Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

E. Hemingway.  představitel „Lost generation“  američtí autoři narození kolem r. 1900, kteří prožili válku a psali o ní  psali o vojácích, kteří se.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "E. Hemingway.  představitel „Lost generation“  američtí autoři narození kolem r. 1900, kteří prožili válku a psali o ní  psali o vojácích, kteří se."— Transkript prezentace:

1 E. Hemingway

2  představitel „Lost generation“  američtí autoři narození kolem r. 1900, kteří prožili válku a psali o ní  psali o vojácích, kteří se vrátili z války a neuměli se začlenit do společnosti  skupina kolem Gertrudy Steinové  americký spisovatel, nositel Nobelovy ceny  zájem o býčí zápasy, sport, přírodu a lov (vyhledával nebezpečí)  maminka nábožensky založená  jako dobrovolník nastoupil do 1. svět. války - raněn  zamýšlí se nad lidskou statečností a nezdolností  smrt – sebevražda x nešťastná náhoda (čištění hlavně)

3  hlavními postavami většinou muži, kteří vedou nebezpečný způsob života (vojáci, rybáři, toreadoři, lovci, …)  často stavěl muže do nebezpečí, kde prokazovali svou odvahu a čest FIESTA – Jakob Barnes (válečný invalida) miluje ženu, ale ona ho odmítá pro postižení - součástí i reportáž z fiesty z Pamplony SBOHEM ARMÁDO – autobiografické prvky - hl. postava – Frederic Henry (americký voják v italské armádě) a britská zdravotní sestra Catherine - Frederic zraněný, poté vyšetřovaný pro vraždu důstojníka - po válce odjíždějí spolu do Švýcarska, žijí klidný život - ona umírá při porodu (porodí mrtvé dítě)

4 KOMU ZVONÍ HRANA – Robert Jordan (americký dobrovolník ve španělské občanské válce) - chtějí vyhodit do povětří most (zamezí nepřátelům dopravit na bojiště posily) - Robert pochybuje o smyslnosti této akce, ale souhlasí - při akci mu zemře mnoho přátel a sám je raněn - není schopen dalšího pochodu a umírá STAŘEC A MOŘE - kubánský rybář Santiago - loví s chlapcem, neúspěšný - vydává se na moře sám, chytne obrovského mečouna, bojuje s ním dva dny a vyhrává - s rybou se vrací, ale je vysílený - na moři loď napadnou žraloci, Santiago už nemá sílu bojovat - vrací se s pouhou kostrou mečouna - Santiago ukázal svou nezdolnost, aby dosáhl svého


Stáhnout ppt "E. Hemingway.  představitel „Lost generation“  američtí autoři narození kolem r. 1900, kteří prožili válku a psali o ní  psali o vojácích, kteří se."

Podobné prezentace


Reklamy Google