Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Úvaha Zpracovala: Mgr. Martina Kadlčková Březen 2013 Výukový materiál je určen pro žáky 8. ročníku. Vzdělávací oblast: Jazyk a jazyková komunikace Vzdělávací.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Úvaha Zpracovala: Mgr. Martina Kadlčková Březen 2013 Výukový materiál je určen pro žáky 8. ročníku. Vzdělávací oblast: Jazyk a jazyková komunikace Vzdělávací."— Transkript prezentace:

1 Úvaha Zpracovala: Mgr. Martina Kadlčková Březen 2013 Výukový materiál je určen pro žáky 8. ročníku. Vzdělávací oblast: Jazyk a jazyková komunikace Vzdělávací obor: Český jazyk – Sloh Výukový materiál slouží jako příprava k psaní úvahy. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Martina Kadlčková. Tvorba materiálu je financována z ESF a státního rozpočtu ČR.

2 Úvaha -zamyšlení nad problémem -vlastní názor -důvody pro a proti -argumenty -hodnocení -řečnické otázky

3 Myšlenková mapa Přítel

4 Diamant nepřítel ___________ (2 přídavná jména) __________ __________ _________ ( 3 slovesa) _________________________ (Věta, která má 4 slova) ________________ ( o pak slova nepřítel)

5 Pozorně si přečti citáty o přátelství. Přemýšlej o každém z nich. Ke každému se vyjádři v diskusi. 1. Sobectví je jed každého přátelství. 2. Přátelství znásobuje štěstí a zeslabuje bolest, když se rozdělíme o jedno i druhé. 3. Cit, jenž chybí v lásce, totiž jistota, činí přátelství nerozlomným a zdvojnásobuje jeho půvab. 4. Přátelství mezi dvěma muži je luxus, mezi dvěma ženami zázrak.

6 5. Žít s nepřáteli tak, jako kdyby se jednoho dne mohli stát našimi přáteli, a s přáteli, jako by se mohli stát našimi nepřáteli, to není ani v povaze nenávisti, ani v pravidlech přátelství. Není to zásada morální, ale politická. 6. Přátelství má větší cenu než příbuzenství. 7. Odmítl jsem přátelství dvou lidí: prvního proto, že mi nikdy neřekl nic o sobě, a toho druhého proto, že se mnou nikdy nemluvil o mně.

7 Citáty Vyhledej v čítance (na internetu) další citát přátelství a stručně se zamysli nad jeho obsahem.

8 Úkol: Napiš krátkou úvahu o přátelství. Můžeš použít i uvedené citáty.

9 Zdroje KRAUSOVÁ, Z. – TERŠOVÁ, R.: Český jazyk 8. 1 vyd. Plzeň: Nakladatelství Fraus. 2004. ISBN 80-7238-419-8 STYBLÍK, V. – ČECHOVÁ, M. – HAUSER, P. – HOŠNOVÁ, E.: Český jazyk pro 9. ročník základní školy a odpovídající ročník víceletých gymnázií. 3. vyd. Praha: SPN. 2004. STYBLÍK, V. – ČECHOVÁ, M. – HAUSER, P. – HOŠNOVÁ, E.: Český jazyk pro 8. ročník základní školy a odpovídající ročník víceletých gymnázií. 3. vyd. Praha: SPN. 2005. ISBN 80-04-26232-5. ISBN 80-85937-87-5. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Three-pens-six-nibs.jpg [cit. 1.3.2013, autor:Eli the Bearded ]http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Three-pens-six-nibs.jpgEli the Bearded http://www.citaty.cz/ http://commons.wikimedia.org/wiki/File:THREE_BEST_FRIENDS.JPG [cit. 1.3.2013, autor:Dimple shaileshbhai patel ]http://commons.wikimedia.org/wiki/File:THREE_BEST_FRIENDS.JPGDimple shaileshbhai patel


Stáhnout ppt "Úvaha Zpracovala: Mgr. Martina Kadlčková Březen 2013 Výukový materiál je určen pro žáky 8. ročníku. Vzdělávací oblast: Jazyk a jazyková komunikace Vzdělávací."

Podobné prezentace


Reklamy Google