Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Domov pro seniory Uherské Hradiště Zuzana Potrusilová.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Domov pro seniory Uherské Hradiště Zuzana Potrusilová."— Transkript prezentace:

1 Domov pro seniory Uherské Hradiště Zuzana Potrusilová

2

3 Domov pro seniory je příspěvková organizace, která spadá pod Sociální služby Uherské Hradiště Základní služby, které domov poskytuje, jsou: - ubytování, - celodenní stravování včetně nabízených diet, - základní sociální poradenství, - ošetřovatelská péče, - pomoc při zvládání běžných úkonů péče o osobu uživatele - základní rehabilitační péče, - kulturní péče, zájmové, aktivizační a sociálně-terapeutické činnosti, atd.

4 Cíl zařízení podpořit soběstačnost uživatele služby, ochránit jeho soukromí a respektovat jeho potřeby, podpořit soběstačnost uživatele služby, ochránit jeho soukromí a respektovat jeho potřeby, umožnit mu udržovat kontakt s přirozeným prostředím – rodinné vazby, veřejné instituce, umožnit mu udržovat kontakt s přirozeným prostředím – rodinné vazby, veřejné instituce, vytvořit uživateli příjemné prostředí, které spočívá ve vzájemné harmonii životního stylu, prostředí a mezilidských vztahů, vytvořit uživateli příjemné prostředí, které spočívá ve vzájemné harmonii životního stylu, prostředí a mezilidských vztahů, dosáhnout spokojenosti uživatele. dosáhnout spokojenosti uživatele.

5 Historie zařízení Provoz domova zahájen v červnu 1985. Provoz domova zahájen v červnu 1985. Od založení se v domově vystřídalo asi 1050 klientů. Od založení se v domově vystřídalo asi 1050 klientů.

6 Organizační struktura zařízení Vedoucí zařízení Zdravotní úsek zdravotní sestra všeobecná sestra nutriční terapeut fyzioterapeut pracovník v soc. službách Sociální úsek sociální pracovník pracovník v soc. službách Technicko- hospodářský úsek údržba úklid prádelna účetní zásobovač kuchyně

7 Personální a prostorové vybavení Domov se skládá ze 2 budov, vzájemně propojených krčkem Domov se skládá ze 2 budov, vzájemně propojených krčkem V první, dvoupodlažní budově se v přízemí nachází vrátnice, bufet, společná jídelna a kuchyně, ordinace lékaře a dílna údržby. V prvním patře jsou kanceláře vedení domova a dílna s kuchyňkou pro ergoterapii. V první, dvoupodlažní budově se v přízemí nachází vrátnice, bufet, společná jídelna a kuchyně, ordinace lékaře a dílna údržby. V prvním patře jsou kanceláře vedení domova a dílna s kuchyňkou pro ergoterapii. Druhá budova obsahuje ubytovací část, která je čtyřpodlažní. Zařízení je bezbariérové. Druhá budova obsahuje ubytovací část, která je čtyřpodlažní. Zařízení je bezbariérové. K budově náleží také zahrada s altánem a pergolou. K budově náleží také zahrada s altánem a pergolou. Kapacita domova je 159 lůžek, z toho 31 jednolůžkových, 61 dvoulůžkových a 2 třílůžkových pokojů s umyvadlem, sociálním zařízením Kapacita domova je 159 lůžek, z toho 31 jednolůžkových, 61 dvoulůžkových a 2 třílůžkových pokojů s umyvadlem, sociálním zařízením V prvním a druhém patře jsou ubytováni uživatelé vyžadující zvýšenou péči. V prvním a druhém patře jsou ubytováni uživatelé vyžadující zvýšenou péči. Všechny pokoje mají WC a umyvadlo, skříně, poličky, noční stolky, stůl, židle, seniorská polokřesla, lampu, vestavěné skříně, atd. Je zde také místní rozhlas, telefonní a televizní přípojka pro kabelovou televizi a satelitní připojení. Všechny pokoje mají WC a umyvadlo, skříně, poličky, noční stolky, stůl, židle, seniorská polokřesla, lampu, vestavěné skříně, atd. Je zde také místní rozhlas, telefonní a televizní přípojka pro kabelovou televizi a satelitní připojení. Na všech patrech jsou 2 koupelny s vanou, sprchovým koutem a WC. Na všech patrech jsou 2 koupelny s vanou, sprchovým koutem a WC.

8 Skladba klientů z hlediska věku: z hlediska věku: mladší a starší senioři 65 let a více z hlediska zdravotního a sociálního stavu: senioři, kteří z důvodu nepříznivého zdravotního stavu nebo zdravotního postižení potřebují částečnou nebo úplnou podporu při zvládání běžných úkonů péče o vlastní osobu, která jim nemůže být zajištěna členy jejich rodiny ani jinými službami sociální péče. z hlediska zdravotního a sociálního stavu: senioři, kteří z důvodu nepříznivého zdravotního stavu nebo zdravotního postižení potřebují částečnou nebo úplnou podporu při zvládání běžných úkonů péče o vlastní osobu, která jim nemůže být zajištěna členy jejich rodiny ani jinými službami sociální péče.

