Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Škola: Gymnázium, Brno, Slovanské náměstí 7 Šablona: III/2 – Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Název projektu: Inovace výuky na GSN prostřednictvím.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Škola: Gymnázium, Brno, Slovanské náměstí 7 Šablona: III/2 – Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Název projektu: Inovace výuky na GSN prostřednictvím."— Transkript prezentace:

1 Škola: Gymnázium, Brno, Slovanské náměstí 7 Šablona: III/2 – Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Název projektu: Inovace výuky na GSN prostřednictvím ICT Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0940 Autor: Hana Pospíšilová Tematická oblast: Termodynamika Název DUMu: Izotermický děj Kód: VY_32_INOVACE_FY.1.14 Datum:29. 11. 2012 Cílová skupina: Žáci středních škol Klíčová slova:Izotermický děj, izoterma, Boylův – Marriotův zákon Anotace: Prezentace slouží k úvodnímu seznámení s názvoslovím a základními vztahy mezi veličinami popisující izotermický děj.

2 Izotermický děj

3 Co znamená slovo „izotermický“? O jaký děj jde? izo = stejný termika = nauka o teple izotermický = při stejné teplotě Izotermický děj = děj, při kterém je teplota plynu konstantní, nemění se. Plyn o dané hmotnosti mění pouze svůj tlak a objem.

4 Jak bude v tomto případě vypadat stavová rovnice? Stavová rovnice:, neboli

5 Boylův-Mariottův zákon (součin tlaku a objemu ideálního plynu stálé hmotnosti je při izotermickém ději konstantní)

6 Jak se bude při izotermickém ději měnit objem plynu, jestliže tlak plynu poklesne? jestliže tlak klesá, musí se objem plynu zvětšovat, aby součin tlaku a objemu plynu zůstal konstantní Při izotermickém ději platí Boylův-Mariottův zákon. Video: http://www.youtube.com/watch?v=K7Z6RLq6fA4http://www.youtube.com/watch?v=K7Z6RLq6fA4

7 Graf závislosti tlaku plynu stálé hmotnosti na objemu při izotermickém ději se nazývá izoterma. Video: http://www.vascak.cz/data/dumy/mfflash.php?submit=9&p=2074&r=7298 http://www.vascak.cz/data/dumy/mfflash.php?submit=9&p=2074&r=7298 Izotermický děj izoterma Zdroj: autor

8 První termodynamický zákon z hlediska izotermického děje. Mění se při izotermickém ději vnitřní energie plynu? NE, protože vnitřní energie U ideálního plynu závisí jenom na teplotě. Tedy ΔU=0.

9 Jak tedy vypadá první termodynamický zákon pro izotermický děj? ΔU=Q+W, ΔU=0 Q = - W (Teplo přijaté idálním plynem je rovno práci, kterou plyn při izotermickém ději vykonal.) První termodynamický zákon z hlediska izotermického děje.

10 Zdroje BARTUŠKA, Karel a Emanuel SVOBODA. Fyzika pro gymnázia: Molekulová fyzika a termika. Praha: Prometheus, 2001. ISBN 80-7196-200-7.

11 Materiál je určen pro bezplatné používání pro potřeby výuky a vzdělávání na všech typech škol a školských zařízení. Jakékoliv další využití podléhá autorskému zákonu. Veškerá vlastní díla autora lze bezplatně dále používat i šířit při uvedení autorova jména.


Stáhnout ppt "Škola: Gymnázium, Brno, Slovanské náměstí 7 Šablona: III/2 – Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Název projektu: Inovace výuky na GSN prostřednictvím."

Podobné prezentace


Reklamy Google