Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Nové modulové výukové a inovativní programy - zvýšení kvality ve vzdělávání Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Nové modulové výukové a inovativní programy - zvýšení kvality ve vzdělávání Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem."— Transkript prezentace:

1 Nové modulové výukové a inovativní programy - zvýšení kvality ve vzdělávání Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR INVESTICE DO ROZVOJE VZDĚLÁVÁNÍ ZŠ, Týn nad Vltavou, Malá Strana

2 Koule - procvičování Matematika 9. ročník Marcela Kubátová

3 Připomenutí: Povrch koule: Objem koule: Výpočet poloměru z povrchu: Výpočet poloměru z objemu:

4 Tři olověné koule o poloměrech r 1 = 3 cm, r 2 = 4 cm a r 3 = 5 cm byly slity v jedinou. Vypočítej její poloměr. Poloměr slité koule je 6 cm.

5 Určete poloměr železné koule, jejíž hmotnost je 5 kg. Hustota železa je 7800 kg/m 3. Poloměr železné koule je přibližně 5,4 cm.

6 U kulečníkové koule byl změřen obvod hlavního kruhu o = 16 cm. Jakou má hmotnost, je-li hustota slonoviny 1,92 g/ cm 3. Hmotnost kulečníkové koule je asi 125,6 g.

7 Poloměr Země je 6378 km, poloměr Měsíce 1732 km. V jakém poměru jsou jejich povrchy? Povrch Země je asi 13,5krát větší než povrch Měsíce. http://sk.ao-institut.cz/xrw_fp/texty/x_img/zem-luna%5b1%5d.jpg

8 Dutá niklová koule má vnější průměr 4 dm a vnitřní 2 dm. Jaká je její hmotnost, je-li hustota niklu 9 g/cm 3. Hmotnost duté niklové koule je přibližně 264 kg. http://www.ibc-office-petanque.com/userfiles/image/historicka%20koule2.jpg

9 Koule a krychle mají stejný povrch. Určete poměr jejich objemů. Objem koule je pak asi 1,4krát větší než objem krychle.

10 Výklenek se skládá z poloviny válce, který má výšku 2 m a poloměr podstavy 1,5 m a poloviny polokoule, jejíž podstava splývá s horní podstavou poloválce. Vypočítej objem výklenku. Objem výklenku je přibližně 10,6 m 3. objem čtvrtkoule objem poloválce

11 Zdroje: Učebnice Vejsada, Talafous Sbírka úloh z matematiky pro gymnázia SPN, 1969 Obrázky rýsována v ActivStudiu


Stáhnout ppt "Nové modulové výukové a inovativní programy - zvýšení kvality ve vzdělávání Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem."

Podobné prezentace


Reklamy Google