Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Příchod Slovanů a Sámův kmenový svaz

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Příchod Slovanů a Sámův kmenový svaz"— Transkript prezentace:

1 Příchod Slovanů a Sámův kmenový svaz

2 Původní území slovanských kmenů
Odhadovaná pravlast Slovanů se nacházela někde v širším pásu úrodných nížin mezi středním Dněprem, Pripjatí, horním Dněstrem, Vislou a Odrou. V 5. století Slované začínají ze své pravlasti odcházet ve třech směrech Proč se dali do pohybu? Mohlo dojít k vzrůstu obyvatelstva, začíná se projevovat nedostatek půdy Spory uvnitř rodů Jiné prameny hovoří o moru, který si stařešinové rodu vysvětlili jako odplatu bohů za hříšné chování, a že tento trest byl znamením národu, aby se vydal na cestu hledat si novou domovinu. Tlak Hunů do střední a jihovýchodní Evropy

3 Mapa pochodu Slovanů

4 Slované žili jako zemědělci v rodovém zřízení, živili se i lovem a rybolovem, směňovali výrobky, obývali polozemnice, byli hospodářsky soběstační. Náboženství - pohanské - víra v řadu bohů (nejvyšší - bůh hromu Perun, bůh dobytka Veles, bůh slunce Dažbog). Postupný rozklad rodového zřízení, vznik kmenových svazů v čele s náčelníky = knížata.

5 V 6. století vpadli do střední Evropy asijští bojovníci Avaři a podmanili si Slovany. Centrem jejich nepevné říše byla uherská nížina. Nutili Slovany bojovat v avarském vojsku a slovanské ženy Avaři v zimě zneužívali. Slované se bouří a kolem roku 623 vzniká Sámův kmenový svaz, který byl spojen společným bojem proti Avarům, později pak proti expanzivní snaze franské říše.

6 Sámův kmenový svaz V roce 623/4 (za vlády franského krále Chlothara II.) přichází za Slovany franský kupec Sámo a pomáhá jim v boji proti avarské nadvládě. Tím si vysloužil vděk Slovanů a byl jimi zvolen za „krále“ Další vývoj popisuje franský kronikář Fredegar těmito slovy: „Všechny další boje, jež za jeho vedení sváděli Slované s Avary, byly vítězné.“ V roce 631 vytáhla Franská říše do boje proti Sámově říši (franský král Dagobert I. Shromáždil velké vojsko, které tvořili Alamani, Austrasijci a Langobardi). Frankové jsou poraženi v bitvě u slovanského hradiště Wogatisburgu

7 Vybrané lokality ztotožňované s Vogastisburgem: 1 – Reicheneck u Hersbrucku, 2 – Voigsburg, 3 – Domažlice-Tuhošť, 4 – Loket, 5 – Úhošť u Kadaně, 6 – Staffelberg u Staffelsteinu, 7 – Burk u Forchheimu, 8 – Wossburg, 9 – kontaktní zóna nejstarších slovanských hradišť na území Dervanových Srbů, 10 – Voitsberg, 11 – Mikulčice, 12 – Hostýn, 13 – Znojmo, 14 – Melk, 15 – Wien, 16 – Bisamberg, 17 – Bratislava, 18 – Rubín u Podbořan, 19 – Vranov nad Dyjí.

8 Sámo vládl 35 let, oženil se s 12 ženami slovanského původu a měl s nimi 22 synů a 15 dcer. Zemřel přirozenou smrtí roku 685. Po Sámově smrti říše zaniká, k čemuž nejspíš napomohli vnitřní neshody. Je pravděpodobné, že velký počet synů mohl po jeho smrti vést k vnitrostátní krizi, boji o moc a následně i k rozpadu říše.


Stáhnout ppt "Příchod Slovanů a Sámův kmenový svaz"

Podobné prezentace


Reklamy Google