Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Ernest Hemingway Život a dílo

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Ernest Hemingway Život a dílo"— Transkript prezentace:

1 Ernest Hemingway Život a dílo
. Tento digitální učební materiál (DUM) vznikl na základě řešení projektu OPVK, registrační číslo CZ.1.07/1.5.00/ s názvem „Výuka na gymnáziu podporovaná ICT“.  Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky

2 Život autora Ernest Miller Hemingway (1899 Oak Park, Illinois – 1961, Ketchum, Idaho) americký spisovatel a novinář, představitel tzv. ztracené generace Nositel Pullitzerovy ceny a Nobelovy ceny za literaturu (1954) za novelu Stařec a moře vášnivý lovec, milovník dobrodružství (safari v Africe, býčí zápasy ve Španělsku), života, žen (4 manželky) postoj k psaní: ,,Všechno, co musíš učinit, je napsat nejopravdovější větu, kterou znáš."

3 Dílo Romány Fiesta - dílo, ve kterém hlavnímu hrdinovi Jakobu Barnesovi brání válečné zmrzačení v naplnění lásky k Brett Ashleyové, se kterou z toho důvodu nemůže chodit - ona to odmítá, protože by mu musela být nevěrná. Sbohem, armádo - román s autobiografickými prvky, vypravěčem je americký poručík Frederic Henry, který sloužil za 1. sv. války v italské armádě. Zelené pahorky africké – kniha o lovu v Africe Pohyblivý svátek – vzpomínková kniha, ve které je vylíčen bohémský život umělců v Paříži Přes řeku do stínu stromů Ostrovy uprostřed proudu

4 Dílo Komu zvoní hrana- námětem k tomuto románu mu byla španělská občanská válka. Děj románu se odehrává ve 3 dnech, které prožije na straně republikánů americký dobrovolník Robert Jordan. Partyzáni chtějí vyhodit do povětří most, po kterém by nepřítel mohl dopravit posily, Jordan sice o zdaru akce pochybuje, ale podřizuje se. V průběhu těchto událostí se Jordan zamiluje do místní dívky Marie. Most se sice podaří zničit, ale při jeho destrukci zemře několik Jordanových společníků a Jordan se sám vážně zraní. Na konci již není schopen dalšího pochodu, a tak zůstává nedaleko bojiště a umírá. Novely Smrt odpoledne Mít a nemít Stařec a moře Hra Pátá kolona

5 Ukázka – Stařec a moře Stařec a moře (1952) – novela, která symbolicky vyjadřuje boj člověka s přírodou se se sebou samým, hlavní hrdinové: stařec Santiago a malý chlapec Manolin ,,Byl už starý, vyjížděl sám v loďce na lov do Golfského proudu a teď tomu bylo čtyřiaosmdesát dní, co nechytil jedinou rybu. Prvních čtyřicet dní s ním jezdil chlapec. A po čtyřiceti dnech bez úlovku řekli chlapci jeho rodiče, že starý je už dočista a nadobro salao, což je nejhorší druh smolaře, a chlapec začal na jejich příkaz jezdit s jiným člunem, který ulovil tři pořádné ryby hned první týden. Chlapec byl smutný, když viděl, jak se starý každý den vrací s prázdnou loďkou, a vždycky mu šel pomoci odnést buď kotouče šňůry nebo hák s bodcem a harpunu a plachtu skasanou kolem stěžně. Plachta byla záplatována pytli od mouky a svinuta vyhlížela jako vlajka trvalé porážky.

6 Stařec byl hubený, vyzáblý a zátylek měl zrytý hlubokými rýhami
Stařec byl hubený, vyzáblý a zátylek měl zrytý hlubokými rýhami. Na lících mu vyvstaly hnědé skvrny kůže, zrohovatělé na ochranu před odrazem slunce v tropickém moři. Ty skvrny mu sahaly po stranách obličeje až dolů a ruce měl zjizvené hlubokými zářezy od toho, jak se lopotil s těžkými rybami na sňůrách. Žádná z těch jizev však nebyla čerstvá. Byly tak staré jako výmoly v bezrybé poušti. Všechno na něm bylo staré, až na jeho oči. Ty měly stejnou barvu jako moře a hleděly vesele a nezkrušeně. “

7 Otázky k textu Kolik dní nemůže stařec chytit rybu?
Kdo jej obvykle při rybolovu doprovází? Proč už není chlapci dovoleno, aby se vydával na moře spolu se starcem? Jakým způsobem je popsáno starcovo rybářské vybavení? Z jakého důvodu podle vás nemůže starý rybář Santiago ulovit ani jedinou rybu? Je to osud? Náhoda? Smůla? Popište vnější vzhled starce a dejte jej do souvislostí s jeho charakterem. Proč vypadají starcovy oči (v kontrastu s ostatním popisem jeho vzhledu) ,,vesele a nezkrušeně“? Víte, jak příběh končí? V čem je starcův příběh symbolický? Definujte novelu. Aplikujte Hemingwayovu ,,metodu ledovce“ na toto dílo.

