Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Základní zákony geometrické optiky 1. Zákon o přímočarém šíření světla 2. Zákon o nezávislosti světelných paprsků 3. Zákon odrazu 4. Zákon lomu * zákony.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Základní zákony geometrické optiky 1. Zákon o přímočarém šíření světla 2. Zákon o nezávislosti světelných paprsků 3. Zákon odrazu 4. Zákon lomu * zákony."— Transkript prezentace:

1 Základní zákony geometrické optiky 1. Zákon o přímočarém šíření světla 2. Zákon o nezávislosti světelných paprsků 3. Zákon odrazu 4. Zákon lomu * zákony odvozeny ze zkušeností * GO pracuje s pojmy obyčejné geometrie:Svítící bod – bezrozměrný bod Světelný paprsek - přímka (Zákon o záměně chodu světelných paprsků)

2 Optické prostředí - každé prostředí v němž se světlo šíří nebo je pohlcováno nebo prostředím odraženo - důležitou charakteristikou optického prostředí je v a n Absolutní index lomu N absolutní index lomu c rychlost světla ve vakuu v rychlost světla určité vlnové délky v uvažovaném prostředí Relativní index lomu

3 Prostředíindex lomu vzduch destilovaná voda komorová voda a sklivec rohovka oční čočka optické sklo kanadský balzám 1 1,333 1,336 1,376 1,386 - 1,406 1,450 - 1,900 1,540 Optická dráha l = N. s l … optická dráha (m) N … absolutní index lomu s …skutečná dráha (m) Indexy lomu prostředí pro světlo vlnové délky 589,3 nm

4 Zákon o přímočarém šíření světla říká, že ve vakuu nebo v homogenním izotropním prostředí se světlo šíří přímočaře ve tvaru světelných paprsků. Zákon o nezávislosti světelných paprsků říká, že daným bodem prostoru může současně procházet libovolné množství světelných paprsků, světelné paprsky se přitom nebudou navzájem ovlivňovat. Jednotlivé paprsky jsou na sobě nezávislé a šíří se tak, jakoby ostatní paprsky neexistovaly 1. Vypočtěte rychlost světla ve skle s indexem lomu 1,5 a ve vodě. (200000 km/s, 225000 km/s) 2. Určete absolutní index lomu optického skla, jehož relativní index lomu má velikost 1,62031. Absolutní index lomu vzduchu za normálních podmínek (teplota vzduchu 0  C a normální tlak) je 1,000292. (1,62078 )

5 Lom světla a zákon lomu

6 Zákon lomu – Snellův zákon n sin  = n´ sin  ´ Lomený paprsek, dopadající paprsek a kolmice dopadu leží v jedné rovině. * Reuschova konstrukce lomeného paprsku Odraz světla a zákon odrazu Zákon odrazu  = -  ´´ Odražený paprsek, dopadající paprsek a kolmice dopadu leží v jedné rovině.

7 Úplný odraz a mezní úhel


Stáhnout ppt "Základní zákony geometrické optiky 1. Zákon o přímočarém šíření světla 2. Zákon o nezávislosti světelných paprsků 3. Zákon odrazu 4. Zákon lomu * zákony."

Podobné prezentace


Reklamy Google