Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

VOLNÝ PÁD. Volný pád - se nazývá pád volně puštěných těles (bez udělení počáteční rychlosti) na Zemi ve vakuu. - je pohyb přímočarý, rovnoměrně zrychlený,

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "VOLNÝ PÁD. Volný pád - se nazývá pád volně puštěných těles (bez udělení počáteční rychlosti) na Zemi ve vakuu. - je pohyb přímočarý, rovnoměrně zrychlený,"— Transkript prezentace:

1 VOLNÝ PÁD

2 Volný pád - se nazývá pád volně puštěných těles (bez udělení počáteční rychlosti) na Zemi ve vakuu. - je pohyb přímočarý, rovnoměrně zrychlený, s konstantním zrychlením g. Zrychlení volného pádu g se nazývá tíhové zrychlení. Normální tíhové zrychlení:

3 Volný pád - t = 0s - t = 1s - t = 2s - t = 3s Volný pád je rovnoměrně zrychlený pohyb z klidu.

4 Volný pád Zrychlení pohybu tělesa je konstantní. Při volném pádu tělesa naroste za každou sekundu velikost rychlosti jeho pohybu o stejnou hodnotu.

5 Volný pád Graf závislosti rychlosti volného pádu na čase 0 12345 10 20 30 40 50 60 Velikost rychlosti roste přímo úměrně s časem. Rychlost je rostoucí lineární funkcí času.

6 0 12345 20 40 60 80 100 120 140 Grafem je část křivky, kterou nazýváme parabola. Volný pád Graf závislosti dráhy volného pádu na čase

7 Z jaké výšky padá těleso volným pádem, dopadne-li na Zem rychlostí velikosti 72 km.h -1 ? h = 20 m Řešte úlohu:

8 Fyzikální veličina tíhové zrychlení při volném pádu svojí hodnotou udává: a) jak se zrychlí pohyb tělesa, b) změnu okamžité rychlosti pohybu tělesa, c) změnu okamžité rychlosti za jednotku času, d) přírůstek okamžité rychlosti. Test 1

9 2 Velikost rychlosti volného pádu: a) roste přímo úměrně s časem. b) je kvadratickou funkcí času, c) roste lineárně s časem, d) s časem se nemění.

10 Test 3 Veličinová rovnice udávající závislost mezi velikostí rychlosti a časem volného pádu je:

11 Test 4 Veličinová rovnice udávající závislost mezi dráhou a časem rovnoměrně zrychleného pohybu je:

12 Grafem závislosti dráhy na čase volného pádu je: a) hyperbola, b) přímka, c) parabola, d) úsečka. Test 5


Stáhnout ppt "VOLNÝ PÁD. Volný pád - se nazývá pád volně puštěných těles (bez udělení počáteční rychlosti) na Zemi ve vakuu. - je pohyb přímočarý, rovnoměrně zrychlený,"

Podobné prezentace


Reklamy Google