Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Název: Vzdělání v době baroka VY_32_inovace_VL5_05 Oblast: Člověk a společnost - vlastivěda Stručná anotace: Prezentace je věnována žákům 5. ročníku. Zabývá.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Název: Vzdělání v době baroka VY_32_inovace_VL5_05 Oblast: Člověk a společnost - vlastivěda Stručná anotace: Prezentace je věnována žákům 5. ročníku. Zabývá."— Transkript prezentace:

1 Název: Vzdělání v době baroka VY_32_inovace_VL5_05 Oblast: Člověk a společnost - vlastivěda Stručná anotace: Prezentace je věnována žákům 5. ročníku. Zabývá se vzděláním v 2. polovině 17. století a počátkem 18. století. Prezentuje život a dílo Jana Amose Komenského. Datum: Autor: Mgr. Ilona Nováková • Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Individualizace a inovace výuky v rámci OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost

2 Vzdělání v době baroka 2. polovina 17. a začátek 18. století -Úpadek školství po třicetileté válce převládala negramotnost obyvatelstva. Nižší školy byly jen ve větších obcích a městech. Chodily do nich děti od 6 do 12 let a učily se číst, psát a počítat, věnovaly se zpěvu a náboženství. - Obrázky:

3 Školy ve městech • Školní docházka nebyla povinná. Školy ve městech: budovy školy, vyučovali zde vzdělaní lidé, mniši. Učilo se latinsky. Do gymnázií a vysokých škol mohli chodit jen chlapci. Děti se učily texty zpaměti, někdy jim ani nerozuměly. Vzdělání dostávaly jen bohaté dívky ze šlechtických a měšťanských rodin. Nejznámější vysokou školou byla Karlova univerzita v Praze. Obr.

4 Školy na vesnicích • Ve větších vesnicích bývaly školy u kostela. Učilo se na faře nebo v domě kantora = učitel. • Na vesnicích často učili vysloužilí vojáci, řemeslníci, kteří uměli o trochu více než děti. Bylo velmi málo učebnic, děti měly malé tabulky na psaní. Knihy byly v latině nebo v němčině. obrázky:

5 Jan Amos Komenský Život: Místo narození není přesně známo. Studoval latinské gymnázium v Přerově. Pak na vysoké škole v Herbornu a Heidelbergu. Vrátil se do Čech a pracoval jako rektor školy ve Fulneku a jako kazatel Jednoty bratrské. Po Bílé hoře se musel skrývat. Na mor mu zemřela žena a děti. Začal působit v Brandýse nad Orlicí, kde se znovu oženil. Musel odejít do exilu do polského Lešna.kazatelJednoty bratrské Věnoval se pedagogice. Byl zván do zahraničí, aby na univerzitách přednášel svá učení (působil v Anglii, Švédsku, Uhrách, Holandsku). Umírá mu druhá žena. Oženil se potřetí. Po třicetileté válce se už nemohl vrátit do Čech, zůstav v cizině. Konec života strávil v Amsterdamu. Je pohřben v Naarenu v Holandsku.

6 Jan Amos Komenský = učitel národů Chtěl, aby byla škola hrou. -chtěl, aby všechny děti chodily do školy -děti se měly učit mateřskému jazyku -mělo se učit názorně = podle pomůcek, modelů, obrázků -výuka měla být aktivní děti si měly vše zkusit -Učivo se mělo opakovat, aby si ho děti lépe zapamatovaly -děti neměly být trestány -děti měly učit od malička (nejprve doma) -Obrázek:

7 Dílo J. A. Komenského Psal česky, německy a latinsky. Dílo pedagogické: Informatorium školy mateřské, Dvéře jazyků otevřené, Orbis pictus (Svět v obrazech) Dílo teologické: Hlubina bezpečnosti, Kšaft umírající matky Jednoty bratrské, Listové do nebe, Dílo filozofické: Obecná porada o nápravě věcí lidských, Labyrint světa a ráj srdce Dílo literární: O poezii české, Moudrost starých Čechů, Poklad jazyka českého Významný učenec, jehož učení se dochovalo do dnešních dnů. Obr.


Stáhnout ppt "Název: Vzdělání v době baroka VY_32_inovace_VL5_05 Oblast: Člověk a společnost - vlastivěda Stručná anotace: Prezentace je věnována žákům 5. ročníku. Zabývá."

Podobné prezentace


Reklamy Google