Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

. Tento digitální učební materiál (DUM) vznikl na základě řešení projektu OPVK, registrační číslo CZ.1.07/1.5.00/34.0794 s názvem „ Výuka na gymnáziu podporovaná.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: ". Tento digitální učební materiál (DUM) vznikl na základě řešení projektu OPVK, registrační číslo CZ.1.07/1.5.00/34.0794 s názvem „ Výuka na gymnáziu podporovaná."— Transkript prezentace:

1 . Tento digitální učební materiál (DUM) vznikl na základě řešení projektu OPVK, registrační číslo CZ.1.07/1.5.00/34.0794 s názvem „ Výuka na gymnáziu podporovaná ICT “. Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky

2 o Ernest Miller Hemingway (1899 Oak Park, Illinois – 1961, Ketchum, Idaho) o americký spisovatel a novinář, představitel tzv. ztracené generace o Nositel Pullitzerovy ceny a Nobelovy ceny za literaturu (1954) za novelu Stařec a moře o vášnivý lovec, milovník dobrodružství (safari v Africe, býčí zápasy ve Španělsku), života, žen (4 manželky) o postoj k psaní:,,Všechno, co musíš učinit, je napsat nejopravdovější větu, kterou znáš."

3 Romány  Fiesta - dílo, ve kterém hlavnímu hrdinovi Jakobu Barnesovi brání válečné zmrzačení v naplnění lásky k Brett Ashleyové, se kterou z toho důvodu nemůže chodit - ona to odmítá, protože by mu musela být nevěrná.  Sbohem, armádo - román s autobiografickými prvky, vypravěčem je americký poručík Frederic Henry, který sloužil za 1. sv. války v italské armádě.  Zelené pahorky africké – kniha o lovu v Africe  Pohyblivý svátek – vzpomínková kniha, ve které je vylíčen bohémský život umělců v Paříži  Přes řeku do stínu stromů  Ostrovy uprostřed proudu

4  Komu zvoní hrana- námětem k tomuto románu mu byla španělská občanská válka. Děj románu se odehrává ve 3 dnech, které prožije na straně republikánů americký dobrovolník Robert Jordan. Partyzáni chtějí vyhodit do povětří most, po kterém by nepřítel mohl dopravit posily, Jordan sice o zdaru akce pochybuje, ale podřizuje se. V průběhu těchto událostí se Jordan zamiluje do místní dívky Marie. Most se sice podaří zničit, ale při jeho destrukci zemře několik Jordanových společníků a Jordan se sám vážně zraní. Na konci již není schopen dalšího pochodu, a tak zůstává nedaleko bojiště a umírá. Novely  Smrt odpoledne  Mít a nemít  Stařec a moře Hra Pátá kolona

5  Stařec a moře (1952) – novela, která symbolicky vyjadřuje boj člověka s přírodou se se sebou samým, hlavní hrdinové: stařec Santiago a malý chlapec Manolin,,Byl už starý, vyjížděl sám v loďce na lov do Golfského proudu a teď tomu bylo čtyřiaosmdesát dní, co nechytil jedinou rybu. Prvních čtyřicet dní s ním jezdil chlapec. A po čtyřiceti dnech bez úlovku řekli chlapci jeho rodiče, že starý je už dočista a nadobro salao, což je nejhorší druh smolaře, a chlapec začal na jejich příkaz jezdit s jiným člunem, který ulovil tři pořádné ryby hned první týden. Chlapec byl smutný, když viděl, jak se starý každý den vrací s prázdnou loďkou, a vždycky mu šel pomoci odnést buď kotouče šňůry nebo hák s bodcem a harpunu a plachtu skasanou kolem stěžně. Plachta byla záplatována pytli od mouky a svinuta vyhlížela jako vlajka trvalé porážky.

6 Stařec byl hubený, vyzáblý a zátylek měl zrytý hlubokými rýhami. Na lících mu vyvstaly hnědé skvrny kůže, zrohovatělé na ochranu před odrazem slunce v tropickém moři. Ty skvrny mu sahaly po stranách obličeje až dolů a ruce měl zjizvené hlubokými zářezy od toho, jak se lopotil s těžkými rybami na sňůrách. Žádná z těch jizev však nebyla čerstvá. Byly tak staré jako výmoly v bezrybé poušti. Všechno na něm bylo staré, až na jeho oči. Ty měly stejnou barvu jako moře a hleděly vesele a nezkrušeně. “

7  Kolik dní nemůže stařec chytit rybu?  Kdo jej obvykle při rybolovu doprovází?  Proč už není chlapci dovoleno, aby se vydával na moře spolu se starcem?  Jakým způsobem je popsáno starcovo rybářské vybavení?  Z jakého důvodu podle vás nemůže starý rybář Santiago ulovit ani jedinou rybu? Je to osud? Náhoda? Smůla?  Popište vnější vzhled starce a dejte jej do souvislostí s jeho charakterem.  Proč vypadají starcovy oči (v kontrastu s ostatním popisem jeho vzhledu),,vesele a nezkrušeně“?  Víte, jak příběh končí?  V čem je starcův příběh symbolický?  Definujte novelu.  Aplikujte Hemingwayovu,,metodu ledovce“ na toto dílo.

