Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Název šablony: Inovace v HV 32/Hv10/21.4.2013 Zbíral Vzdělávací oblast: Umění a kultura Název výukového materiálu: Historie české populární hudby Autor:

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Název šablony: Inovace v HV 32/Hv10/21.4.2013 Zbíral Vzdělávací oblast: Umění a kultura Název výukového materiálu: Historie české populární hudby Autor:"— Transkript prezentace:

1

2 Název šablony: Inovace v HV 32/Hv10/ Zbíral Vzdělávací oblast: Umění a kultura Název výukového materiálu: Historie české populární hudby Autor: Mgr. Petr Zbíral Předmět: Hudební výchova Třída: 9. Tématický okruh: Hudební nauka Téma: E. F. Burian Druh výukového materiálu: výkladová prezentace Použití ICT: interaktivní tabule Anotace: Bližší seznámení žáků s významnou osobností naší meziválečné a poválečné jazzové hudby.

3 Emil František Burian

4 E. F. Burian český hudební skladatel a zpěvák pianista, harmonikář, kytarista a kapelník spisovatel, dramatik, básník a publicista divadelní a filmový režisér i herec rozhlasový komentátor, malíř a výtvarník jedna z nejvýraznějších poválečných osobností zasáhl téměř do všech oborů umělecké tvorby

5

6 nadchl se pro nový hudební žánr - jazz nejprve jako muzikant a zpěvák, poté jako skladatel otextoval i řadu starých blues je autorem první české publikace o jazzové hudbě rozsáhlá kniha Jazz vyšla v roce 1928 ( shrnul v ní soubor dobových informací o hlavních hudebních znacích, nástrojovém obsazení a způso- bech aranžmá tehdejšího jazzu )

7

8 založil vlastní hudebně recitační soubor Voice band - sbor, který rytmicky recitoval poezii ( prvky jazzu přenesl do rytmického pojetí, podloženého pro větší zvukovou barevnost bicími nástroji nebo klavírem ) založil vlastní divadelní scénu D 34 (-41) divadlo pro svůj protifašistický charakter zavřeno a Burian vězněn v koncentračních táborech do roku 1945 po obnovil své divadlo D 46

9 Šansony a písně ovlivněné jazzem Chlupatý kaktus (1932) – foxtrot (uk.) (uk.) (uk.)uk Cikánova píšťalička Tři excentrici Kdybych se byl nenarodil Kdybych tě děvče nepoznal Má panna je v Panama sama - tango Moje blues (uk.)uk Půlnoční blues (text)

10

11 Z ostatní tvorby Opery: Bubu z Montparnassu Maryša Requiem pro jazz orchestr a voice band Sextuor pro tři saxofony, trubku a trombon Americká suita pro dva klavíry melodramy, komorní skladby, masové písně, filmová a scénická hudba divadelní hry se zpěvy a tanci, ad.

12 Použité zdroje: Odborná literatura a fotografie: Kotek, J.: Dějiny české populární hudby a zpěvu ( ), Academia, Praha 1998 Brabec, J. a Štíbrová, I.: Hudební výchova pro 8. ročník ZŠ, Jinan, Úvaly s. 74 Kol. autorů: Encyklopedie jazzu a moderní populární hudby III, Editio Supraphon, Praha 1990 Já, písnička (II. díl pro třídu) nakladatelství Music Cheb 1992, s. 74

13 AscM


Stáhnout ppt "Název šablony: Inovace v HV 32/Hv10/21.4.2013 Zbíral Vzdělávací oblast: Umění a kultura Název výukového materiálu: Historie české populární hudby Autor:"

Podobné prezentace


Reklamy Google