Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Název SŠ: Střední škola živnostenská Sokolov, příspěvková organizace Číslo projektu:CZ.107/1.500/34.340526 Název projektu: Moderní škola Předmět:Český.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Název SŠ: Střední škola živnostenská Sokolov, příspěvková organizace Číslo projektu:CZ.107/1.500/34.340526 Název projektu: Moderní škola Předmět:Český."— Transkript prezentace:

1 Název SŠ: Střední škola živnostenská Sokolov, příspěvková organizace Číslo projektu:CZ.107/1.500/34.340526 Název projektu: Moderní škola Předmět:Český jazyk a literatura Tematický okruh:Literatura středověku v Čechách a na Moravě Téma: Literatura středověku v Čechách a na Moravě - test Ročník:1. Jméno autora:Petra Hanzlíčková Datum tvorby:září 2013 Anotace: V tomto testu by žáci měli prokázat své znalosti z oblasti středověké literatury v Čechách a na Moravě, počátků knižní vzdělanosti u nás, staroslověnské kultury.

2 Literatura středověku v Čechách a na Moravě – Staroslověnská kultura TEST

3 Literatura středověku v Čechách a na Moravě Staroslověnská kultura 1) S jakým stoletím jsou spjaty začátky knižní vzdělanosti na Velké Moravě? a) 15. stol. b) 9. stol. c) 19. stol. d) 5. stol. 2) Co bylo základem pro vznik staroslověnštiny? a) hanácké nářečí b) moravsko-slovenské nářečí c) bulharsko-makedonské nářečí d) nic 3) Písmo, jehož autorem byl Konstantin, se nazývá: a) hlaholice b) latinka c) azbuka d) klínové písmo

4 Literatura středověku v Čechách a na Moravě Staroslověnská kultura 4) Co obsahuje Zákon sudnyj ljudem? a) soupis právních norem na Velké Moravě b) vypráví o životě a umučení svatého Václava c) zlomky modliteb d) je to dílo opěvující Alexandra Velikého 5) Jak se jmenuje naše první kronika psaná latinsky? a) Dalimilova kronika b) Život Konstantinův c) Alexandreis d) Kosmova kronika česká 6) Jmenuj tři rozdíly, kterými se liší tyto dvě kroniky: Kronika česká ( Kosmas) a Dalimilova kronika! 1) 2) 3)

5 Literatura středověku v Čechách a na Moravě Staroslověnská kultura 7) Podkoní a žák je: a) legenda b) kronika c) žákovská poezie d) drama 8) Vysvětli pojem autobiografie a uveď příklad. 9) V jakém příbuzenském vztahu byl svatý Václav a svatá Ludmila? a) matka a syn b) bratr a sestra c) bratranec a sestřenice d) babička a vnuk 10) Mastičkář je: a) drama b) píseň c) kronika d) epos

6 Řešení 1. B 2. C 3. A 4. A 5. D 6. 1. Kosmova psaná latinsky, Dalimilova česky 2. Kosmova prozaická, Dalimilova veršovaná 3. Kosmova začíná příchodem praotce Čecha, Dalimilova potopou světa 7. C 8. Vita Caroli, dílo obsahující prvky ze života autora 9. D 10. A

7 Použité zdroje:  vlastní


Stáhnout ppt "Název SŠ: Střední škola živnostenská Sokolov, příspěvková organizace Číslo projektu:CZ.107/1.500/34.340526 Název projektu: Moderní škola Předmět:Český."

Podobné prezentace


Reklamy Google