Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Korporativismus jako koncept Jedná se o způsob zájmového zprostředkování, ve kterém jsou výrazně posíleny strukturní elementy jako rigidita, řád, nerovnost.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Korporativismus jako koncept Jedná se o způsob zájmového zprostředkování, ve kterém jsou výrazně posíleny strukturní elementy jako rigidita, řád, nerovnost."— Transkript prezentace:

1 Korporativismus jako koncept Jedná se o způsob zájmového zprostředkování, ve kterém jsou výrazně posíleny strukturní elementy jako rigidita, řád, nerovnost v přístupu a hierarchie. Mnohovýznamový koncept a komplexní fenomén (G. Lehmbruch) Interpretační nedostatečnost pluralismu s ohledem na empirické poznatky (70. léta)

2 Geneze korporativismus jako principu vládnutí Encyklika papeže Lea XIII. Rerum novarum (1891) Mussoliniho korporativismus Poválečný liberální model vládnutí - NEOkorporativismus

3 Intepretační přístupy Nová forma kapitalismus (Lehmbruch, Jessop) Důležitá je organizace práce (labour), tj. význam třídní stratifikace (štěpení) a spojení zájmových uskupení s politickými stranami. Výrazný vliv zájmových skupin na utváření a formulování politiky (Lehmbruch). Specifický způsob zprostředkování vztahů. mezi zájmovými skupinami a státem (Schmitter)

4 Definice (P. C. Schmitter, 1974) Systém zastoupení/reprezentace, ve kterém jsou konstituční prvky organizovány v omezeném počtu do jednotných, povinných, nesoutěživých, hierarchicky řízených a funkčně odlišných kategorií, schválených a akceptovaných (pokud ne přímo vytvořených) státem, které zaručují reprezentační monopol ve své kategorii výměnou za možnost absolutní kontroly výběru vůdců a artikulaci požadavků a podpory systému vládnutí.

5 Typologie korporativismus (Allum, 1995) Slabý korporativismus (Francie) Střední korporativismus (Dánsko; SRN, VB) Silný korporativismus (Rakousko, Nizozemsko, Švédsko)

6 Odlišnost korporativismu od pluralismu Omezený počet skupin (nejčastěji ve sféře ekonomické) Nesoutěživé systémy Hierarchické uspořádání skupin Reprezentativnost Občanská společnost Koordinace Stát jako aktivní partner (G. Almond: A Discipline Divided, 1982)

7 Formy reprezentace zájmů a vztah k vládnutí v demokracii Pluralismus Spontánně vytvořené, soutěživé organizace, v neformálním a neřízeném vztahu k sobě navzájem i ke státu. Korporativismus Systém soudržných, povinných, monopolních organizací povolených či schválených státem. Syndikalismus Vzájemné vztahy mezi zájmovými sdruženími bez přímé vazby na stát (pouze společnost).


Stáhnout ppt "Korporativismus jako koncept Jedná se o způsob zájmového zprostředkování, ve kterém jsou výrazně posíleny strukturní elementy jako rigidita, řád, nerovnost."

Podobné prezentace


Reklamy Google