Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. et Mgr. Gabriel Juchelka. Obchodní akademie a Střední odborná škola logistická, Opava,

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. et Mgr. Gabriel Juchelka. Obchodní akademie a Střední odborná škola logistická, Opava,"— Transkript prezentace:

1 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. et Mgr. Gabriel Juchelka. Obchodní akademie a Střední odborná škola logistická, Opava, příspěvková organizace. Materiál byl vytvořen v rámci projektu OP VK 1.5 – EU peníze středním školám, registrační číslo CZ.1.07/1.5.00/34.0809. PŘEHLED ČESKÉ LITERATURY OD 11. DO 14. STOLETÍ 1. června 2013VY_32_INOVACE_130212_Prehled_ceske_literatury_od_11._do_14._stol._DUM

2 Literatura 11. a 12. stol.  V tomto období vznikají především letopisy a kroniky a texty náboženské.  Literatura je psána především latinsky.

3 Kosmas a jeho kronika  Vyhledejte v Labyrintu literatury informace o Kosmově kronice a jeho životě. Pracujte ve dvojicích.

4 Kosmova kronika česká  Jedná se o první českou kroniku z 12. století, byla však napsána latinsky.  Kronika sleduje vývoj české země od nejstarších dob (od pověstí) po dobu Kosmase.  Dílo je na vysoké lit. úrovni.

5 Prameny Kosmovy kroniky  pověsti  vyprávění lidí  vlastní zkušenosti autora Kosmas představuje latinského učence, o staroslověnské kultuře nepíše, zamlčuje ji.

6 Zbraslavská kronika  Je z počátku 14. století, psaná opět v jazyce latinském.

7 Další tvorba.  Latinské legendy – o sv. Václavovi  Christianova legenda – o sv. Cyrilu a Metoději, sv. Ludmile a Václavovi  zde je popsána událost pokřtění českého knížete Bořivoje Metodějem

8 Duchovní píseň  Nejdůležitější památkou v mateřštině je duchovní píseň z 12. století Svatý Václave, vévodo české země

9 Rozvoj česky psané literatury  Od 13. století se rozvíjí česky (staročesky) psaná literatura.  První česká slova nacházíme od 12. století ve formě vpisků (glosy) na okrajích latinsky psaných knih.

10 Zesvětštění literatury od 13. stol.  Literární rozvoj jde ruku v ruce s rozvojem měst.  Literatura je obohacena světský- mi prvky.  Kněží a řeholníci však tvoří i nadále a duchovní literatura je i v této době velmi významná.

11 Alexandreis  dílo z přelomu 13. a 14. stol.  autor neznámý, snad šlechtic  pojednává o hrdinských činech Alexandra Velikého  dílo nastoluje soudobé politické otázky  pod maskou Alexandra se skrývá český král Přemysl Otakar II.

12 Dalimilova kronika  Kronika tak řečeného Dalimila  je psána česky na počátku 14. stol.  autorem je asi vlastenecky smýšlející šlechtic

13 Demokratizace literatury od 2. pol. 14. stol  Mezi autory se uplatňují vzdělanci z řad měšťanů.  Významnou roli hraje založení Karlovy univerzity.  Objevujeme díla tradiční, satirická i díla s náměty k reformám společnosti.

14 Děkuji za pozornost a přeji pěkný den.

15 POUŽITÁ LITERATURA 1.KUDRYS, Milan, R. W. Fetter. Nástin dějin literatury. Praha: Fortuna, 1996. ISBN 80-7168-395-7. 2.KARPATSKÝ, Dušan. Malý labyrint literatury. 2. přeprac. vyd. Praha: Albatros, 1997. ISBN 80-00-00527-1. 3.POLÁŠKOVÁ, Taťána, Dagmar MILOTOVÁ a Zuzana DVOŘÁKOVÁ. Literatura: přehled středoškolského učiva : [včetně současné literatury. 2. vyd. Třebíč: Petra Velanová, 2006, 207 s. Maturita. ISBN 80-902-5716-X. 4.VĚRA, Martínková, Zdeňka KUČEROVÁ, Zbyněk PŘIBYL a Ivana PARAVIČINY. Dějiny literatury 1. 2. přeprac. vyd. Praha: Trizonia, 1995. ISBN 80-85573-57-1. 5.Prezentace byla vytvořena v programu MS PowerPoint 2010


Stáhnout ppt "Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. et Mgr. Gabriel Juchelka. Obchodní akademie a Střední odborná škola logistická, Opava,"

Podobné prezentace


Reklamy Google