8  84 dní  Doprovází jej malý chlapec Manolin.  V tom, aby doprovázel starce, mu brání jeho rodiče, jelikož starce považují za neschopného, nazývají jej smolařem. Pro chlapce tedy není výhodné, aby jezdil na ryby se starcem, když nepřivezou žádný úlovek.  Starcovo rybářské vybavení je velmi staré, zchátralé, nedostačující k lovu větších ryb (např. plachta záplatovaná pytli od mouky).

9  Prostor pro individuální názor studenta – dlouhodobá smůla, náhoda, boj starce se sebou samým, se špatným rybářským vybavením, krutý osud…  Santiago je popsán starý, vyzáblý muž s klasickými znaky staří – hluboké vrásky, kůže s hnědými skvrnami, apod. Autor zmiňuje a zaměřuje čtenářovu pozornost na jeho zjizvené ruce, což je důsledek namáhavého rybolovu pomocí lana a harpuny. Ze starcova vzhledu můžeme usuzovat na houževnatosti, se kterou se vydává na lov – ať už je to dlouhý pobyt na rozpáleném slunci na vodě, nebo úporný zápas o každou ulovenou rybu.

10  Popis jeho očí však nekoresponduje s ostatním vnějším popisem, oči vyjadřují jeho nezdolný životní optimismus a odhodlanost bojovat s nástrahami osudu, což se promítá do jeho zápasu s kapitálním úlovkem,,veliké ryby“.  Příběh končí tím, že stařec, zcela vyčerpán po urputném několikadenním boji o úlovek se žraloky, přijíždí v pozdní noční době do přístavu. Z úlovku mu však zbývá pouze kostra ryby. Ráno, když se probudí, jde do přístavu, kde mezitím ostatní obyvatelé vesnice obdivují jeho úlovek. Nakonec získává obdiv i úctu všech lidí ze svého okolí, kteří jej, snad pro jeho staří, zatracovali.  Symboliku příběhu lze nejlépe vyjádřit výrokem samotného autora:,,A man can be destroyed but not defeated.“ Tedy:,,Člověk může být zničen, nikoli poražen.“ Staře představuje symbol věčného zápasu člověka s přírodou, přírodními živly, ale také se sebou samým.

11  Novela – prozaický žánr kratšího nebo středního rozsahu podobně jako povídka, od povídky a románu se liší tím, že se soustřeďuje na jednoduchý příběh, děj je sevřený, s menším počtem postav, v závěru bývá často překvapivý dějový zvrat, často nechybí pointa.  Metoda ledovce – tvůrčí metoda, kdy podstata díla není na první pohled patrná, podobně jako skutečný ledovec, jehož část je vidět nad hladinou, kdežto jeho nejpodstatnější a největší část je ukryta ve vodě, tedy jde o jakýsi skrytý, na první pohled ne zcela patrný smysl a význam díla. V tomto případě nejde pouze o příběh starého rybáře Santiaga, význam novely je hlubší (boj člověka se živly, se sebou samým).

12

13  HVÍŽĎALA, Karel. Před padesáti lety zemřel Ernest Hemingway: Muž, který miloval smrt jako kurvu. In: Blog.aktuálně.cz [online]. 3. 7. 2011. [cit. 2013-02-26]. Dostupné z: http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/karel- hvizdala.php?itemid=13635http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/karel- hvizdala.php?itemid=13635  Ernest Hemingway. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2013-02-26]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Ernest_Hemingway_1923_passport_photo.T IF.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Ernest_Hemingway_1923_passport_photo.T IF.jpg  Ernest Hemingway. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2013-02-26]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Ernest_Hemingway_1950.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Ernest_Hemingway_1950.jpg  Ernest Hemingway. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2013-02-26]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Ernest_Hemingway_Signature.svg http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Ernest_Hemingway_Signature.svg  Stařec a moře. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2013-02-26]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:TheOldManGregorioFuentes.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:TheOldManGregorioFuentes.jpg

14  Xiphias gladius. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2013-02-26]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Xiphias_gladius1.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Xiphias_gladius1.jpg  Tanzania. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2013-02-26]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:NgoroNgoro_Crater,_Tanzania,_Africa.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:NgoroNgoro_Crater,_Tanzania,_Africa.jpg

15  Tento digitální učební materiál (DUM) zpracovala Mgr. Pavlína Štěrbová 25. 2. 2013 v Havířově.


Stáhnout ppt ". Tento digitální učební materiál (DUM) vznikl na základě řešení projektu OPVK, registrační číslo CZ.1.07/1.5.00/34.0794 s názvem „ Výuka na gymnáziu podporovaná."

Podobné prezentace


Reklamy Google