Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. et Mgr. Gabriel Juchelka. Obchodní akademie a Střední odborná škola logistická, Opava,

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. et Mgr. Gabriel Juchelka. Obchodní akademie a Střední odborná škola logistická, Opava,"— Transkript prezentace:

1 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. et Mgr. Gabriel Juchelka. Obchodní akademie a Střední odborná škola logistická, Opava, příspěvková organizace. Materiál byl vytvořen v rámci projektu OP VK 1.5 – EU peníze středním školám, registrační číslo CZ.1.07/1.5.00/34.0809. STAROSLOVĚNSKÁ LITERATURA 1. června 2013VY_32_INOVACE_130211_Staroslovenska_literatura_DUM

2 Staroslověnská literatura  Je spojena s působením byzantských bratří Konstantina (Cyrila) a Metoděje.  Přicházejí na Velkou Moravu v roce 863 na pozvání knížete Rastislava.

3 Existovala literatura na našem území před příchodem soluňských bratří?  Ano, ve formě ústní lidově slovesnosti (pověsti „O praotci Čechovi“…; pohádky; říkadla; písně).  Literatura však nebyla zachycena písmem a byla nerozvinuta.

4 Samostatná práce  Pracujte s Labyrintem literatury.  Přečtěte si slovníkové heslo věnované Konstantinu (Cyrilovi) a Metoději, připravte si 2minutovou prezentaci k tématu.

5 Prezentace samostatné práce

6 Shrnutí a doplnění informací…  Byzantský císař Michal III. vyslyšel Rastislava a vyslal bratry Konstantina a Metoděje na Velkou Moravu.  Soluňští bratři měli hlásat křesťanství jazykem lidu srozumitelným a také měli lid semknout politicky.

7 .  Konstantin a Metoděj byli pokrevní bratři.  Konstantin byl kněz a filosof, učil na cařihradské univerzitě.  Metoděj byl právník a správce území v Bulharsku.

8 Působení bratří na Moravě  Konstantin s Metodějem uměli hovořit makedonským nářečím Slovanů v okolí Soluně – staroslověnština (vytvořili abecedu – hlaholici).  Přeložili náboženské texty – Bibli, Konstantin napsal Proglas – veršovanou předmluvu k překladům evangelií.

9 Další díla Konstantina a Metoděje  Překlad Breviáře (tzv. Modlitby hodin, kterou se modlí kněží a řeholníci); překlad bohoslužebných knih.  Napsali také knihu občanského zákona (Zákon sudnyj ljudem)

10 Působení Konstantina a Metoděje na Moravě  Franští (Německo) kněží nesouhlasili se staroslověnskou misí, neboť formálně patřila Morava pod jurisdikci franského biskupa.  Konstantin s Metodějem se proto vypravují za papežem do Říma.

11 Konstantin a Metoděj v Římě  Papež potvrzuje pravost slovanské liturgie, z Metoděje se stává moravský biskup.  Konstantin onemocněl, vstoupil proto do kláštera, tam přijímá jméno Cyril, později umírá (na Moravě Konstantin pod jménem Cyril nikdy nepůsobil!).

12 Metoděj na cestě na Moravu  Metoděj byl na zpáteční cestě zajat a 2 roky vězněn bavorskými biskupy.  Později se mohl vrátit na Moravu, kde pokračoval ve své práci.  Roku 885 zemřel.  Po jeho smrti byli takřka všichni jeho žáci vyhnáni Svatoplukem, odešli do Bulharska a na Ukrajinu.

13 Staroslověnská literatura mimo naše území  Metodějovi žáci ještě více zjednodušili hlaholici v cyrilici, z té vznikla později azbuka.  Azbukou se dodnes píše např. v Rusku, Bulharsku…  Po smrti Cyrila a Metoděje vznikly tzv. Panonské legendy o jejich životech: Život Konstantinův a Život Metodějův.

14 Další staroslověnská díla…  V 10. stol. asi v Bulharsku vzniká staroslověnská legenda Život knížete Václava a Legenda o sv. Ludmile.  Na počátku 11. století vzniká nejstarší staroslověnská píseň Hospodine, pomiluj ny (asi ji napsal sv. Vojtěch).  Tato píseň plnila funkci hymny, zpívala se i po vyhnaní slovanských mnichů z Moravy.

15 Děkuji za pozornost a přeji pěkný den.

16 POUŽITÁ LITERATURA 1.ČORNEJ, P. et al. Dějepis pro střední odborné školy. Praha: SPN, 2002. ISBN 80-7235-194-X. 2.KARPATSKÝ, Dušan. Malý labyrint literatury. 2. přeprac. vyd. Praha: Albatros, 1997. ISBN 80-00-00527-1. 3.POLÁŠKOVÁ, Taťána, Dagmar MILOTOVÁ a Zuzana DVOŘÁKOVÁ. Literatura: přehled středoškolského učiva : [včetně současné literatury. 2. vyd. Třebíč: Petra Velanová, 2006, 207 s. Maturita. ISBN 80-902-5716-X. 4.VĚRA, Martínková, Zdeňka KUČEROVÁ, Zbyněk PŘIBYL a Ivana PARAVIČINY. Dějiny literatury 1. 2. přeprac. vyd. Praha: Trizonia, 1995. ISBN 80-85573-57-1. 5.Vytvořeno v MS PowerPoint 2010


Stáhnout ppt "Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. et Mgr. Gabriel Juchelka. Obchodní akademie a Střední odborná škola logistická, Opava,"

Podobné prezentace


Reklamy Google