Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

LIDOVÝ SVÁTEK TŘÍ KRÁLŮ

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "LIDOVÝ SVÁTEK TŘÍ KRÁLŮ"— Transkript prezentace:

1 LIDOVÝ SVÁTEK TŘÍ KRÁLŮ
Tento Digitální učební materiál vznikl díky finanční podpoře EU- OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Není –li uvedeno jinak, je tento materiál zpracován Mgr. Zdenou Kabešovou LIDOVÝ SVÁTEK TŘÍ KRÁLŮ 3. ročník Tento Digitální učební materiál vznikl díky finanční podpoře EU- OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Není –li uvedeno jinak, je tento materiál zpracován Mgr. Zdenou Kabešovou

2 6. LEDNA SE SLAVÍ SVÁTEK TŘÍ KRÁLŮ:
Tímto svátkem se završuje vánoční období.

3 Tři králové se chtěli poklonit božskému dítěti, které
se narodilo v Betlémě, a předat mu vzácné dary: * Kadidlo – vonná směs pryskyřice některých stromků, semínek, kořenů a usušených květů. Malé kousky se pálily na rozžahaveném dřevěném uhlí v kadidelnicích. Vonný dým symbolizuje úctu a poctu, navozuje slavnostní náladu. *Zlato – patří mezi nejušlichtělejší kovy a je symbolem bohatství. * Myrha – vonná šťáva, která vytéká ze stejnojmenného keře v Arábii a v Africe. Jde o velmi vzácný produkt s léčebnou schopností.

4 TŘÍKRÁLOVÉ OBCHŮZKY: Tříkrálový průvod tvořily tři děti – králové. Děti měly na sobě dlouhé bílé košile a červené šerpy kolem pasu, lišily se barvou koruny. Kašpar měl korunu červenou, Melichar bílou Baltazar černou korunu a začerněnou tvář.

5 Tříkrálová obchůzka byla konána
s cílem malého přilepšení ve formě koledy, kterou koledníci získávali. Průvod chodil od domu k domu, vykuřovali je kadidlem a kropili svěcenou vodou. Neznámější koleda je „ My tři králové jdeme k vám.“ Při odchodu napsali na dveře svěcenou křídou : K + M +B a příslušný letopočet.

6 Byla to počáteční písmena
jmen tří králů. Časem se však objevil i další výklad – nápis v podobě C + M + B prý mohl znamenat – Christis mansione benedicat český překlad zní: Kristus nechť požehná tento příbytek. Smyslem obchůzek bylo předat požehnání všem domům a lidem, kteří v nich přebývali.

7 Tříkrálové obchůzky v minulém
století téměř vymizely. V současnosti se však objevují častěji v podobě charitativních sbírek.

8 Lidové zvyky: - Ráno si mladá děvčata omývala své obličeje sněhem,
aby měla bělostnou pleť. - Kdo se tento den dokázal celý ponořit do studené vody, měl po celý příští rok pevné zdraví. - Voda ve studnicích se prý v tříkrálový večer měnily na víno. - Odstrojoval se vánočních stromeček.

9 Pranostiky: Na Tři krále – zima stále. Na Tři krále mnoho hvězd – urodí se hodně bramborů. Třpytí-li se hvězdy tu noc před Třemi králi, rodí se hojně bílí beránci.

10 My tři králové My tři králové jdeme k vám,
štěstí, zdraví vinšujeme vám. Štestí, zdraví, dlouhá léta, my jsme k vám přišli z daleka. Z daleka je cesta naše, do Betléma mysl naše. Nám třem se hvězda zjevila, která jak živa nebyla. Jak jsme tu hvězdu viděli, hned jsme si koně osedlali. Co ty, černej, stojíš vzadu, vystrkuješ na nás bradu? A já černej vystupuju a Nový rok vám vinšuju. A my taky vystupujem a Nový rok vám vinšujem! My tři králové

11

12 Zdroj informací, obrázků, literatura:
kniha Lidové tradice – Dagmar Šottnerová www. Wikipedie.cz


Stáhnout ppt "LIDOVÝ SVÁTEK TŘÍ KRÁLŮ"

Podobné prezentace


Reklamy Google