Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Měření vybraných technických parametrů v uzlových bodech Karel Šefčík, Český metrologický institut (moderátor) Ladislav Pospíchal, MEgA Měřicí Enegetické.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Měření vybraných technických parametrů v uzlových bodech Karel Šefčík, Český metrologický institut (moderátor) Ladislav Pospíchal, MEgA Měřicí Enegetické."— Transkript prezentace:

1 Měření vybraných technických parametrů v uzlových bodech Karel Šefčík, Český metrologický institut (moderátor) Ladislav Pospíchal, MEgA Měřicí Enegetické Aparáty, a.s. František Horváth, Schrack Technik, s.r.o. Miroslav Hladík, Landis+Gyr s.r.o. Špindlerův Mlýn, 17.-18.4.2013

2 Společný princip měření technických parametrů Vzorkování – v elektroměrech se požívá vzorkovací frekvence ≈20 kHz (≈500 vzorků na periodu) Po digitalizaci je měření „už jenom“ matematika. Vypočítají se parametry jako napětí, výkon, zkreslení, flikr atd. →snaha výrobců elektroměrů přidat do nich měření kvality energie a snaha výrobců PQ-metrů přidat do nich měření spotřeby energie.

3 Legislativní potíž Elektroměr = stanovené měřidlo (certifikát schválení typu + ověření) PQ-metr = nestanovené měřidlo (pracovní, informativní, stačí pouze kalibrace) Druhy stanovených měřidel byly zvoleny Ministerstvem s ohledem na jejich význam při prodeji, ochraně zdraví, bezpečnosti atd. Možnost dostat PQ-metry do seznamu stanovených měřidel je obtížná.

4 Možné řešení Názor, že pokud se za něco platí, tak to musí být změřeno stanoveným měřidlem, není správný. Nestanovené měřidlo musí ale být kalibrované, pak je možné na základě jeho údajů (po dohodě s druhou stranou) fakturovat. V dohodě má být uvedena rekalibrační doba, požadavky na kalibrační laboratoř – akreditovaná.


Stáhnout ppt "Měření vybraných technických parametrů v uzlových bodech Karel Šefčík, Český metrologický institut (moderátor) Ladislav Pospíchal, MEgA Měřicí Enegetické."

Podobné prezentace


Reklamy Google