Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Průmyslové plyny. Charakteristika: Vznikají: a)zplyňováním tuhých paliv (koks, antracit, černé uhlí) v generátorech a plynárnách, b)jako vedlejší produkty.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Průmyslové plyny. Charakteristika: Vznikají: a)zplyňováním tuhých paliv (koks, antracit, černé uhlí) v generátorech a plynárnách, b)jako vedlejší produkty."— Transkript prezentace:

1 Průmyslové plyny

2 Charakteristika: Vznikají: a)zplyňováním tuhých paliv (koks, antracit, černé uhlí) v generátorech a plynárnách, b)jako vedlejší produkty některých průmyslových výrob. Obsahují oxidy uhlíku, především CO. Složení závisí na druhu tuhého paliva a složení plynu vháněného do generátoru. Slouží jako paliva a jako suroviny pro výrobu amoniaku, methanolu, benzínu, plastických hmot.

3 Přehled nejdůležitějších průmyslových plynů

4 Generátorový plyn: ke zplyňování se používá vzduch (velký podíl nehořlavých složek N 2 a CO 2 ) nízká výhřevnost Vodní plyn: ke zplyňování se používá vodní pára C(s) + H 2 O(g) = CO + H 2  H r = 121 kJ.mol -1 dvojnásobná výhřevnost oproti generátorovému plynu Smíšený plyn: ke zplyňování slouží směs vzduchu a vodní páry

5 Vysokopecní plyn: vedlejší produkt při výrobě surového železa slouží jako topný plyn Koksárenský plyn: vedlejší produkt karbonizace černého uhlí vysoký obsah H 2 a uhlovodíků – vysoká výhřevnost Syntézní plyn: ke zplyňování slouží směs vodní páry a kyslíku, má nízký obsah N 2 slouží k výrobě amoniaku a syntetických pohonných látek Svítiplyn: hlavní produkt karbonizace černého uhlí v plynárnách


Stáhnout ppt "Průmyslové plyny. Charakteristika: Vznikají: a)zplyňováním tuhých paliv (koks, antracit, černé uhlí) v generátorech a plynárnách, b)jako vedlejší produkty."

Podobné prezentace


Reklamy Google