8 Řešení 84 dní Doprovází jej malý chlapec Manolin.
V tom, aby doprovázel starce, mu brání jeho rodiče, jelikož starce považují za neschopného, nazývají jej smolařem. Pro chlapce tedy není výhodné, aby jezdil na ryby se starcem, když nepřivezou žádný úlovek. Starcovo rybářské vybavení je velmi staré, zchátralé, nedostačující k lovu větších ryb (např. plachta záplatovaná pytli od mouky).

9 Prostor pro individuální názor studenta – dlouhodobá smůla, náhoda, boj starce se sebou samým, se špatným rybářským vybavením, krutý osud… Santiago je popsán starý, vyzáblý muž s klasickými znaky staří – hluboké vrásky, kůže s hnědými skvrnami, apod. Autor zmiňuje a zaměřuje čtenářovu pozornost na jeho zjizvené ruce, což je důsledek namáhavého rybolovu pomocí lana a harpuny. Ze starcova vzhledu můžeme usuzovat na houževnatosti, se kterou se vydává na lov – ať už je to dlouhý pobyt na rozpáleném slunci na vodě, nebo úporný zápas o každou ulovenou rybu.

10 Popis jeho očí však nekoresponduje s ostatním vnějším popisem, oči vyjadřují jeho nezdolný životní optimismus a odhodlanost bojovat s nástrahami osudu, což se promítá do jeho zápasu s kapitálním úlovkem ,,veliké ryby“. Příběh končí tím, že stařec, zcela vyčerpán po urputném několikadenním boji o úlovek se žraloky, přijíždí v pozdní noční době do přístavu. Z úlovku mu však zbývá pouze kostra ryby. Ráno, když se probudí, jde do přístavu, kde mezitím ostatní obyvatelé vesnice obdivují jeho úlovek. Nakonec získává obdiv i úctu všech lidí ze svého okolí, kteří jej, snad pro jeho staří, zatracovali. Symboliku příběhu lze nejlépe vyjádřit výrokem samotného autora: ,,A man can be destroyed but not defeated.“ Tedy: ,,Člověk může být zničen, nikoli poražen.“ Staře představuje symbol věčného zápasu člověka s přírodou, přírodními živly, ale také se sebou samým.

11 Novela – prozaický žánr kratšího nebo středního rozsahu podobně jako povídka, od povídky a románu se liší tím, že se soustřeďuje na jednoduchý příběh, děj je sevřený, s menším počtem postav, v závěru bývá často překvapivý dějový zvrat, často nechybí pointa. Metoda ledovce – tvůrčí metoda, kdy podstata díla není na první pohled patrná, podobně jako skutečný ledovec, jehož část je vidět nad hladinou, kdežto jeho nejpodstatnější a největší část je ukryta ve vodě, tedy jde o jakýsi skrytý, na první pohled ne zcela patrný smysl a význam díla. V tomto případě nejde pouze o příběh starého rybáře Santiaga, význam novely je hlubší (boj člověka se živly, se sebou samým).

12 Gregorio Fuentes (Santiago)

13 Citace HVÍŽĎALA, Karel. Před padesáti lety zemřel Ernest Hemingway: Muž, který miloval smrt jako kurvu. In: Blog.aktuálně.cz [online] [cit ]. Dostupné z: Ernest Hemingway. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, [cit ]. Dostupné z: Ernest Hemingway. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, [cit ]. Dostupné z: Ernest Hemingway. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, [cit ]. Dostupné z: Stařec a moře. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, [cit ]. Dostupné z:

14 Xiphias gladius. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]
Xiphias gladius. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, [cit ]. Dostupné z: Tanzania. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, [cit ]. Dostupné z:

15 Tento digitální učební materiál (DUM) zpracovala Mgr
Tento digitální učební materiál (DUM) zpracovala Mgr. Pavlína Štěrbová v Havířově.


Stáhnout ppt "Ernest Hemingway Život a dílo"

Podobné prezentace


Reklamy Google