Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Www.zlinskedumy.cz Název školyStřední odborná škola Luhačovice Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0370 AutorIng. Lubomír Kacálek Název šablonyIII/2 – Inovace.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Www.zlinskedumy.cz Název školyStřední odborná škola Luhačovice Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0370 AutorIng. Lubomír Kacálek Název šablonyIII/2 – Inovace."— Transkript prezentace:

1 www.zlinskedumy.cz Název školyStřední odborná škola Luhačovice Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0370 AutorIng. Lubomír Kacálek Název šablonyIII/2 – Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Název DUMu VY_32_INOVACE_TDŘ0516Poškození dřeva I. – hniloba dřeva Stupeň a typ vzděláníStřední odborné vzdělání Vzdělávací oborDesign a zpracování dřeva Tematický okruhTechnologie dřeva Druh učebního materiálu Výukový materiál, prezentace Cílová skupinaŽáci II. ročníku AnotaceVznik hniloby, důsledky rozšíření ve dřevě, vliv na jeho růst a konečnou podobu včetně zpracování a využití. Klíčová slovaPlíseň, fáze hniloby, trouchnivost dřeva, destrukce. Datum13.3.2013

2 Poškození dřeva - hniloba www.zlinskedumy.cz Hniloba je rozklad dřeva houbami nebo jinými mikroorganismy, který vede ke snížení jeho tvrdosti, významné ztrátě hmotnosti a pevnosti, a často i ke změně textury a barvy. Hniloba dřeva vzniká tím, že hyfy hub vylučují látky, kterými rozkládají buněčné stěny dřeva. Nákaza vniká do dřeva v místech poranění stromu. Napadení dřevokaznými houbami se projevuje jak vně stromů (růstové změny, nádory, ztloustnutí spodní části kmene, výronem pryskyřice u jehličnanů nebo klejotokem a výronem mízy u listnáčů) tak i uvnitř stromů (změna zbarvení, poškození struktury). Zbarvení dřeva, které provází hnilobu bývá různé. Podle toho, kde se hniloba projevuje, je možné rozlišovat hnilobu kořenovou a hnilobu kmenovou.

3 Ukázky hniloby ve dřevě www.zlinskedumy.cz Hranicí hniloby je tenká čára Hnilé dřevo – je hnědé, trouchnivé a zcela rozpadlé

4 Druhy hnilob ve dřevě www.zlinskedumy.cz Podle barvy je možné rozeznávat hnilobu: 1) bílou – napadené dřevo je světlejší než dřevo normální. Hniloba je způsobená houbami, které napadají celulózu, hemicelulózu a lignin a při tom obecně zesvětlují barvu dřeva. 2) hnědou – napadené dřevo má tmavošedé, hnědé nebo červené zbarvení. Hniloba je způsobená houbami, které napadají celulózu a hemicelulózy a zanechávají hnědé kostkovité zbytky nenapadeného ligninu. Vyznačuje se trhlinami podél a napříč vláken!

5 Hniloba podle vnějšího vzhledu www.zlinskedumy.cz 1) korozivní – celkový objem dřeva se nemění. Netvoří se trhliny, houba rozkládá lignin a ve dřevě vznikají oválné dutiny. 2) destrukční – mění se celkový objem dřeva. Hniloba se projeví buď příčněpodélnými trhlinami, dřevo kostkovitě rozpadá.

6 Vlastnosti dřeva a hniloba www.zlinskedumy.cz Hniloba snižuje hustotu dřeva a jeho mechanické vlastnosti. V počátečním stádiu jsou ovlivněny jen nepatrně, s pokračující hnilobou se však mechanické vlastnosti dále snižují. Hniloba mění zároveň zbarvení a vzhled dřeva. Využití dřeva na chemické zpracování je dané stádiem hniloby a druhem látky, kterou houba rozkládá. Výhřevnost dřeva postiženého hnilobou se podstatně nemění.

7 Kontrolní test www.zlinskedumy.cz 1.Je možné hnilobu ze dřeva odstranit? a) u suchého dřeva ano b) jen u surového c) ne 2.Zbarví se dřevo při napadení hnilobou? a) ano buď bíle nebo tmavě hnědě b) nikdy c) ano narůžovo 3. Kudy se dostane hniloba do dřeva? a) přes listy a květy b) z kořenů stromu c) přes poranění kmene 4. Má vliv hniloba na kvalitu dřeva? a) nemá žádný vliv b) má pokud se vyskytne u vysušeného dřeva c) ano snižuje vzhledové vlastnosti a mechanické 5.Jak se chová dřevo napadené hnědou hnilobou? a) zcela se rozpadá b) je stále ještě pružné c) hniloba se neprojevuje na kvalitě dřeva Odpovědi: 1c, 2 a,3 c,4 c,5a


Stáhnout ppt "Www.zlinskedumy.cz Název školyStřední odborná škola Luhačovice Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0370 AutorIng. Lubomír Kacálek Název šablonyIII/2 – Inovace."

Podobné prezentace


Reklamy Google