Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Aneta Trkalová Petra Košárková

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Aneta Trkalová Petra Košárková"— Transkript prezentace:

1 Aneta Trkalová Petra Košárková
Lom světla Aneta Trkalová Petra Košárková

2 Optika je část fyziky, která zkoumá podstatu světla a zákonitosti světelných jevů, které vznikají při šíření světla a při vzájemném působení světla a látky. Zdroje světla jsou za a)přirozené – slunce b)umělé – žárovka c)chromatické – např.- bílé světlo (7 barev) d)monochromatické- laser Mezi optické přístroje patří například oko, lupa, mikroskop,dalekohled.

3 Lom světla je optický jev, ke kterému dochází na rozhraní dvou prostředí, kterými světlo prochází. Je důsledkem různých rychlostí šíření světla v různých prostředích a kromě světla platí pro veškeré elektromagnetické záření.

4 Odraz a lom světla se řídí stejnými zákony, jaké byly odvozeny pro mechanické vlnění pomocí Huygensova principu.

5 Jako první zákon lomu vyslovil - a je tudíž i jeho objevitelem - Snellius Willebrodus - vlastním jménem Snell van Rojen Willebrod - který žil od roku 1580 až do Byl to nizozemský matematik, přírodovědec, fyzik a astronom, profesor na univerzitě. Zákon lomu vyslovil v roce 1620 a jako první provedl v Holandsku měření délky poledníku.

6 Když světlo přechází z jednoho materiálu do jiného, jeho frekvence zůstává stejná, ale mění se vlnová délka. Protože index lomu závisí u většiny látek i na frekvenci světla, můžeme díky lomu na rozhraních bílé světlo rozkládat na jeho barevné složky, například pomocí hranolu. Obdobně duha vzniká v důsledku lomu slunečního záření na vodních kapkách v atmosféře.

7 Čočky a lom světla V brýlích, fotoaparátech, dalekohledech i mikroskopech se používají čočky na vytvoření specifického obrazu. Na příklad v dalekohledech se pomocí čoček získává zvětšený obraz vzdáleného objektu. Všechny čočky se chovají podle principu, že světlo se sice číří přímočaře, ale ve skle je jeho rychlost menší než na vzduchu. Když světelný paprsek dopadá na sklo pod určitým úhlem, jedna strana paprsku ho dosáhne o něco dříve než druhá, a proto se zpomaluje dřív. Důsledkem toho je, že se paprsek nepatrně ohne, přesně tak, jako když za jízdy dostane auto defekt a začne se stáčet k jedné straně.

8 Konkávní čočka Konkávní čočka (rozptylka) je silnější na okrajích než uprostřed, tak že světelné paprsky rozptyluje. Když se takovou čočkou díváte, vypadá všechno menší. Konvexní čočka Konvexní čočka (spojka) soustřeďuje světelné paprsky do jednoho bodu. V ohnisku, kde se paprsky ze vzdáleného objektu setkávají, vytvářejí jeho obraz, který můžeme vidět na stínítku.

9 lom od kolmice lom ke kolmici

10 Zdroje: Dětská ilustrovaná encyklopedie Svět vědy a techniky www
Zdroje: Dětská ilustrovaná encyklopedie Svět vědy a techniky Referáty.cz


Stáhnout ppt "Aneta Trkalová Petra Košárková"

Podobné prezentace


Reklamy Google