Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Autor: Mgr. Ilona Nováková

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Autor: Mgr. Ilona Nováková"— Transkript prezentace:

1 Autor: Mgr. Ilona Nováková
Název: Vzdělání v době baroka VY_32_inovace_VL5_05 Oblast: Člověk a společnost - vlastivěda Stručná anotace: Prezentace je věnována žákům 5. ročníku. Zabývá se vzděláním v 2. polovině 17. století a počátkem 18. století. Prezentuje život a dílo Jana Amose Komenského. Datum: Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Individualizace a inovace výuky v rámci OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost

2 Vzdělání v době baroka 2. polovina 17. a začátek 18. století
Úpadek školství po třicetileté válce převládala negramotnost obyvatelstva. Nižší školy byly jen ve větších obcích a městech. Chodily do nich děti od 6 do 12 let a učily se číst, psát a počítat, věnovaly se zpěvu a náboženství. Obrázky:

3 Školy ve městech Školní docházka nebyla povinná.
Školy ve městech: budovy školy, vyučovali zde vzdělaní lidé, mniši. Učilo se latinsky. Do gymnázií a vysokých škol mohli chodit jen chlapci. Děti se učily texty zpaměti, někdy jim ani nerozuměly. Vzdělání dostávaly jen bohaté dívky ze šlechtických a měšťanských rodin. Nejznámější vysokou školou byla Karlova univerzita v Praze. Obr.

4 Školy na vesnicích Ve větších vesnicích bývaly školy u kostela. Učilo se na faře nebo v domě kantora = učitel. Na vesnicích často učili vysloužilí vojáci, řemeslníci, kteří uměli o trochu více než děti. Bylo velmi málo učebnic, děti měly malé tabulky na psaní. Knihy byly v latině nebo v němčině. obrázky: 1. 2.

5 Jan Amos Komenský Život:
Místo narození není přesně známo. Studoval latinské gymnázium v Přerově. Pak na vysoké škole v Herbornu a Heidelbergu. Vrátil se do Čech a pracoval jako rektor školy ve Fulneku a jako kazatel Jednoty bratrské. Po Bílé hoře se musel skrývat. Na mor mu zemřela žena a děti. Začal působit v Brandýse nad Orlicí, kde se znovu oženil. Musel odejít do exilu do polského Lešna. Věnoval se pedagogice. Byl zván do zahraničí, aby na univerzitách přednášel svá učení (působil v Anglii, Švédsku, Uhrách, Holandsku). Umírá mu druhá žena. Oženil se potřetí. Po třicetileté válce se už nemohl vrátit do Čech, zůstav v cizině. Konec života strávil v Amsterdamu. Je pohřben v Naarenu v Holandsku.

6 Jan Amos Komenský = učitel národů Chtěl, aby byla škola hrou.
chtěl, aby všechny děti chodily do školy děti se měly učit mateřskému jazyku mělo se učit názorně = podle pomůcek, modelů, obrázků výuka měla být aktivní děti si měly vše zkusit Učivo se mělo opakovat, aby si ho děti lépe zapamatovaly děti neměly být trestány děti měly učit od malička (nejprve doma) Obrázek:

7 Dílo J. A. Komenského Psal česky, německy a latinsky.
Dílo pedagogické: Informatorium školy mateřské, Dvéře jazyků otevřené, Orbis pictus (Svět v obrazech) Dílo teologické: Hlubina bezpečnosti, Kšaft umírající matky Jednoty bratrské, Listové do nebe, Dílo filozofické: Obecná porada o nápravě věcí lidských, Labyrint světa a ráj srdce Dílo literární: O poezii české, Moudrost starých Čechů, Poklad jazyka českého Významný učenec, jehož učení se dochovalo do dnešních dnů. Obr.


Stáhnout ppt "Autor: Mgr. Ilona Nováková"

Podobné prezentace


Reklamy Google