Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Název školy Základní škola Domažlice, Komenského 17 Číslo projektu CZ.1.07/1.4.00/21.1989 Název projektu „EU Peníze školám ZŠ Domažlice“ Číslo a název.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Název školy Základní škola Domažlice, Komenského 17 Číslo projektu CZ.1.07/1.4.00/21.1989 Název projektu „EU Peníze školám ZŠ Domažlice“ Číslo a název."— Transkript prezentace:

1 Název školy Základní škola Domažlice, Komenského 17 Číslo projektu CZ.1.07/1.4.00/21.1989 Název projektu „EU Peníze školám ZŠ Domažlice“ Číslo a název šablony klíčové aktivity III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Sada VY_32_INOVACE_16_02_10 Název materiálu 1.světová válka v literatuře Jméno vyučujícího Mgr. Eva Dékányová Třída 9.A Předmět Český jazyk Datum vytvoření 5.2.2013

2 Vzdělávací oblast: Jazyk a jazyková komunikace Vzdělávací obor: Český jazyk a literatura Tematický okruh: Literární výchova Určeno: pro 9.ročník ZŠ Anotace: žáci se pomocí prezentace seznámí s autory 1.světové války -práce obsahuje historické události počátku 20.století - jména autorů české i světové literatury -využity kompetence k učení a občanské Časová dotace 20 minut

3  1.světová válka 1914-1918 rozmetala všechny sociální a ideologické jistoty. Způsobila v celé Evropě hluboký společenský a duchovní otřes. Po skončení války se změnila podoba světa. Rozpadlo se Rakousko -Uhersko,vznikla nová Československá republika. Spisovatelé zobrazováním válečné tematiky se snaží vylíčit hrůzy války a varovat před nimi. Řada autorů se angažuje v protiválečném hnutí.

4  S koncem války přichází taky vlna vitalismu,radosti a emocí, opěvování lásky a přírody Mezi nejznámější světové spisovatele patří Ernest Hemingway - Komu zvoní hrana Erich Maria Remarque – Na západní frontě klid Romain Rolland- Petr a Lucie Motiv lásky a smrti se prolíná v dílech autorů,hrůzy války, autentičnost jejich výpovědi pramení z jejich skutečných prožitků.

5 Čeští spisovatelé,kteří píší o 1.světové válce Konstantin Biebl Stanislav Kostka Neumann Fráňa Šrámek František Langer Jaroslav Hašek –Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války Hlavního hrdinu Josefa Švejka satiricky zachytil v komických scénách a představuje tak postavu geniálního blba.

6 Válka přinesla lidem na celém světě velké škody. Sblížila Evropu s Amerikou. Poválečná konjunktura vyústila v hospodářskou krizi,nebyla žádná stabilita v sociální a ekonomické situaci. Období mezi dvěma světovými válkami je charakteristické tím,že lidé jsou válkou poznamenaní, v osobním životě stále nespokojení,nenachází ani po válce životní klid a pevné svazky.

7 ANIMACE zdroj Microsoft office_2010, licence zakoupena školou v roce 2011 Vlastní zdroje autorky


Stáhnout ppt "Název školy Základní škola Domažlice, Komenského 17 Číslo projektu CZ.1.07/1.4.00/21.1989 Název projektu „EU Peníze školám ZŠ Domažlice“ Číslo a název."

Podobné prezentace


Reklamy Google