Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Velkoplošné aglomerované materiály.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Velkoplošné aglomerované materiály."— Transkript prezentace:

1 Velkoplošné aglomerované materiály.
Jsou polotovary, která vznikají rozdělením dřevní hmoty nebo podobných lignocelulózových hmot a spojením získaných částic do požadovaného deskovitého tvaru. Spojení vzniká pomocí pryskyřičných, minerálních nebo pojiv vznikajících ve vlastní hmotě. Sortiment se neustále rozšiřuje z důvodů nedostatku dřeva a snahy o maximální využití dřevní hmoty.

2 Rozdělení. Patří sem dřevotřískové, dřevovláknité, pilinové, kůrové a jiné desky. Podle použití je dělíme na konstrukční, výplňové, izolační, plášťové a tvarované. Podle tvaru plochy na rovné a tvarované. Podle pojiva – organické pojivo – dřevotřískové, minerální pojivo – dřevocementové, vlastní pojivo – vláknité.

3 Dřevotřískové desky. Vyrobeny z odpadních nebo uměle vyrobených třísek spojených organickým pojivem při určité teplotě, tlaku, vlhkosti, katalyzátoru, případně dalších přísad.třísky se vrství a lisují bez uspořádání, není zde problém s léty podél a napříč. Rozdělení: - způsob výroby – plošně lisované, zhutněné tlakem (plné a lehčené), - počet vrstev – jednovrstvé, několikavrstvé, - použité pojivo – vodovzdorné a neodolné proti vodě, - povrchová úprava – nebroušené, broušené, povrchově upravené fólií a dýhované.

4

5 Výroba. Příprava dřevní suroviny, výroba třísek, domílání, sušení, třídění třísek, nanášení lepidla, tvarování třískového koberce, předlisování, lisování, formátování, dozrávání a dokončovací práce. Používá se jehličnaté a listnaté dřevo – lesní sortimenty (průmyslové rovnané dřevo) a průmyslové sortimenty (pilařské boky a odřezky, středové válce z dýháren, krajiny, kusový pilařský a truhlářský odpad, hobliny a piliny). (Vlhkost při zpracování třísek 50%, poměr rozměrů třísek 1: tloušťka 0,1-0,6, délka 10-40mm. Vlhkost třísek upravena na 2-4%. Lepidla 5-10%, závisí na počtu vrstev, přísady parafín proti vodě, fosforečné a amonné soli sníží hořlavost).

6 Vlastnosti dřevotřískových desek ovlivňuje – způsob lisování, lepidlo, tvar a druh třísek, použité dřevo, počet vrstev objemová hmotnost. Lisování plošné a výtlačné(malá pevnost v ohybu, oboustranně se oplášťují překližkou). Skladují se ve vzdušných, suchých, krytých místnostech se stálou teplotou 20ºC a vlhkostí vzduchu 40-55%. Používají se k výrobě nábytku, obklady stěn, a dveří, výplně, podkladní a povrchová vrstva podlah apod.

7


Stáhnout ppt "Velkoplošné aglomerované materiály."

Podobné prezentace


Reklamy Google