9 Domov pro seniory není pro osoby: s pokročilou zdravotní anamnézou, vyžadující nepřetržitou lékařskou péči, s pokročilou zdravotní anamnézou, vyžadující nepřetržitou lékařskou péči, s infekční nemocí, tuberkulózou, s infekční nemocí, tuberkulózou, se závislostí na návykových látkách (chronický alkoholismus a jiné toxikomanie), se závislostí na návykových látkách (chronický alkoholismus a jiné toxikomanie), se závažnou mentální poruchou a onemocnění demencí, se závažnou mentální poruchou a onemocnění demencí, s duševní nemocí v akutní fázi, s duševní nemocí v akutní fázi, s psychickou poruchou osobnosti, která by mohla narušovat klidné kolektivní soužití, s psychickou poruchou osobnosti, která by mohla narušovat klidné kolektivní soužití, se smyslovým postižením (zejména ztráta zraku a sluchu). se smyslovým postižením (zejména ztráta zraku a sluchu).

10 Právní předpisy související s prací daného zařízení Listina základních práv a svobod, Listina základních práv a svobod, Etický kodex, Etický kodex, zákon o soc. službách 108/2006 Sb., zákon o soc. službách 108/2006 Sb., prováděcí vyhláška č. 505/2006 prováděcí vyhláška č. 505/2006

11 Pracovní náplň sociálních pracovníků Soc. pracovník: se stará o zabezpečování základních sociální agend včetně zajišťování standardní dokumentace v PC, řešení sociálně-právních problémů uživatelů, se stará o zabezpečování základních sociální agend včetně zajišťování standardní dokumentace v PC, řešení sociálně-právních problémů uživatelů, podává informace zájemcům o službu nebo rodinným příslušníkům osobně, telefonicky…, podává informace zájemcům o službu nebo rodinným příslušníkům osobně, telefonicky…, provádí sociální šetření u zájemců služby, pořizuje zápisy o jednání, provádí sociální šetření u zájemců služby, pořizuje zápisy o jednání, účastní se poradní komise, podává informace o vhodnosti zařazení žadatele o službu do pořadníků žadatele dle cílové skupiny, účastní se poradní komise, podává informace o vhodnosti zařazení žadatele o službu do pořadníků žadatele dle cílové skupiny, zajišťuje osobní a majetkovou dokladaci a hlášení, vede úschovu cenností klientů, zajišťuje osobní a majetkovou dokladaci a hlášení, vede úschovu cenností klientů, zabezpečuje hospodárné nakládání s finančními prostředky uživatelů, zabezpečuje hospodárné nakládání s finančními prostředky uživatelů, provádí agendu úmrtí klienta, včetně pozůstalostí a archivace, provádí agendu úmrtí klienta, včetně pozůstalostí a archivace, zajišťuje společenský a kulturní život DS včetně propagace, evidence a účetnictví, zajišťuje společenský a kulturní život DS včetně propagace, evidence a účetnictví, zajišťuje poštovní agendu DS, zajišťuje poštovní agendu DS, je v kontaktu s uživateli při řešení jejich potřeb a záležitostí, a účastní se jednání v zájmu uživatelů, je v kontaktu s uživateli při řešení jejich potřeb a záležitostí, a účastní se jednání v zájmu uživatelů, spolupracuje s rodinnými příslušníky při zajišťování a naplňování služeb péče dle individuálního plánu uživatele. spolupracuje s rodinnými příslušníky při zajišťování a naplňování služeb péče dle individuálního plánu uživatele.

12 Metody a techniky práce s klienty pozorování pozorování rozhovor rozhovor dotazník dotazník

13 Kazuistika Vybrala jsem manželský pár, který je již v Domově 3 roky. Vybrala jsem manželský pár, který je již v Domově 3 roky. Paní byla do domova přijata slepá. Paní byla do domova přijata slepá. Pár odešel do domova z důvodu nezvládání běžných domácích prací. Pár odešel do domova z důvodu nezvládání běžných domácích prací. Manželé se vzali až v pozdějšímu věku a až doposud každý hospodaří sám. Manželé se vzali až v pozdějšímu věku a až doposud každý hospodaří sám. Pro paní byla adaptace v domově složitější vzhledem k jejímu zdravotnímu stavu. Pro paní byla adaptace v domově složitější vzhledem k jejímu zdravotnímu stavu. Paní má problémy s orientací v prostoru, se zapomínáním, ale zvládat běžné úkoly dokáže. Paní má problémy s orientací v prostoru, se zapomínáním, ale zvládat běžné úkoly dokáže. Pán je schopen se postarat sám o sebe a dojít na potřebná místa. Pán je schopen se postarat sám o sebe a dojít na potřebná místa.

14 Zhodnocení praxe Klady: relativně milý a vstřícný přístup soc. pracovnic, relativně milý a vstřícný přístup soc. pracovnic, možnost být v kontaktu s klienty a vidět soc. pracovnici při práci s nimi, možnost být v kontaktu s klienty a vidět soc. pracovnici při práci s nimi, dobře a přehledně vedená dokumentace. dobře a přehledně vedená dokumentace.Zápory: nadměrná administrativa na úkor práce v terénu a osobnímu kontaktu s klienty, nadměrná administrativa na úkor práce v terénu a osobnímu kontaktu s klienty, z toho plynoucí - nedostatečný čas strávený se soc. pracovnicí, z toho plynoucí - nedostatečný čas strávený se soc. pracovnicí, málo pracovníků na počet klientů. málo pracovníků na počet klientů.

15

16 Děkuji za pozornost.


Stáhnout ppt "Domov pro seniory Uherské Hradiště Zuzana Potrusilová."

Podobné prezentace


Reklamy Google