nádoby nalijeme kapalinu, určíme hmotnost Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.

9 Chybné zápisy zakroužkuj 10 kg = 1000 g 1,5 kg = 1500 g 150 g = 0,150 kg 2 t = 200 kg 0,25 kg = 250 g 4 kg = 40 g 500 mg = 0,5 g890 mg = 89 g Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.

10 Otázky k procvičení učiva 1.Vyjmenuj, kde se v běžném životě můžeme setkat s vážením. 2.Jaká je základní jednotka hmotnosti?kg 3.Jaké jsou odvozené jednotky hmotnosti? t, q, g, mg, 4.Jak hovorově nazýváme jednotku metrický cent? metrák 5.Jaké druhy vah máte doma? 6.Jakou hmotnost jsi měl(a), když jsi se narodil(a)? 7.Popiš postup při vážení kapalného tělesa. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.

11 Použité zdroje AUTOR NEUVEDEN. wikipedia.cz [online]. 18.12.2005 [cit. 25.2.2013]. Dostupný pod licencí Public Domain na WWW: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Weights_cyl.JPGhttp://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Weights_cyl.JPG B, Antony. wikipedia.cz [online]. 25.3.2006 [cit. 25.2.2013]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Balance_roberval_30kg.jpghttp://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Balance_roberval_30kg.jpg [2013-02-25] http://office.microsoft.com/cs-cz/images/?CTT=97http://office.microsoft.com/cs-cz/images/?CTT=97 Literatura: KOLÁŘOVÁ, R., BOHUNĚK, J. Fyzika pro 6. ročník základní školy. 2. upravené vyd. Praha : Prometheus, 2004. ISBN 80-7196-246-5. s. 80 - 85 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.


Stáhnout ppt "Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková ANOTACE Prezentace je určena k výkladu tématu „Měření fyzikálních veličin."

Podobné prezentace


Reklamy Google