Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

AUTOR: Mgr. Lenka Bečvaříková ANOTACE: Tento modul slouží jako výukový materiál pro žáky 1. ročníku oboru Předškolní a mimoškolní pedagogika KLÍČOVÁ SLOVA:

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "AUTOR: Mgr. Lenka Bečvaříková ANOTACE: Tento modul slouží jako výukový materiál pro žáky 1. ročníku oboru Předškolní a mimoškolní pedagogika KLÍČOVÁ SLOVA:"— Transkript prezentace:

1 AUTOR: Mgr. Lenka Bečvaříková ANOTACE: Tento modul slouží jako výukový materiál pro žáky 1. ročníku oboru Předškolní a mimoškolní pedagogika KLÍČOVÁ SLOVA: Marie Terezie, povinná školní docházka, Johann Ignaz Felbiger TEREZIÁNSKÉ REFORMY VY-32-INOVACE-PED-112

2 novodobá česká škola vyšla z odkazu utvářejícího se od tereziánských reforem, které byly součástí komplexních změn habsburské říše ve druhé polovině 18.století Marie Terezie zavedla povinnou školní docházku Zdroj:

3 pro děti let staré (pro nedostatek učitelů některé děti z chudších rodin do školy nechodily) v obcích kde bylo dětí se zakládaly triviální školy při farách 1) triviální škola- vyučuje se číst, psát, počítat a náboženství (v obcích) 2) hlavní škola- učí se základy latiny, učí se z části latinsky a z části česky, vznikají v krajích 3) normální škola- připravovali se tu budoucí učitelé, vyučovalo se na nich pouze německy, byly v zemských městech

4 Povinná školní docházka byla realizována především na ve státních školách, vyučovacím jazykem byla němčina Střední škola byla reorganizována jako pětitřídní a později šestitřídní gymnázium s vyučovacím jazykem německým a od třetí třídy latinským

5 Johann Ignaz Felbiger (1724 – 1788) zpracoval školní řád v roce 1774, na jehož základě byla reorganizována obecná škola Zdroj:

6 POUŽITÉ ZDROJE: JŮVA, V. a JŮVA, V.: Stručné dějiny pedagogiky. 1.vyd. Brno: Paido, s. ISBN CHARVÁT,J.: Světové dějiny. 5.vyd. Praha: SPN, s.


Stáhnout ppt "AUTOR: Mgr. Lenka Bečvaříková ANOTACE: Tento modul slouží jako výukový materiál pro žáky 1. ročníku oboru Předškolní a mimoškolní pedagogika KLÍČOVÁ SLOVA:"

Podobné prezentace


Reklamy Google