Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

FÁZOVÝ DIAGRAM. Fázový diagram - je grafické znázornění závislosti teploty na tlaku, - je graf, v němž každý bod roviny znázorňuje určitý stav látky při.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "FÁZOVÝ DIAGRAM. Fázový diagram - je grafické znázornění závislosti teploty na tlaku, - je graf, v němž každý bod roviny znázorňuje určitý stav látky při."— Transkript prezentace:

1 FÁZOVÝ DIAGRAM

2 Fázový diagram - je grafické znázornění závislosti teploty na tlaku, - je graf, v němž každý bod roviny znázorňuje určitý stav látky při zvolené termodynamické teplotě T a tlaku p, - graf, v němž jsou znázorněny křivky tání a syté páry a sublimační křivka.

3 k SP - křivka syté páry k T - křivka tání k S - křivka sublimace Fázový diagram

4 Každý bod roviny znázorňuje určitý stav látky. Každý bod křivky tání určuje hodnoty teploty a tlaku rovnovážného stavu pevné a kapalné fáze.

5 Fázový diagram Každý bod roviny znázorňuje určitý stav látky. Každý bod křivky syté páry určuje hodnoty teploty a tlaku rovnovážného stavu kapaliny a její syté páry.

6 Fázový diagram Každý bod roviny znázorňuje určitý stav látky. Každý bod křivky sublimace určuje hodnoty teploty a tlaku rovnovážného stavu pevné látky a její syté páry.

7 Fázový diagram Každý bod roviny znázorňuje určitý stav látky. A - trojný bod určuje hodnoty teploty a tlaku rovnovážného stavu pevné, kapalné a plynné fáze stejné látky.

8 Fázový diagram Každý bod roviny znázorňuje určitý stav látky. Křivky k SP, k T a k S rozdělují rovinu fázového diagramu na tři oblasti - I., II. a III.

9 Fázový diagram Každý bod roviny znázorňuje určitý stav látky. I. - body určují stav látky v pevném skupenství, II. - body určují stav látky v kapalném skupenství, III. - body určují stav látky v plynném skupenství.

10 Fázový diagram Přehřátá pára Přehřátá pára je plynné skupenství látky s nižším tlakem a menší hustotou než sytá pára se stejnou teplotou.

11 Fázový diagram Přehřátá pára Pod pístem je sytá pára bez přítomnosti kapaliny. Izotermickým rozpínáním se sníží její tlak a hustota při nezměněné teplotě - vznikne přehřátá pára. Izotermické rozpínání

12 Fázový diagram Plyn K - kritický bod Plyn je plynné skupenství s teplotou vyšší, než je kritická teplota.

13 Fázový diagram Skupenské přeměny - zkapalňování plynů Přechod z plynného do kapalného skupenství: - izobarickým ochlazováním plynu, - izotermickým stlačováním plynu o teplotě T { "@context": "http://schema.org", "@type": "ImageObject", "contentUrl": "http://images.slideplayer.cz/11/3066931/slides/slide_13.jpg", "name": "Fázový diagram Skupenské přeměny - zkapalňování plynů Přechod z plynného do kapalného skupenství: - izobarickým ochlazováním plynu, - izotermickým stlačováním plynu o teplotě T

14 Každý bod roviny fázového diagramu znázorňuje: a) určitý stav látky při zvolené termodynamické teplotě a tlaku, b) stav rovnováhy mezi různými stavy určité látky, c) přechod mezi různými stavy určité látky, d) fázi určitého skupenství látky. Test 1

15 Trojný bod ve fázovém diagramu znázorňuje: a) hodnoty termodynamické teploty a tlaku rovnováž- ného stavu pevné a kapalné fáze, b) hodnoty termodynamické teploty a tlaku rovnováž- ného stavu pevné, kapalné a plynné fáze, c) hodnoty termodynamické teploty a tlaku rovnováž- ného stavu pevné a plynné fáze, d) hodnoty termodynamické teploty a tlaku rovnováž- ného stavu kapalné a plynné fáze. Test 2

16 Přehřátá pára je: a) plynné skupenství látky s vyšší teplotou než sytá pára se stejným tlakem, b) plynné skupenství látky s nižší teplotou než sytá pára se stejným tlakem, c) plynné skupenství látky s vyšším tlakem než sytá pára se stejnou teplotou, d) plynné skupenství látky s nižším tlakem než sytá pára se stejnou teplotou. Test 3

17 Přechod z plynného do kapalného skupenství je možné realizovat: a) izobarickým ochlazováním, b) izotermickým rozpínáním, c) izotermickým stlačováním, d)izobarickým zahříváním. Test 4


Stáhnout ppt "FÁZOVÝ DIAGRAM. Fázový diagram - je grafické znázornění závislosti teploty na tlaku, - je graf, v němž každý bod roviny znázorňuje určitý stav látky při."

Podobné prezentace


Reklamy Google