Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Autor:Ing. Jiří Šťastný Předmět/vzdělávací oblast:Fyzika Tematická oblast:Optika Téma:Nemoci očí Ročník:4. Datum vytvoření:Leden 2014 Název:VY_32_INOVACE_07.2.15.FYZ.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Autor:Ing. Jiří Šťastný Předmět/vzdělávací oblast:Fyzika Tematická oblast:Optika Téma:Nemoci očí Ročník:4. Datum vytvoření:Leden 2014 Název:VY_32_INOVACE_07.2.15.FYZ."— Transkript prezentace:

1 Autor:Ing. Jiří Šťastný Předmět/vzdělávací oblast:Fyzika Tematická oblast:Optika Téma:Nemoci očí Ročník:4. Datum vytvoření:Leden 2014 Název:VY_32_INOVACE_07.2.15.FYZ Anotace: Přehled nejčastějších očních onemocnění. Učební materiál slouží jako inovativní prezentační doplněk výuky a využívá aktivizujících možností multimediálních prostředků včetně hypertextových odkazů. Závěrečné kontrolní otázky zvyšují interaktivitu výuky a podporují samostatné myšlení žáků. Multimediální výuka svou přehledností a názorností podporuje zájem a aktivitu i u slabších žáků. Metodický pokyn: Prezentace primárně slouží pro výklad v hodině, ale může být využita i k samostudiu a pro distanční formu vzdělávání. Otázky na konci tématu ověřují, jak žáci danou problematiku zvládli, a po vytištění je lze použít i pro písemné ověření jejich znalostí. Materiál vyžaduje použití multimediálních prostředků – PC a dataprojektoru.

2 Barvoslepost Barvosleposti je několik typů. Většinou je omezeno rozlišení dvojice barev. Nejčastějším případem je neschopnost odlišit červenou a zelenou. Jiné kombinace jsou méně časté, pouze černobílé vidění je vzácné.

3 Test barvosleposti Obr.1 Test barvosleposti http://commo ns.wikimedia. org/wiki/File:I shihara_11.P NG

4 Diabetická retinopatie Diabetická retinopatie je nezánětlivé onemocnění oční sítnice. Vzniká jako důsledek celkového postižení cév u diabetu mellitu (cukrovky). Dochází k poškození krevních cév v oku. Vede k vytvoření krevních sraženin, může dojít k odchlípení sítnice.

5 Diabetická retinopatie Obr.2 Normální vidění http://commons.wikimedia.or g/wiki/File:Human_eyesight_t wo_children_and_ball_norma l_vision.jpg Normální vidění Obr.3 Vidění s diabetickou retinopatií http://commons.wikimedia.or g/wiki/File:Human_eyesight_t wo_children_and_ball_with_ diabetic_retinopathy.jpg Vidění s diabetickou retinopatií

6 Glaukom – zelený zákal Glaukom je označení pro určitý typ poškození zraku, jehož podstatou je poškození očního nervu. Předpokládá se, že souvisí s vysokým nitroočním tlakem, často bývá spojen s poškozením ledvin. Nejtěžším následkem je trvalá slepota.

7 Pohled člověka s rozvinutým glaukomem Obr.4 Pohled člověka s glaukomem http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Human_ey esight_two_children_and_ball_with_glaucoma.jpg

8 Šedý zákal Šedý zákal je nemoc oka, kdy se čočka zakalí a pacient vidí, jako by se díval přes špinavé sklo nebo zamrzlé okno. Nemoc se dnes léčí nahrazením zakalené lidské čočky tenkou umělou čočkou. Obr.5 Šedý zákal http://common s.wikimedia.or g/wiki/File:Cat aract_in_hum an_eye.png

9 Zánět spojivek Vzniká při působení ultrafialového záření na oko, hory, u moře, svařování el. obloukem… Obr.6 Zánět spojivek

10 Kontrolní otázky Jak se projevuje barvoslepost? Jak se projevuje a jak se léčí šedý zákal? Je pro pacienta nebezpečnější onemocnění šedým nebo zeleným zákalem?

11 Kontrolní otázky-odpovědi Jak se projevuje barvoslepost? Neschopností rozlišit dvojice barev. Jak se projevuje a jak se léčí šedý zákal? Pacient vidí jako přes zamrzlé okno, léčí se operací. Je pro pacienta nebezpečnější onemocnění šedým nebo zeleným zákalem? Zelený je nebezpečnější.

12 Použité zdroje: SVOBODA, Emanuel a kol. Přehled středoškolské fyziky. 3. vyd. Praha: Prometheus, 1996, ISBN 80-7196-116-7. LEPIL, Oldřich; BEDNAŘÍK, Milan; HÝBLOVÁ, Radmila. Fyzika pro střední školy II. Praha: Prometheus, 2002, ISBN 80-7196-185-X Obrázek 1 Test barvosleposti: NICOGUARO. „Wikipedia.cz“ [online]. [cit. 7.1.2014]. Dostupný na WWW: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ishihara_11.PNG Obrázek 2 normální vidění: SVEEP, Mark. „Wikipedia.cz“ [online]. [cit. 7.1.2014]. Dostupný na WWW: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Human_eyesight_two_children_and_ball_nor mal_vision.jpg Obrázek 3 DAY, James. „Wikipedia.cz“ [online]. [cit. 7.1.2014]. Dostupný na WWW: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Human_eyesight_two_children_and_ball_with _diabetic_retinopathy.jpg Obrázek 4 Pohled člověka s rozvinutým glaukomem: SVEEP, Mark. „Wikipedia.cz“ [online]. [cit. 7.1.2014]. Dostupný na WWW: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Human_eyesight_two_children_and_ball_with _glaucoma.jpg Obrázek 5 Šedý zákal: AHUJA, MD, Rakesh. „Wikipedia.cz“ [online]. [cit. 7.1.2014]. Dostupný na WWW: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Cataract_in_human_eye.png Obrázek 6 Zánět spojivek: P33TR. „Wikipedia.cz“ [online]. [cit. 7.1.2014]. Dostupný na WWW: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Pink_eye.jpg Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Jiří Šťastný.


Stáhnout ppt "Autor:Ing. Jiří Šťastný Předmět/vzdělávací oblast:Fyzika Tematická oblast:Optika Téma:Nemoci očí Ročník:4. Datum vytvoření:Leden 2014 Název:VY_32_INOVACE_07.2.15.FYZ."

Podobné prezentace


Reklamy Google