Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Bára Fazekasová 9.B.  Narozen 19. ledna 1877 v Sobotce a zemřel 1.července 1952 v Praze  Byl český básník, spisovatel, dramatik a buřič  Roku 1885.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Bára Fazekasová 9.B.  Narozen 19. ledna 1877 v Sobotce a zemřel 1.července 1952 v Praze  Byl český básník, spisovatel, dramatik a buřič  Roku 1885."— Transkript prezentace:

1 Bára Fazekasová 9.B

2  Narozen 19. ledna 1877 v Sobotce a zemřel 1.července 1952 v Praze  Byl český básník, spisovatel, dramatik a buřič  Roku 1885 se s rodiči přestěhoval do Písku, toto město si velmi oblíbil, odehrává se v něm velká část jeho divadelních her a románů  V roce 1903 nastoupil na jednoroční vojenskou službu, která mu byla za trest o rok prodloužena  Zde se již projevily jeho antimilitaristické postoje  V září 1914 vážně onemocněl  Po skončení vojenské služby začal studovat práva. Studia ukončil v roce 1905 a začal se věnovat literatuře  Dostal se do Prahy, kde se připojil k časopisu Nový kult, jehož vůdčí osobností byl S. K. Neumann(redigoval časopis Práce)  V roce 1905 byl dvakrát vězněn za účast na demonstracích a pro antimilitaristickou báseň Píšou mi psaní  Roku 1946 byl jmenován národním umělcem

3  Jeho tvorba byla ovlivněna impresionismem, antimilitaristickými až pacifistickými postoji F. Šrámek se angažoval v anarchistickém hnutí a stal se významným představitelem tzv. generace anarchistických buřičů  Jeho díla měla značný vliv na mladou generaci mezi světovými válkami  Některé jeho básně se staly revolučními písněmi prolétářů  Jeho díla lze rozdělit do těchto základních témat: 1, příroda 2, odpor k válce- svůj vztah k válce žena až k odmítání válek obranných 3, milostný vztah mladých lidí, neschopných se podřídit konvencím

4  Básnické sbírky:  Života bído, přeč tě mám rád (1905)- vyjádření odporu k militarismu a Rakousku- Uhersku  Modrý a rudý (1906)- antimilitarismus, vzpoura proti válce, symbolika barev v názvu(modrá barva rakouské uniformi, červená barva anarchismus), obsahuje báseň Raport  Splav(1916, 1922 v rozšířené verzi s básněmi z války)  Nové básně(1928)  Ještě zní(1933)  Rány, růže(1945)  Romány:  Stříbrný vítr(1910)  Tělo(1919)  Past(1931)  Křižovatky(1913)

5  Povídkové knihy:  Sláva života  Žasnoucí voják- obyčejný člověk ve válce nic neznamená  Osika  Klavír a housle  Prvních jednadvacet  Divadelní hry:  Červen(1905)  Luna  Zvony  Léto(1915)  Měsíc nad řekou(1922) a mnoho dalších  Jeho cílem byl silně ovlivněn režisér Václav Krška, který vytvořil úspěšné filmové adaptace divadelní hry Měsíc nad řekou(1853) a Stříbrný vítr(1954)

6  https://www.youtube.com/watch?v=QlMxYO_1krE https://www.youtube.com/watch?v=QlMxYO_1krE  Literární žánr- lyrické drama o 3 dějství  Téma- diskuse o mládí, co to vlastně je a co pro člověka ve stáří znamená  - měnění ideálů a cíl postupem stárnutí  Místo a doba děje- Čechy, malé město, 1.polovina 20.století  Jazyk- spisovný  Postavy- Jan Hlubina - 50 let, vlastní obchod s obrazy a papírem, bývalý premiant, v mládí napsal knihu Měsíc nad řekou, která se neujala Paní Hlubinová - pomohla manželovi s obchodem, ale teď toho lituje, protože si myslí, že manžela mrzí, že to nedotáhl dál, žena domácího typu, soucitná, ochotná Slávka Hlubinová - dcera, 27 let, svobodná; na dobu, ve které žije, se chová velmi odvážně: odmítá nápadníky, protože se nechce vdávat, chce si užít mládí; když rodiče nejsou v noci doma, je doma s Vilíkem, což je na její dobu zvláštní Josef Roškot - bývalý spolužák Jana Hlubiny, usadil se v Praze Vilík Roškot - syn Josefa Roškota, přibližně 20 let, odrzlý Pražák Růžena Pavlátová - kamarádka Slávky, zamilovaná do učitele hudby, který se dvořil Slávce

7  Děj-V malém městečku se má konat sraz bývalých maturantů. Na sraz přijede i nejlepší přítel Jana Hlubiny Josef Roškot. Paní Hlubinová chce všechno manželovi zatajit, protože si myslí, že manžel měl vyšší cíle, než se usadit v malém městě, a že by mu styk s úspěšnějším Roškotem ublížil. Jan Hlubina ale o srazu ví a jde na něj i se svou ženou. Pronese proslov a poděkuje ženě za to, jak ho zaopatřila a jak mu pomohla. Slávka si myslela, že její otec si ponechal vzpomínky na mládí. V noci za ní přijde kamarádka Růžena a vypráví jí o lásce mezi ní a učitelem hudby, který dřív miloval Slávku, ale Slávka ho pořád odmítala. Když vyprovází kamarádku, setkává se s Vilíkem a pozve ho k sobě domů. Přinesl jí knížku Měsíc nad řekou, kterou napsal pan Hlubina a věnoval ji panu Roškotovi. Vedou spolu vřelý romantický rozhovor. Skoro to vypadá, že mezi nimi vzniklo nějaké milostné vzplanutí. Povídají si o večerní scenérii měsíce nad řekou. Když se jejich rodiče vrací po půlnoci domů, jsou nemile překvapeni Vilíkovou přítomností a mylně si domýšlí. Roškot se pohádá s panem Hlubinou, Slávka jim potom přinese dýmku, ze které spolu dříve kouřili a oba se usmiřují. Vilík odchází a Slávka si uvědomí, že s Vilíkem odešlo i její mládí a rozhodne se, že přestane odmítat nápadníky.  Znaky-Drama. Důraz na psychologii postav. Symbolika skutečného měsíce nad řekou a názvu knihy pana Hlubiny. Čtenář se nedozví, co lidé opravdu cítí, musí umět číst mezi řádky, lidé na sobě nedávají moc znát své emoce. Myšlenkové změny (Slávka si myslí, že v koutku duše je její otec "mladý", ale potom je z něj zklamaná, že je to usedlý maloměšťák; Slávka je svobodomyslná a nevázaná, ale po rozhovoru s Vilíkem a jeho odchodem se v ní cosi změní a odejde s ním i její mládí), překvapení (paní Hlubinová si myslela, že je manžel zklamaný, že kvůli ní přišel o vysoké cíle; nevznikne žádný vztah mezi Vilíkem a Slávkou). Konflikt dvou generací, úvaha nad mládím.


Stáhnout ppt "Bára Fazekasová 9.B.  Narozen 19. ledna 1877 v Sobotce a zemřel 1.července 1952 v Praze  Byl český básník, spisovatel, dramatik a buřič  Roku 1885."

Podobné prezentace


Reklamy Google