Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Lom světla Fyzika 8. ročník Mgr. M. Kubátová. Připomenutí: Co to je optické prostředí? Jak se optická prostředí rozdělují? Napoví obrázky.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Lom světla Fyzika 8. ročník Mgr. M. Kubátová. Připomenutí: Co to je optické prostředí? Jak se optická prostředí rozdělují? Napoví obrázky."— Transkript prezentace:

1 Lom světla Fyzika 8. ročník Mgr. M. Kubátová

2 Připomenutí: Co to je optické prostředí? Jak se optická prostředí rozdělují? Napoví obrázky.

3 Paprsek při dopadu na jiné optické prostředí se částečně odrazí a částečně se zlomí. VZDUCH – opticky řidší VODA – opticky hustší

4 Lom světla: ke kolmici od kolmice optické prostředí 1 optické prostředí 2 kolmice dopadu

5 Lom ke kolmici Paprsek prochází z řidšího prostředí do hustějšího. Jeho rychlost se zmenší. Lomí se ke kolmici – úhel dopadu je větší než úhel lomu. Např. ze vzduchu do skla nebo do vody.

6

7 Lom od kolmice Paprsek prochází z hustšího prostředí do řidšího. Jeho rychlost se zvětší. Lomí se od kolmice – úhel dopadu je menší než úhel lomu. Např. ze z vody do vzduchu nebo ze skla do vzduchu.

8

9 Mezní úhel V případě lomu od kolmice. Jestliže je úhel lomu 90 0, pak příslušný úhel dopadu je právě mezní úhel. Pokud tento úhel zvětšujeme, nastává úplný odraz!

10 Hůl do vody hozená, jeví se jak zlomená. Vysvětli. V jaké hloubce se nachází předmět? Jeví se nám zdvižený k hladině vody než ve skutečnosti je. Vysvětli.

11 Pozorujeme-li předmět hozený do vody v šikmém směru, jeví se nám zdvižený nahoru. To proto, že paprsek z předmětu se dostává do oka po lomu od kolmice.

12 Zdroje: Obrázky rýsovány v ActivInspire, na který vlastní naše škola licenci. Další obrázky jsou z Klipartu.


Stáhnout ppt "Lom světla Fyzika 8. ročník Mgr. M. Kubátová. Připomenutí: Co to je optické prostředí? Jak se optická prostředí rozdělují? Napoví obrázky."

Podobné prezentace


Reklamy Google