Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Plný warp, pane Tuvoku!. Nejbližší hvězdy do vzdálenosti 12,5 světelných let – z hlediska Galaxie pouhé „nic“ Tato oblast obsahuje celkem 33 hvězd.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Plný warp, pane Tuvoku!. Nejbližší hvězdy do vzdálenosti 12,5 světelných let – z hlediska Galaxie pouhé „nic“ Tato oblast obsahuje celkem 33 hvězd."— Transkript prezentace:

1 Plný warp, pane Tuvoku!

2 Nejbližší hvězdy do vzdálenosti 12,5 světelných let – z hlediska Galaxie pouhé „nic“ Tato oblast obsahuje celkem 33 hvězd.

3 Nejbližší hvězdy do vzdálenosti 250 světelných let – z hlediska Galaxie pouhé „smítko“ Tato oblast obsahuje celkem 250 000 hvězd. 1/3 hvězd viditelných okem leží v této oblasti.

4 Oblast do vzdálenosti 5000 světelných let – blízké sousedství v Galaxii Tato oblast obsahuje celkem 300 mil. hvězd. Leží zde převážná většina hvězd viditelných pouhým okem.

5 Otevřené hvězdokupy a mlhoviny do vzd. 10 000 sv. let Většina objektů, které vidíme v Mléčné dráze, leží v našem blízkém okolí!

6 Naše Galaxie – oblast do vzdálenosti 50 000 sv. let Slunce leží asi 26000 sv. let. od centra. Celá Galaxie obsahuje asi 200 mld. hvězd.

7 Satelitní galaxie v okruhu 500 000 sv. let Samé trpasličí galaxie, pevně gravitačně vázané k té naší.

8 Místní skupina galaxií v okruhu 5 milionů sv. let Naše Galaxie je jednou ze tří velkých galaxií, které dominují místní skupině.

9 Nejbližší skupiny galaxií v okruhu 20 milionů sv. let

10 Kupa a nadkupa v Panně – oblast do 100 milionů sv. let V této oblasti se nachází většina amatérsky pozorovatelných galaxií.

11 Blízké kupy a nadkupy – oblast do 200 milionů sv. let Začíná se projevovat velkoškálová struktura vesmíru – zhuštěná „vlákna“ a prázná místa.

12 Známé struktury do 1 miliardy světelných let Nadkupy galaxií = nepravidelné chuchvalce „slepené“ z několika kup.

13 Oblast (teoreticky) viditelného vesmíru – 14 mld. sv. let Bacha, je to značně schematické!

14 Stavba Galaxie šířka disku: ~ 300 pc 1 pc (parsec) = 3,26 sv. let

15 Podstata otevřených hvězdokup Skupina nevelkého počtu hvězd (desítky až stovky, tisíce), které: jsou všechny zhruba ve stejné vzdálenosti od Slunce (ty hvězdy), vzájemně se gravitačně přitahují (moc pevné uskupení ale netvoří), jsou zhruba stejného stáří (vznikly společně z jednoho oblaku), mají přibl. stejné chemické složení. - všechny otevřené hvězdokupy leží vesměs v rovině disku Galaxie, ve kterém vznikají smršťováním oblaků plynu. - velikosti: jednotky až desítky sv. let.

16 Podstata kulových hvězdokup Skupina velkého počtu hvězd (tisíce až miliony), které: jsou všechny zhruba ve stejné vzdálenosti od Slunce (ty hvězdy), vzájemně se gravitačně přitahují – tvoří velice pevné uskupení – obíhají okolo společného centra, jsou mnohem starší než hvězdy otevřených hvězdokup a obsahují méně těžkých prvků. - kulové hvězdokupy leží v Galaktickém halu a obíhají po nepravidelných drahách okolo středu Galaxie. - vznikly zřejmě ještě před vznikem vlastních galaxií (nebo souběžně s nimi). - velikosti: desítky až 200 sv. let.

17 Podstata mlhovin planetární mlhoviny: odvržené obálky hmoty v pozdních stádiích vývoje hvězd. zbytky po výbuchu supernovy. difuzní mlhoviny – obří útvary tvořené mezihvězdným plynem nebo prachem. Září pouze za přítomnosti blízkých hvězd. reflexní – září světlem rozptýleným na prachových částicích. emisní – září vlastním světlem plynu, který je ale excitován UV zářením hvězd temné mlhoviny – světlo vzdálenějších hvězd je zastíněno prachovou mlhovinou, která se nachází blíže pozorovateli. Veškeré mlhoviny se nachází v galaktickém disku.

18 Typy galaxií Hubbleova klasifikace Eliptické galaxie En: n = 10.(1-b/a) Spirální galaxie: písmena a, b, c, d podle navinutí ramen. Směrem k vyšším písmenům ubývá na významnosti výdutě a hmota je více soustředěna v disku. Dnes se už užívají modernější klasifikace, ale pro naše účely tohle stačí. + nepravidelné

19 Typy galaxií Hubbleova klasifikace M82 – nepravidelná galaxie


Stáhnout ppt "Plný warp, pane Tuvoku!. Nejbližší hvězdy do vzdálenosti 12,5 světelných let – z hlediska Galaxie pouhé „nic“ Tato oblast obsahuje celkem 33 hvězd."

Podobné prezentace


Reklamy Google