Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Nové modulové výukové a inovativní programy - zvýšení kvality ve vzdělávání Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Nové modulové výukové a inovativní programy - zvýšení kvality ve vzdělávání Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem."— Transkript prezentace:

1 Nové modulové výukové a inovativní programy - zvýšení kvality ve vzdělávání Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR INVESTICE DO ROZVOJE VZDĚLÁVÁNÍ ZŠ, Týn nad Vltavou, Malá Strana

2 Koule – slovní úlohy Matematika 9. ročník Marcela Kubátová

3 Připomenutí: Povrch koule: Objem koule: Výpočet poloměru z povrchu: Výpočet poloměru z objemu:

4 Radiolokátor radarové stanice ve Velké Británii je zakrytý kopulí ve tvaru části kulové plochy s průměrem 42 m. Kopule je vytvořena z 1646 panelů, každý panel má obsah 2,8 m 2. Kolik % povrchu celé koule tvoří kopule? Povrch celé koule:Povrch radaru: Kopule tvoří asi 83% povrchu celé koule.

5 Vnitřní průměr hlavně vzduchovky je 4,5 mm. Broky do vzduchovky jsou malé olověné kuličky. Majitel střelnice má v autě v krabici 5000 broků. Vypočítej jejich hmotnost, jestliže hustota olova je 11340 kg/m 3. Objem 5000 broků převedený na m 3 : 47,7.10 -9.5.10 3 = 47,7.5.10 -6 Hmotnost broků je asi 2,7 kg.

6 Stěna duté čokoládové koule má tloušťku 2 mm, vnější průměr je 58 mm. Teta snědla pět koulí. Zjisti, kolik gramů čokolády snědla, hustota čokolády je 1200 kg/m 3. Objem jedné duté koule: Objem 5ti koulí: Hmotnost 5ti koulí:

7 Nádoba tvaru válce, která má poloměr 13 mm, je částečně naplněna vodou. Ponořili jsme do vody kouli s poloměrem 11 mm. Voda z nádoby nepřetekla, koule je ponořená celá. O kolik mm stoupla voda? Objem koule: Výška vody ve válci: Voda stoupla o 10,5 mm.

8 Malby vyplňující celý vnitřek zámecké kopule potřebují ošetření. Vnitřek kopule má tvar polokoule s průměrem 22 m. Kolik čtverečných metrů maleb budou restaurátoři opravovat? Povrch celé koule: Povrch kopule: Restaurátoři budou opravovat 760 m 2 maleb.

9 Olověné závaží má tvar kužele zakončeného polokoulí, rozměry jsou v mm. Vypočítej hmotnost závaží, je-li hustota olova 11340 kg/m 3. Kužel:Polokoule: Objem závaží: Hmotnost závaží:

10 Zdroje: Učebnice Odvárko, Kadleček Pracovní sešit z matematiky Soubor úloh pro 9. ročník základní školy Prometheus, 2001 Obrázky rýsovány v ActivStudiu


Stáhnout ppt "Nové modulové výukové a inovativní programy - zvýšení kvality ve vzdělávání Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem."

Podobné prezentace


Reklamy Google