Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Přímá a nepřímá úměrnost. Přímá úměrnost Kolikrát se zvětší x, tolikrát se zvětší y. Brigádník si za práci v lese vydělal za 8 hodin 288 Kč. Podle smlouvy.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Přímá a nepřímá úměrnost. Přímá úměrnost Kolikrát se zvětší x, tolikrát se zvětší y. Brigádník si za práci v lese vydělal za 8 hodin 288 Kč. Podle smlouvy."— Transkript prezentace:

1 Přímá a nepřímá úměrnost

2 Přímá úměrnost Kolikrát se zvětší x, tolikrát se zvětší y. Brigádník si za práci v lese vydělal za 8 hodin 288 Kč. Podle smlouvy má odpracovat 120 hodin. Jaká bude jeho mzda? 1.řešení úvahou 8 hodin.......... 288 Kč 1 hodina........ 120 hodin....... 2.řešení trojčlenkou 8 hodin........ 288 Kč 120 hodin x Kč

3 3.řešení tabulkou, rovnicí, grafem Grafem je přímka!! Rovnice přímé úměrnosti je y = k.x x (hod)1810 y (Kč)

4 Formuluj úlohu, jejímž řešením by mohl být tento graf.

5 Jaký vztah platí mezi veličinami v tabulce? Vysvětli, co popisuje následující tabulka.

6

7 Nepřímá úměrnost Dvořákovi si objednali tři zedníky a plánovali, že zídka u domu bude hotova za 8 hodin. Jeden zedník však onemocněl. Za jak dlouho postaví zídku dva zbývající? 1. řešení úsudkem 3 zedníci......... 8 hodin 1 zedník........... 2 zedníci.......... 2. řešení tročlenkou 3 zedníci............ 8 hodin 2 zedníci.............x hodin Kolikrát se zvětší x, tolikrát se zmenší y.

8 3.řešení tabulkou, rovnicí, grafem Grafem je hyperbola!! Rovnice nepřímé úměrnosti je y = k : x x (počet zedník ů) 31 y (počet hodin)

9 Hyperbola je křivka

10

11

12


Stáhnout ppt "Přímá a nepřímá úměrnost. Přímá úměrnost Kolikrát se zvětší x, tolikrát se zvětší y. Brigádník si za práci v lese vydělal za 8 hodin 288 Kč. Podle smlouvy."

Podobné prezentace


Reklamy Google