Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

 V roce 1931 koupil Tomáš Baťa borovinskou továrnu v Třebíči a posléze se začalo s výstavbou prvních rodinných domků podle projektů Vladimíra Karfíka.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: " V roce 1931 koupil Tomáš Baťa borovinskou továrnu v Třebíči a posléze se začalo s výstavbou prvních rodinných domků podle projektů Vladimíra Karfíka."— Transkript prezentace:

1

2

3  V roce 1931 koupil Tomáš Baťa borovinskou továrnu v Třebíči a posléze se začalo s výstavbou prvních rodinných domků podle projektů Vladimíra Karfíka.  Vše bylo projektováno a prováděno po zkušenostech z výstavby tovární čtvrti ve Zlíně.

4  Domky byly budovány zejména pro obuvnické odborníky ze Zlína, později k nim přibyli i odborníci z punčocháren.  Stavba domků probíhala velmi rychle. Roku 1940 čítala borovinská tovární kolonie 150 rodinných domků a vilek.

5  Při řešení domků byly uplatňovány všechny moderní progresivní stavební metody. Stavělo se velmi úsporně – rovné střechy, venkovní zdivo pouze vyspárováno, příčky z dutých cihel nebo z hranolů pobitými laťkami, stropy fošnové apod.  Domky tvarem připomínaly krychle – krabice. Třebíčskou veřejností proto nazývané „škatule“.

6

7  Mezi jednotlivými domky nebyly žádné ploty. Na zahrádkách se nesměla pěstovat zelenina a nesměly se vysazovat ovocné stromy. Bylo dovoleno pěstovat pouze květiny, okrasné stromy a keře. Během 2. světové války však vedení závodů povolilo obyvatelům, aby se pokusili o nějaký výtěžek z půdy.

8  Kolonii firma Baťa nazvala „novou Borovinou“. K její občanské vybavenosti patřily: Baťův obchodní dům, společenský dům, taneční parket v přírodě, škola, pošta, devítipodlažní internáty, požární zbrojnice, železniční zastávka Řípov (nyní Borovina), atd.

9

10  Začátkem šedesátých let přešly domky do vlastnictví MěNV Třebíč. V druhé polovině šedesátých let byly prodány soukromníkům, kteří si je postupně upravili.  V současné domě městská čtvrť prochází rozsáhlou proměnou. Postupně se zcela stírá jednotná koncepce výstavby a každý dům se stává svébytnou výpovědí o vkusu majitelů.


Stáhnout ppt " V roce 1931 koupil Tomáš Baťa borovinskou továrnu v Třebíči a posléze se začalo s výstavbou prvních rodinných domků podle projektů Vladimíra Karfíka."

Podobné prezentace


Reklamy Google