Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Základní ekonomické pojmy Petr Machala. Co je to ekonomie? Motto: Ekonomie není nudnou vědou o penězích, jak tvrdí mnohé definice. Ekonomie je především.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Základní ekonomické pojmy Petr Machala. Co je to ekonomie? Motto: Ekonomie není nudnou vědou o penězích, jak tvrdí mnohé definice. Ekonomie je především."— Transkript prezentace:

1 Základní ekonomické pojmy Petr Machala

2 Co je to ekonomie? Motto: Ekonomie není nudnou vědou o penězích, jak tvrdí mnohé definice. Ekonomie je především vědou o člověku, vědou o lidské spolupráci a komunikaci, vědou o efektivním využívání omezených zdrojů, času a energie. Ekonomie je vědou o lidské lenosti a pohodlnosti. Ekonomie je vědou o vzdělání, znalostech a zkušenostech. A co peníze? Ty hrají ve světě ekonomie podružnou roli. Jsou to pouhé prostředky směny - prostředky ekonomické komunikace mezi jednotlivci, skupinami osob, jednotlivými národy. Peníze nikdy netvoří jádro ekonomického dění.

3 ekonomie – teorie ekonomika – praxe a)Pozitivní – zkoumá fakta, jevy, souvislosti (to, co je) b)Normativní – prvky etiky, jak by to mělo být Jaký je rozdíl mezi ekonomií a ekonomikou? Jak dělíme ekonomii?

4 A.Mikroekonomie rodina, jedinec, firma B.Makroekonomie studuje region, stát, svět HDP, inflace, nezaměstnanost, tempo ekonomického růstu, rozpočet… Jak dělíme dál ekonomii?

5 co a kolik vyrábět? jak vyrábět? pro koho vyrábět? finance, statistika, management, účetnictví, bankovnictví, úseková ekonomie Jaké jsou tři základní ekonomické otázky? Jaké znáte obory ekonomie?

6 Znáte některé základní ekonomické pojmy? (najdi dvojice) 1 protekcionismusorganizuje výrobu 2 cloto, co je vyprodukováno navíc 3 dovozová kvótasouhrn všech kupujících na daném trhu 4 podnikatelcílevědomá lidská činnost vytvářející statky a služby 5 inovacepodpora domácí výroby 6 nadhodnotahmotné a nehmotné věci k uspokojení potřeb 7 poptávkapeníze přinášející peníze 8 statekpoplatek při dovozu 9 prácemnožství dovezeného zboží 10 kapitálzlepšení, novinka

7 lidé se specializují na různé činnosti specializace vede k produktivitě práce výrobci si musí výrobky mezi sebou vyměňovat pracovníky je nutné koordinovat koordinace s výměnou výrobků = DĚLBA PRÁCE Víte co je to dělba práce?

8  Přirozená dělba práce cílem je efektivnější práce (muži loví, ženy dělají ostatní méně náročné práce) Jak dělíme dělbu práce?

9  Společenská dělba práce rozdělení na zemědělce a pastevce, oddělení řemesel a obchodu od výroby efektivnost se zvyšuje specializací

10  Dělba práce v pracovních operacích vznikla s manufakturní výrobou jeden dělník se specializuje pouze na jednu činnost  Mezinárodní dělba práce

11 Jaká může být dnes někde dělba práce? Popište dělbu práce u vás doma?

12 Děkuji za pozornost.


Stáhnout ppt "Základní ekonomické pojmy Petr Machala. Co je to ekonomie? Motto: Ekonomie není nudnou vědou o penězích, jak tvrdí mnohé definice. Ekonomie je především."

Podobné prezentace


Reklamy Google