Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ČESKÉ ZEMĚ PŘED PRVNÍ SVĚTOVOU VÁLKOU. České země České země 10 mil.obyv. (z toho 3,5 mil. Němců) 10 mil.obyv. (z toho 3,5 mil. Němců) Nejrozvinutější.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ČESKÉ ZEMĚ PŘED PRVNÍ SVĚTOVOU VÁLKOU. České země České země 10 mil.obyv. (z toho 3,5 mil. Němců) 10 mil.obyv. (z toho 3,5 mil. Němců) Nejrozvinutější."— Transkript prezentace:

1 ČESKÉ ZEMĚ PŘED PRVNÍ SVĚTOVOU VÁLKOU

2 České země České země 10 mil.obyv. (z toho 3,5 mil. Němců) 10 mil.obyv. (z toho 3,5 mil. Němců) Nejrozvinutější část Habsburské monarchie Nejrozvinutější část Habsburské monarchie Průmyslníci: E.Škoda, F.Křižík, E.Kolben, Č.Daněk, T.Baťa Průmyslníci: E.Škoda, F.Křižík, E.Kolben, Č.Daněk, T.Baťa Vypjatá atmosféra mezi Čechy a Němci Vypjatá atmosféra mezi Čechy a Němci

3 EMIL ŠKODA Majitel Škodových závodů v Plzni. Majitel Škodových závodů v Plzni. Výroba zařízení továren, mostních konstrukcí, zbraní, později lokomotiv, automobilů, letadel. Výroba zařízení továren, mostních konstrukcí, zbraní, později lokomotiv, automobilů, letadel. V roce 1925 do firmy začleněna firma Laurin a Klement. V roce 1925 do firmy začleněna firma Laurin a Klement.

4 FRANTIŠEK KŘIŽÍK První vynález – dálkově ovládané elektrické návěstidlo. První vynález – dálkově ovládané elektrické návěstidlo. Zdokonalil obloukovou lampu. Zdokonalil obloukovou lampu. Vybudoval městské pouliční osvětlení v Jindřichově Hradec a v Písku. Vybudoval městské pouliční osvětlení v Jindřichově Hradec a v Písku. Zavedl tramvajovou dopravu v Praze. Zavedl tramvajovou dopravu v Praze.

5 KŘIŽÍKOVA FONTÁNA

6 EMIL KOLBEN Spolupracovník T.A.Edisona. Spolupracovník T.A.Edisona. Jeho firma vyráběla motory, generátory a zařízení pro elektrárny. Jeho firma vyráběla motory, generátory a zařízení pro elektrárny. Zastánce střídavého proudu. Zastánce střídavého proudu. V roce 1927 vzniká mohutný podnik ČKD (Českomoravská-Kolben-Daněk). V roce 1927 vzniká mohutný podnik ČKD (Českomoravská-Kolben-Daněk). Zemřel v r.1943 v koncentračním táboře Terezín. Zemřel v r.1943 v koncentračním táboře Terezín.

7 PETŘÍNSKÁ ROZHLEDNA PRŮMYSLOVÝ PALÁC V PRAZE

8 ČENĚK DANĚK Zakladatel firmy, která se později stala jádrem ČKD. Zakladatel firmy, která se později stala jádrem ČKD. Zabýval se výrobou strojů pro cukrovary. Zabýval se výrobou strojů pro cukrovary.

9 TOMÁŠ BAŤA Původně švec, založil firmu Baťa na výrobu obuvi ve Zlíně. Původně švec, založil firmu Baťa na výrobu obuvi ve Zlíně. Šil tzv.baťovky – levné plátěné boty z koženou podešví a špičkou. Šil tzv.baťovky – levné plátěné boty z koženou podešví a špičkou. Před 1.sv.válkou měl stovky zaměstnanců, obchody po celé Evropě a ve Zlíně stavěl tzv.Baťovy domky pro své dělníky. Před 1.sv.válkou měl stovky zaměstnanců, obchody po celé Evropě a ve Zlíně stavěl tzv.Baťovy domky pro své dělníky.

10 JOSEF HLÁVKA Stavitel a největší český mecenáš. Stavitel a největší český mecenáš. Založil stavební kancelář, v 60.letech vybudovala 142 velkých staveb (Dvorní opera ve Vídni, biskupské rezidence, porodnice v Praze). Založil stavební kancelář, v 60.letech vybudovala 142 velkých staveb (Dvorní opera ve Vídni, biskupské rezidence, porodnice v Praze). Založil nejstarší nadaci v Čechách, podporoval studenty vysokých škol. Založil nejstarší nadaci v Čechách, podporoval studenty vysokých škol.

11 SECESE

12 OTÁZKY K TEXTU 1.Jaké dva národy spolu žili v českých zemích před 1.sv.válkou? 1.Jaké dva národy spolu žili v českých zemích před 1.sv.válkou? 2.Co znamená slůvko paralelně ? 2.Co znamená slůvko paralelně ? 3.Podle jakého kritéria byly organizovány různé spolky ? 3.Podle jakého kritéria byly organizovány různé spolky ? 4.Co znamenala zásada „svůj k svému“ ? 4.Co znamenala zásada „svůj k svému“ ? 5.Jaké středisko ztratili Němci v 60.letech 19.století ? 5.Jaké středisko ztratili Němci v 60.letech 19.století ?


Stáhnout ppt "ČESKÉ ZEMĚ PŘED PRVNÍ SVĚTOVOU VÁLKOU. České země České země 10 mil.obyv. (z toho 3,5 mil. Němců) 10 mil.obyv. (z toho 3,5 mil. Němců) Nejrozvinutější."

Podobné prezentace


Reklamy Google